خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۲, 26th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۲/۰۸/۰۲ ساعت ۱۴:۴۹:۰۲

    خانه  > سایر گروهها  >  گزارش جدید احمد شهید و واکنش دولت جدید به آن

گزارش جدید احمد شهید و واکنش دولت جدید به آن

خبرگزاری هرانا – گزارشگر ویژه سازمان ملل، وضعیت حقوق بشر در ایران و همچنین آثار تحریم‌های خارجی بر مردم این کشور را باعث نگرانی دانسته است.

بعدازظهر روز چهارشنبه، ۲۳ اکتبر (۱ آبان)، احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، با حضور در جلسه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دومین گزارش سال جاری خود در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی را ارائه خواهد داد. پس از سخنان احمد شهید، نمایندگان جمهوری اسلامی به اظهارات او پاسخ خواهند داد و اعضای کمیته به بحث درباره این موضوع خواهند پرداخت.

دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به این گزارش نوشته است که در گزارش اخیر به تمامی موارد نقض حقوق بشر در ایران اشاره نشده است بلکه با “نگاهی کلی” به موارد نقض حقوق بشر در ایران تهیه شده است.

افزایش اعدام ها در ایران، محدودیت آزادی بیان، دسترسی به اطلاعات و اجتماع در جمهوری اسلامی، تعارض برخی از مسائل حقوقی و قضائی در جمهوری اسلامی با موازین جهانی رعایت حقوق بشر، مساله حقوق زنان، نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی از جمله موارد عمده‌ی مورد تاکید احمد شهید در این گزارش است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر، ضمن ابراز نگرانی نسبت به “جنائی کردن جرائم مطبوعاتی” و با انتقاد از وضعیت آزادی بیان در جمهوری اسلامی، متذکر شد: از ژانویه امسال (سال ٢٠١٣) تاکنون ١۵ روزنامه نگار و وبلاگ نویس بازداشت شدند و ۵ میلیون پایگاه اینترنتی مسدود و کاربران امکان دسترسی به آنها را به طور مستقیم ندارند.

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در نیویورک در واکنش به تازه‌ترین گزارش احمد شهید، ضمن رد اتهامات وارده، این گزارش را بدون در نظر گرفتن واقعیات امروز جمهوری اسلامی ایران، غیرمنصفانه، جهت دار، جانبدارانه و همراه با اغراض و انگیزه های سیاسی خواند.

کارشناس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران، بلافاصله پس از ارائه گزارش، بر پایبندی ایران به تعهدات بین المللی و علاقه دولت جدید به ارتقاء همکاری‌ها با ساختارهای حقوق بشری تاکید کرد.

نمایندگان کشورهای آمریکا، بریتانیا، استرالیا، کانادا، جمهوری چک، مالدیو، نروژ و برزیل، در دفاع از گزارش حقوق بشری احمد شهید، سخنرانی نمودند.

نماینده کانادا، با تاکید بر اینکه جهان به “گفتار” جمهوری اسلامی نگاه نمی کند بلکه در انتظار اقدامات عملی برای بهبود وضعیت حقوق بشر در این کشور است، با اشاره به قانون جدید “امکان ازدواج با فرزند خوانده”، این قانون را “ترسناک” توصیف نمود.

حصر خانگی رهبران مخالفان دولت، زندانیان سیاسی، نقض حقوق اقلیت‌ها، حقوق زنان، صدور و اجرای احکام اعدام از جمله مواردی است که مورد انتقاد نمایندگان برخی از کشورها از جمله استرالیا و اتحادیه اروپا قرار گرفت.

مرضیه افخم روز پنج‌شنبه دوم آبان، گفت: ایران “در منطقه‌ای که از افراطی‌گری، خشونت و تروریسم رنج می‌برد، به عنوان محور ثبات منطقه و برپایه مردم‌سالاری دینی و اعتدال مسوولانه با جامعه بین‌المللی تعامل سازنده دارد و نمی‌پذیرد گزارش‌های مغرضانه ملاک قضاوت وضعیت حقوق بشر در ایران قرار گیرد.”

سخنگوی وزارت امور خارجه، حتی انتصاب گزارشگر ویژه حقوق بشر درباره ایران را “توهین به ملت بزرگ ایران” و گفته که جمهوری اسلامی “آن را به رسمیت نمی‌شناسد.”

خانم افخم تاکید کرده که “سازوکار انتصاب گزارشگر کاملا سیاسی بوده و نتیجه یک روند گزینشی است که توسط معدودی کشورهای خاص در شورای حقوق بشر دنبال می‌شود و از این رو گزارش تهیه شده نیز با انگیزه‌های سیاسی و کاملا غیر منصفانه به تشریح وضعیت حقوق بشر در ایران پرداخته است.”

سخنگوی وزارت خارجه ایران مدعی شده که “گروه‌های تروریستی و خشونت‌طلب که دست‌شان به خون مردم بیگناه آلوده است”، منابع گزارش‌های گزارشگر ویژه هستند و آخرین گزارش احمد شهید، به این دلیل “فاقد اعتبار و وجاهت قانونی است.”

او آنچه “تاثیرپذیری گزارشگر از برخی رویکردها و سیاست‌های مغرضانه”‌خوانده را “مانع از درک عمیق و نگاه واقع‌بینانه و بی‌طرفانه به واقعیات و تحولات مترقی جمهوری اسلامی ایران” دانسته و گفته که “مشارکت بالا و کم نظیر مردم در انتخابات مهم ریاست جمهوری در خردادماه سال جاری در این گزارش نادیده گرفته شده است.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید