خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  گزارش سالانه وزارت خارجه ایالات متحده درباره وضع آزادی های مذهبی در سال ۲۰۱۹؛ نگاهی به وضعیت ایران

گزارش سالانه وزارت خارجه ایالات متحده درباره وضع آزادی های مذهبی در سال ۲۰۱۹؛ نگاهی به وضعیت ایران

خبرگزاری هرانا – وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود که در خصوص وضعیت آزادی های مذهبی در جهان منتشر کرده، در بخش مربوط به ایران، بر اساس گزارشات نهادهای حقوق بشری از جمله هرانا موارد نقض حقوق اقلیت های دینی در ایران را بررسی کرده است. در بخشی از این گزارش آمده است “دولت ایران به آزار، بازجویی و بازداشت بهائیان، نوکیشان مسیحی، مسلمانان سنی مذهب و سایر اقلیت های دینی ادامه داده و عملکرد پیروان مسیحیت را از نزدیک تحت نظر گرفته تا مانع ترویج آن شود.”

به گزارش خبرگزاری هرانا، وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا به روال هر سال، گزارش این وزارتخانه از وضعیت آزادی های مذهبی در دنیا را منتشر کرد، در بخشی از این گزارش به بررسی وضعیت ایران پرداخته می شود، در این بخش  که در بخش مربوط به کشور ایران با توجه به گزارشات متعدد نهادهای حقوق بشری به موارد نقض حقوق اقلیت‌های دینی در ایران پرداخته شده است.

این گزارش همچنین از محدودیت هایی نوشته که قوانین جمهوری اسلامی برای باورمندان به ادیان مختلف و یا افراد خداناباور تعیین کرده است. در این گزارش آمده است که ایران با عنوان اتهامی «محاربه با خدا» یا تبلیغ علیه اسلام شمار زیادی از مخالفان خود را محکوم و اعدام کرده است.

این گزارش با اشاره به اینکه حکومت ایران دین اسلام و مذهب شیعه جعفری دوازده امامی را به عنوان دین رسمی آن اعلام کرده است می گوید همه قوانین و مقررات در ایران براساس “معیارهای اسلامی” و تفسیر رسمی از شریعت هستند.

در قانون اساسی آمده است که شهروندان از حقوق سیاسی، اقتصادی و سایر حقوق “مطابق با معیارهای اسلامی” برخوردار می‌شوند. قانون مجازات اسلامی، حکم اعدام را به خاطر محاربه “دشمنی علیه خدا” و سب النبی “توهین به پیامبر” مشخص کرده است. همچنین طبق قانون مجازات اسلامی، اجرای مجازات اعدام بسته به مذهب مرتکب قتل و نیز مقتول متفاوت است.

این گزارش از جمله اشاره می کند که حکومت ایران به اعدام به اتهام “محاربه” ادامه داده است که اعدام دو زندانی عرب سنی مذهب اهل خوزستان در روز چهارم اوت در زندان فجر دزفول از جمله این موارد است.

در این گزارش همچنین همچنین با استناد به گزارش ماه سپتامبر خبرگزاری هرانا، به محکومیت توحید قریشی زندانی سنی مذهب به تحمل ۱۶ سال حبس از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور”، “هواداری از گروه های مخالف نظام” و “تبلیغ علیه نظام” اشاره شده است.

این گزارش در بخشی دیگر نیز گفته است بر اساس گزارش هرانا، مقامات پس از دستگیری پیمان میرزازاده خواننده کرد در ماه فوریه، نهاد قضایی او را در ماه مه به دو سال زندان و در تاریخ ۲۸ ژوئیه به ۱۰۰ ضربه شلاق از بابت اتهام “سب النبی” و “نوشیدن الکل” محکوم کردند. حکم شلاق این زندانی نیز در مردادماه ۹۸ به اجرا درآمده است.

این گزارش همچنین گفته است که نهادهای حقوق بشری از جمله خبرگزاری هرانا در طول سال از شرایط بسیار نامناسب زنان زندانی در زندان قرچک گفته اند.

گزارش وزارت امور خارجه ایالات متحده همچنین در بخشی از گزارش خود با استناد به گزارشات نهادهای حقوق بشری به نقض حقوق و فشارهای امنیتی و قضایی بر پیروان آئین بهایی در ایران پرداخته است.

در این گزارش آمده است که نهادهای حقوق بشری گزارش داده اند که در تاریخ ۳۰ آوریل، نیروهای امنیتی در سمنان پس از جستجوی منازل بهاییان، سه شهروند بهایی را به نام های اردشیر فناییان، بهنام اسکنداریان و یلدا فیروزیان دستگیر کردند. براساس این گزارش ها، این سه شهروند ابتدا در مکانی نامعلوم و بدون داشتن حق استفاده از وکیل نگهداری شده و به “تبلیغ علیه نظام” متهم شدند.

این سه شهروند بهایی در آبان ماه ۹۸ توسط دادگاه انقلاب این شهر مجموعا به ۲۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند و در مرحله تجدید نظر یلدا فیروزیان به ۲ سال و نیم حبس تعزیری، بهنام اسکندریان به ۳ سال و نیم حبس تعزیری و اردشیر فنائیان به شش سال حبس محکوم شد.

در این گزارش به نقل از خبرگزاری هرانا آمده است که در تاریخ ۶ ژوئیه ، دادگاه انقلاب بیرجند ، ۹ تن از ساکنان بهائی این شهر را به شش سال زندان محکوم کرد. براساس این گزارش ، مقامات دادگاه به متهمان اجازه ندادند که وکیل خود را در طول جلسه دادرسی حضور داشته باشند. دادگاه تجدید نظر روز پنج شنبه ۲۸ آذرماه ۱۳۹۸ بهمن صالحی، خلیل ملاکی، بیژن احمدی و ساغر محمدی هر کدام به ۴ سال حبس تعزیری، شیدا عابدی به ۳ سال حبس تعزیری، سهراب ملاکی به ۳ سال و نیم حبس تعزیری و فیروز احمدی، سیمین محمدی و مریم مختاری هر کدام به ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

در گزارش وزارت امور خارجه ایالات متحده همچنین به استناد به گزارشات نهادهای حقوق بشری از جمله خبرگزاری هرانا، به احضار، بازداشت، محکومیت و تفتیش منازل برخی شهروندان بهایی از جمله سوفیا مبینی، نگین تدریسی، آتوسا احمدآیی، حمید ناصری، سعید ناصری، افسانه امامی اشاره شده است.

در بخش دیگری از این گزارش به پلمب محل کسب شهروندان بهایی ایران در شهرهای مختلف به دلیل تعطیل کردن محل های کسب در تعطیلات آئین بهایی و اخراج آنان از محل کسب از طریق تهدید کارفرما اشاره شده است.

این گزارش همچنین استناد گزارشات اختصاصی خبرگزاری هرانا، به محرومیت بسیاری از شهروندان بهایی از تحصیل در دانشگاه های کشور پرداخته است.

در این گزارش آمده است که دانشگاه های دولتی و خصوصی به عدم پذیرش شهروندان بهائی و اخراج دانشجویان بهائی ادامه داده اند. در ماه سپتامبر خبرگزاری هرانا اعلام کرد که حداقل ۲۳ بهایی به دلیل اعتقادات مذهبی خود به بهانه “نقص پرونده” از حضور در دانشگاه ممنوع شده اند.

گزارش مذکور با رفرنس به هرانا، به موج اخراج بهاییان در دانشگاه ها و اسامی تعدادی از دانشجویان اخراجی بهایی از جمله شیرین بنی نژاد، شقایق شوقی، سما نظیفی و بدیع صفاجو اشاره می کند.

وزارت امورخارجه ایالات متحده در ادامه گزارش خود گفته است که هرانا در تاریخ ۲۰ دسامبر گزارش داد، محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، در تاریخ ۱۳ اکتبر، ۹ نوکیش مسیحی را محاکمه و هرکدام را به ۵ سال زندان محکوم کرده است.

در این گزارش همچنین به نقل از سازمان های غیردولتی آمده است که گروه عرفان حلقه، تحت رهبری محمدعلی طاهری، همچنان در معرض دستگیری ها، بازداشت ها، آزار و اذیت ها و نظارت قرار دارند. براساس گزارش هرانا ، مقامات در ماه فوریه یک عضو گروه عرفان حلقه را به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” به ۵ سال زندان محکوم و محکوم کردند”.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است دولت همچنان به سرکوب اعتراض به حجاب اجباری و الزامات لباس اسلامی برای زنان می پردازد. در ماه اوت، رسانه های بین المللی و سازمان های غیردولتی مختلف حقوق بشر از حکم ۲۴ سال حبس فعال حقوق زنان، صبا کرد افشاری به دلیل اعتراض او به حجاب اجباری خبر دادند.

دادگاه تجدید نظر استان تهران صبا کردافشاری، فعال مدنی محبوس در زندان اوین را از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” مجموعا به ۹ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

اوایل ماه جاری به صبا کردافشاری، فعال مدنی محبوس در زندان اوین ابلاغ شد حکم ۱۵ سال حبس وی از بابت “اشاعه فساد” که پیش تر از بابت آن تبرئه شده بود در پرونده او اعمال شده است. ابلاغ این حکم به خانم کردافشاری در حالی صورت گرفته که در تاریخ ۲۶ اسفند ۹۸ ابلاغیه‌ای از طرف دادسرای اوین مبنی بر تبرئه از اتهام “اشاعه فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدون حجاب” صادر و به وی ابلاغ شده بود. اکنون در تاریخ ۶ خرداد ۹۹ ابلاغیه‌ای دیگر از طرف دادسرای ارشاد به او داده شده که در آن آمده است “اشاعه فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدون حجاب” به ۱۵ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری ” و از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور”. خانم کردافشاری که در حال تحمل ۹ سال حبس تعزیری خود در زندان اوین است، در صورت عدم اصلاح تخلف صورت گرفته قضائی با حکم ۲۴ سال حبس روبرو خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید