خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  هرانا؛ احضار اعضای نهضت آزادی به وزارت اطلاعات

هرانا؛ احضار اعضای نهضت آزادی به وزارت اطلاعات

خبرگزاری هرانا – تعدادی از اعضای شورای مرکزی و شاخه جوانان نهضت آزدای ایران به وزارت اطلاعات فراخوانده شدن.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز گذشته ۲ مرداد ۹۲ هاشم صباغیان از اعضای شورای مرکزی و فخرالدین حکیمی، امیر حسین کاظمی و مجتبی خندان از اعضای شاخه جوانان نهضت آزادی ایران به وزارت اطلاعات احضار شده و تهدید به بازداشت شدند.

بازجویان وزارت اطلاعات با توصیف شرایط گذشته فعلی آینده کشور، نهضت آزادی ایران را تشکلی غیر قانونی خوانده و فعالیت اعضای آن را امری غیر قانونی دانستند.

ایشان با اشاره به انتخاب رییس جمهور جدید گفتند “فضای سیاسی کشور همچنان برای فعالیت نهضت آزادی ایران بسته است و هر گونه گردهم ایی، دیدار و ارتباط اعضای این تشکل را خلاف اعلام کرده و در صورت تکرار تهدید به بازداشت اعضا کردند”.

این در حالی است که بر اساس اصل‏ بیست و ششم: احزاب‏، جمعیت‏‌ها، انجمن‏ های‏ سیاسی‏ و صنفی‏ و انجمنهای‏ اسلامی‏ یا اقلیتهای‏ دینی‏ شناخته‏ شده‏ آزادند، مشروط به‏ این‏ که‏ اصول‏ استقلال‏، آزادی‏، وحدت‏ ملی‏، موازین‏ اسلامی‏ و اساس‏ جمهور اسلامی‏ را نقض‏ نکنند. هیچکس‏ را نمی‌‏ توان‏ از شرکت‏ در آن‌ها منع کرد یا به‏ شرکت‏ در یکی‏ از آن‌ها مجبور ساخت‏.

همچنین مراسم شب‌های احیا که هر ساله از سوی اعضای این جمعیت در منازل اعضاء از جمله منزل مهندس صباغیان برگزار می‌شد را لغو اعلام کردند.

بیش از این نیز مراسم افطاری این جمعیت در تهران و اصفهان با تهدید بازجویان لغو شده بود.

لازم به توضیح است بعد از انتخابات سال ۸۸ فعالیت نهضت آزادی ایران متوقف شد و بسیاری از اعضا و علاقه مندان این جمعیت در کشور بازداشت شدند و تعدادی از آن‌ها با محکومیت‌های سنگین روبرو شدند که می‌توان به دبیر کل این تشکل دکتر ابراهیم یزدی، محمد توسلی، هاشم صباغیان از اعضای شورای مرکزی اشاره کرد و تعدادی از اعضای نهضت آزادی ایران از جمله عماد بهاور رییس شاخه جوانان سید امیر خرم محسن محققی از اعضای شورای مرکزی و جعفر گنجی عضو شاخه جوانان در زندان دوران محکومیت خود را می‌گذرانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید