خانه  > سایر گروهها  >  سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار آزادی تمامی زندانیان و فعالان مطبوعاتی زندانی شد

سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار آزادی تمامی زندانیان و فعالان مطبوعاتی زندانی شد

خبرگزاری هرانا – در پی آزادی چند تن از روزنامه نگاران همراه با زندانیان سیاسی آزاد شده، سازمان گزارشگران بدون مرز با بیان این نکته که “تن‌ها جرم روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی روشنگری در بارهٔ سرکوب و فساد حکومتی است”، خواستار آزادی بدون قید و شرط همهٔ روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی شد.

بنا به گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز، بیانیه این سازمان مدافع مطبوعات، به شرح زیر است:

گزارشگران بدون مرز رضایتمندی خود را از آزادی تعدادی از زندانیان عقیدتی در ایران از جمله ٧ روزنامه‌نگار و وب‌نگار در تاریخ ٢۵ مرداد ١٣٩١ اعلام می‌کند. مقامات مسوول ایران پیش از این اعلام کرده بودند که “بیش از صد زندانی امنیتی از سوی رهبر جمهوری اسلامی مورد عفو قرار گرفته‌اند.”

گزارشگران بدون مرز با خرسندی از آزادی این زندانیان استقبال می‌کند. روزنامه‌نگاران و وب‌نگارانی به شکل خودسرانه بازداشت شده‌ بودند و جای آن‌ها در زندان نبود. برخی از آن‌ها بیش از دوسال از آزادی محروم شدند و با آنها همچون جنایتکاران رفتار شده است. تنها جرم روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی روشنگری در باره سرکوب و فساد حکومتی است. ما خواهان آزادی بدون قید و شرط همهٔ روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی هستیم.

روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران آزاد شده که همه با اتهاماتی چون “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی” زندانی شده بودند، عبارتند از:
رحمان بوذری، دبیر صفحه “اندیشه” شرق که در تاریخ ٢٩ اردیبهشت ١٣٩١ پس از احضار به دادسرای اوین زندانی شد، وی به دوسال زندان و ٧۵ ضربه شلاق محکوم شده بود. این روزنامه‌نگار در خرداد ماه سال گذشته بازداشت و بیش از یک ماه را در زندان بسر برده بود.

نازنین خسروانی روزنامه‌نگار و همکار بسیاری از روزنامه‌های توقیف شده اصلاح‌طلب از جمله نوروز و سرمایه، در تاریخ ۵ اسفند ماه ١٣٩٠، زندانی شد. این روزنامه‌نگار در تاریخ ٣٠ فروردین ١٣٩٠ به ۶ سال زندان محکوم شده بود. وی پیش از این در تاریخ ١١ آبان ١٣٨٩ در تهران بازداشت و پس از سپری کردن ١٣۵ روز در سلول‌های انفرادی بند ٢٠٩ زندان اوین باوثیقه آزاد شده بود.

علی ملیحی روزنامه‌نگار روزنامهٔ اعتماد، که در ١٧ بهمن ماه ١٣٨٨ بازداشت و یکسال بعد به چهار سال زندان محکوم شده بود.

فرشاد قربانپور، روزنامه‌نگار و همکار فرهیختگان و مهرنامه، که از تاریخ ١٠ آذر ١٣٩٠ زندانی شده بود. این روزنامه‌نگار به یکسال زندان و ۵ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده بود.

مزدک علی نظری روزنامه نگار فرهیختگان و مدیر سایت مسدود شده “خبرنگاران صلح” در ١٠ ابان ماه ١٣٩١ بازداشت شده بود به چهار سال و سه ماه زندان محکوم شده بود.

امیر لطیفی و سپهر ابراهیمی به همراه محمدرضا گلی‌زاده، لادن مستوفی مآب، هانیه صانع فرشی، حجت نیکویی و ایمان مسجدی در اواخر تیرماه ١٣٨٩ از سوی ماموران وزارت اطلاعات در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌ بودند، و در تاریخ ٢٧ فروردین به احکام سنگین زندان از پنج تا هشت سال محکوم شدند. (ایمان مسجدی و سپهر ابراهیمی هر کدام به هشت سال زندان، محمدرضا گلی‌زاده، هانیه صاتع فرشی، به هفت سال زندان، حجت نیکویی و لادن مستوفی مآب به پنج سال زندان و امیر لطیفی به هفت سال زندان و ٧۴ ضربه شلاق). ایمان مسجدی پیش از این ازاد شده بود. برخی از زندانیان با وجود وضعیت نابسامان جسمی «عفو» نشدند اما مدت محکومیت برخی از آن‌ها تعدیل یافت از این میان می‌توان از سه وب‌نگار محمدرضا گلی‌زاده، هانیه صانع فرشی، و لادن مستوفی مآب نام برد.

تعدادی از زندانیان که علاوه بر محکومیت زندان به شلاق هم محکوم شده بودند، از جمله امیر لطیفی، رحمان بوذری و مزدک علی نظری، حکم شلاقشان سه روز پیش از ازاد شدن اجرا شد.

از سوی دیگر گزارش‌گران بدون مرز از بازداشت محمدرضا عالی پیام در تاریخ ٢۴ مرداد ماه مطلع شد. شاعر طنزنویس و مدیر وبلاگ هالو برای نوشته‌های انتقادیش به قدرت حاکم در ایران معروف بود. وی در منزلش و از سوی ماموران امنیتی بازداشت شد و خانواده از علت و محل بازداشت او بی‌اطلاع‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید