خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  تجاوز به حریم سه اثر تاریخی در خیابان میرزا کوچک‌خان

تجاوز به حریم سه اثر تاریخی در خیابان میرزا کوچک‌خان

خبرگزاری هرانا – با ساخت یک ساختمان بلند مرتبه در خیابان میرزا کوچک خان جنگلی تهران، نه تنها منظر خیابان ادیان ابراهیمی از بین رفت بلکه همزمان حریم مدرسه فیروز بهرام، کلیسای حضرت مریم نیز شکسته شد.

بنا به گزارش مهر، خیابان ۳۰ تیر و میرزا کوچک خان جنگلی تهران یکی از مهم‌ترین خیابان‌های ایران محسوب می‌شود که توانسته است اماکن مذهبی ادیان کلیمی، مسیحی، زرتشتی و مسلمان را به عنوان ادیان ابراهیمی، در کنار یکدیگر قرار دهد.

قرارگیری این بنا‌ها که علاوه بر مذهبی بودن، جلوه تاریخی و ملی نیز دارند، باعث شده این خیابان که دارای بافتی فرهنگی – تاریخی و مذهبی است به تنها خیابان ادیان ابراهیمی جهان در ایران معروف شود.

یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی خیابان میرزا کوچک خان جنگلی، نیایشگاه زرتشتیان (آدریان) است که در ضلع شمالی مدرسه فیروزبهرام قرار دارد و به شماره ۷۴۴۲ در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. معماری این بنا برگرفته از معماری آتشگاه یزد است.

اما در چند روز گذشته کنار این اثر و در حریم مدرسه فیروزبهرام و کلیسا حضرت مریم که هر دو این آثار نیز در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده‌اند، سازه‌ای بلند مرتبه در حال احداث است که باعث شکسته شدن حریم درجه یک هر سه اثر ثبتی می‌شود و به منظر این آثار و خیابان ادیان آسیب وارد می‌کند.

متاسفانه این اثر حریم ثبتی از سوی سازمان میراث فرهنگی ندارد و در مدیرت‌های گذشته اجازه ساخت و ساز از سوی سازمان میراث فرهنگی برای ساخت این سازه بلند مرتبه صادر شده است ولی مجوزهای ساخت و ساز میراث فرهنگی استان تهران دارای محدودیت اعتبار است و مجوزهای صادره، دو ساله است. از سوی دیگر با توجه به اتمام اعتبار این مجوز، باید برای تمدید اعتبار آن از سوی شهرداری منطقه ۱۲ و استعلام دوباره اقدام می‌شد اما این کار نیز انجام نشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید