خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۲, 19th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۲/۰۷/۱۲ ساعت ۱۵:۵۶:۲۵

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ گفتگو با رسول حیدرزاده هنرمند آذری زندان اوین

هرانا؛ گفتگو با رسول حیدرزاده هنرمند آذری زندان اوین

خبرگزاری هرانا – رسول حیدر‌زاده هنرمند آذربایجانی که در اردیبهشت ۱۳۹۰ به همراه دو تن دیگر بازداشت و در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی به ۷ سال زندان محکوم شد، در طی گفتگویی می‌گوید: “دادگاه ما سه نفر بیشتر از ۵ دقیقه طول نکشید و هیچگونه فرصت دفاع از خود و یا استفاده از وکیل به ما داده نشد، حتی از صدور کیفر خواست امتناع ورزیدند.”

متن کامل این گفتگو را در زیر می‌خوانید:

۱-    آقای حیدرزاده بر اساس اخبار معدودی که از شما بر روی سایت‌ها قرار دارد، شما به عنوان موزیسین آذری معرفی می‌شوید. لطفا خودتان را برای مخاطبان معرفی کنید.

بنده را به عنوان خواننده می‌شناسند تا موزیسین و تحصیلاتم هم در این زمینه است.

۲-    اتهامات وارده به شما امنیتی و مشخصا جاسوسی عنوان شده است که حکم هفت سال حبس تعزیری برای شما را به همراه داشته. آیا اتهام وارده را قبول دارید؟

جاسوسی، اجتماع و تبانی است، اتهام‌های وارده بر بنده بیشتر بر یک طنز شبیه است، بدون ارائه هیچگونه سند و مدرکی‌ زندانی شده‌ام، و به هیچ عنوان این اتهامات را قبول ندارم.

۳-    نحوه دستگیری شما به چه صورت بوده است؟

من بدون اخذ احضاریه از دادگاه و به طور فجیح دستگیر شدم. ابتدا فکر کردم که قصد و ربایش دارند، چون هویت آن‌ها برای من اصلا مشخص نبود، سه روز اول در یک منزل شخصی‌ نامعلوم و در یک زیر زمین مورد بازجویی قرار گرفتم.

۴-    روند دادگاه به چه صورت بوده است؟ آیا فرصت دفاع داشته و از وکیل برخوردار بودید؟ آیا احکام صادره بر اساس اعترافات جنابعالی بوده؟

دادگاه ما سه نفر بیشتر از ۵ دقیقه طول نکشید و هیچگونه فرصت دفاع از خود و یا استفاده از وکیل به ما داده نشد، حتی از صدور کیفر خواست امتناع ورزیدند.

فقط تفهیم اتهام شدید و در غیاب نماینده دادستان که شاکی‌ پروندهٔ بود و قانونن باید حضور می‌داشت و هیچگونه سند و مدرکی‌ وجود نداشته و هیچ اعتراضی هم از طرف بنده موجود نبود، در کّل این پرونده بر اساس پروژه‌ توهومات و بازجویی‌های غیر متخصص بود.

۵-    سه بار اعتصاب غذا توسط شما به همراه دکتر اسماعیل برزگر، در اواخر سال ۹۰ گزارش شده بود که نهایتا با انتقال شما به انفرادی همراه بود. اعتراضات شما در چه خصوص بوده و نهایتا به چه نتیجه‌ای رسیده است؟

در تمام دنیا کسی‌ که به عنوان اعتراض دست به اعتصاب غذا می‌زند به بیمارستان منتقل می‌کنند، تا تحت نظر پزشک باشد، ولی‌ ما را به انفرادی بردند که در آنجا آقای بزرگی‌ عارضه خونریزی معده پیدا کرد و اعتراض ما نسبت به ماهیت پرونده و صدور احکام ظالمانه بود که تا کنون ثمرهٔ‌ای نداشته است.

۶-    پیامی اگر برای مخاطبان و درخواستی اگر از نهادهای حقوق بشری دارید؛ بفرمایید.

پیامی ندارم چون اعتقاد دارم مردم همه چیز را می‌دانند، خوب و بد را می‌فهمند و بهتر می‌شناسند و در کّل آرزومند جهانی‌ آری از استبداد، دیکتاتوری و شونیزم هستم.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید