خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۱, 21st of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۱۲/۲۲ ساعت ۲۱:۰۵:۱۸

    خانه  > سایر گروهها  >  ایران، گزارش چهارم احمد شهید را ناامید کننده خواند

ایران، گزارش چهارم احمد شهید را ناامید کننده خواند

خبرگزاری هرانا – احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، چهارمین گزارش خود را در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه کرد و نماینده ایران هم در پاسخ به او این گزارش را غیرواقعی و سیاسی خواند.

بنا به گزارش بی‌بی سی، در گزارش ۷۷ صفحه‌ای آقای شهید که خلاصه‌ای از آن را روز دوشنبه ۲۱ اسفند (یازدهم مارس) در شورای حقوق بشر سازمان در ژنو قرائت کرد، مقام‌های ایران به “نقض سازمان یافته و منظم حقوق بشر” متهم شده‌اند.

آقای شهید گزارشش را با بیان پیشرفت‌های ایران در زمینه زنان از جمله بهداشت و تحصیل آنان شروع کرد و گفت مجلس ایران به تازگی مرخصی زایمان را افزایش داده و تلاش‌ها برای برابری دیه زنان و مردان بیشتر شده است. با وجود این، به گفته آقای شهید حقوق زنان در ایران همچنان به طور گسترده نقض می‌شود.

محروم کردن زنان از تحصیل در بعضی رشته‌های دانشگاهی و ایجاد محدودیت برای جنبش حمایت از حقوق زنان از مواردی است که در این گزارش به عنوان نقض حقوق زنان ایران از آن یاد شده است.

احمد شهید می‌گوید برای تهیه این گزارش با ۱۶۹ شاهد از ایران گفت‌و‌گو شده است.

آقای شهید بیش از ۵۰ صفحه از گزارشش را به فهرستی از نام زندانیان سیاسی مذهبی و قومی و اتهامات وارد شده به آنان اختصاص داده است. در این فهرست نام بیش از ۱۵۰ زندانی درج شده است.

او گفت با وجود اینکه در اسلام شکنجه قابل قبول نیست اما در ایران، مته‌مان هنگام بازجویی شکنجه می‌شوند.

به گفته احمد شهید حکومت ایران کسانی را که در تهیه گزارش با او همکاری داشته‌اند تحت فشار قرار می‌دهد به طوری که در یک مورد، “پنج فعال کرد در ارومیه دستگیر و شکنجه شده‌اند تا به ارتباط با گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد اعتراف کنند.”

آقای شهید ادامه بازداشت مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از رهبران مخالف دولت در ایران را از نشانه‌های نقض حقوق بشر در این کشور اعلام کرد.

بازداشت گسترده روزنامه‌نگاران و نقض حقوق آنان از موارد دیگری است که در این گزارش خوانده شد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران با اشاره به تاثیر منفی تحریم‌ها بر مردم ایران، از مقام‌های ایران خواست برای تحقیق بیشتر در این زمینه به او اجازه سفر به کشورشان را بدهند.

آقای شهید نزدیک به دو سال است که به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل برای ایران انتخاب شده و طی این مدت بار‌ها از مقام‌های ایران خواسته تا به او اجازه سفر به این کشور را بدهند اما حکومت ایران این درخواست‌ها را تاکنون رد کرده است.

“گزارش مغرضانه و ناسالم”

محمدجواد اردشیر لاریجانی، معاون امور بین ا لملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی و نماینده ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، بعد از ارائه گزارش، بلافاصله به صحبت‌های آقای شهید پاسخ داد. او گفت ایران به صراحت، گزارش احمد شهید را رد می‌کند.

آقای لاریجانی گفت با وجود مخالفت با آقای شهید، ایران مایل به همکاری در زمینه حقوق بشر است و در دیدار با‌‌بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرده که حاضر است در زمینه حقوق بشر با سازمان ملل ارتباط سازنده‌ای داشته باشد.

معاون امور بین‌المللی و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران گزارش احمد شهید را “بی‌اساس و خلاف واقعیت” و شیوه تهیه آن را “ناسالم” خواند و گفت “این گزارش غیرمنصفانه تحت تاثیر نفوذ آمریکا و متحدان آن‌ تنظیم شده است.”

“احمد شهید برای تهیه این گزارش با یک گروه بدنام تروریستی همکاری داشته که دستشان به خون ملت ایران آلوده است.”

آقای لاریجانی رفتار احمد شهید را هم “مغرضانه” توصیف و تأکید کرد “تحت نفوذ کشورهای مغرض، ایران انتظار انتشار گزارش منصفانه نداشته است.”

به گفته دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران، عملکرد و گزارش آقای شهید “از حداقل ضوابط بی‌طرفانه سازمان ملل فاصله زیادی دارد.”

نماینده ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت “احمد شهید خود را به حد یک فعال سیاسی مخالف حکومت ایران تقلیل داده” و “برای تهیه این گزارش با یک گروه بدنام تروریستی همکاری داشته که دستشان به خون ملت ایران آلوده است.”

او گزارش چهارم آقای شهید را ناامید کننده خواند و گفت در این گزارش طولانی “اقدام‌های غیرقانونی” آمریکا و متحدانش در تحریم ایران و تاثیر منفی آن بر زندگی مردم محکوم نشده است.

رئیس جلسه در پایان صحبت‎های آقای لاریجانی، از شرکت کنندگان خواست شخص گزارشگر ویژه سازمان ملل را هدف اتهام قرار ندهند.

در پایان، نمایندگان کشورهای سوئد، آمریکا، اتحادیه اروپا، جمهوری چک و بعضی از کشورهای دیگر به موارد دیگری که نقض حقوق بشر در ایران می‌خواندند، اشاره کردند.

محرومیت زنان ایران از تحصیل در بیش از ۷۰ رشته دانشگاهی، شکنجه سیستماتیک مته‌مان، بازداشت روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان و شرایط وکلای بازداشت شده از مواردی بود که نمایندگان کشور‌ها به طور خاص به آن‌ها اشاره کردند.

نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد فردا، سه شنبه ۲۲ اسفند هم ادامه خواهد شد.

اعضای شورای حقوق بشر در حال تهیه پیش‌‎نویس قطعنامه‌ای هستند که در آن “نقض حقوق بشر در ایران” به شدت محکوم شده است.

قرار است مأموریت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران در روزهای آینده دوباره در شورای حقوق بشر بررسی و درباره تمدید ماموریت یا جایگزین کردن آقای شهید تصمیم گیری شود.

گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل معمولا از میان کار‌شناسان برجسته بین المللی انتخاب می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید