خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۱, 3rd of December 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۵/۳۰ ساعت ۲۰:۳۵:۲۶

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ ممانعت مامورین امنیتی از برگزاری نماز عید فطر اهل سنت در صادقیه

هرانا؛ ممانعت مامورین امنیتی از برگزاری نماز عید فطر اهل سنت در صادقیه

خبرگزاری هرانا – مامورین امنیتی از برگزاری نماز عید فطر اهل سنت در صادقیه جلو گیری کرده و راه نمازگزاران به مسجد اهل سنت را سد کردند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نماز عید فطر اهل سنت امسال با اختلال ماموران امنیتی روبرو شد. از تهران خبر رسید که مامورین امنیتی که مسجد اهل سنت را محاصره کرده بودند از نزدیک شدن نمازگزاران به مسجد جلوگیری نمودند.

یک شاهد عینی به گزارشگر هرانا گفت: در فلکه اول صادقیه یک خانه دو طبقه وجود دارد که یک زوج کرد آن را وقف مسجد نموده‌اند و به مسجد اهل سنت معروف شده است. این خانه در صبح روز عید توسط حدود ۱۰۰ نیروی امنیتی محاصره شده بود و هیچ کس اجازه رفتن به آنجا را پیدا نکرد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می‌باشد.
•    بند ۱ ماده ۱ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: از موجودیت و هویت ملی، قومی، فرهنگی، دینی و زبانی اقلیت‌ها در سرزمین‌های خود حمایت و ایجاد شرایط را برای ارتقای این هویت تشویق شود.
•    بند ۱ و ۲ ماده ۲ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: اشخاص متعلق به اقلیت‌ها حق دارند در نهان و به طور علنی، آزادانه و بدون مداخله و یا هر شکل از تبعیض، از فرهنگ خاص خود بهره‌مند و برخوردار شوند، دین خود را اعلام و به آن عمل کنند و به زبان خاص خود سخن بگویند و به صورتی موثر در زندگی فرهنگی، دینی، اجتماعی، اقتصادی و عمومی شرکت کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید