خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  دیوان عدالت اداری حکم برکناری سعید مرتضوی را صادر کرد

دیوان عدالت اداری حکم برکناری سعید مرتضوی را صادر کرد

خبرگزاری هرانا – هیات عمومی دیوان عدالت اداری حکم برکناری سعید مرتضوی را از سمت ریاست سازمان تامین اجتماعی صادر کرد.

بنا به گزارش ایسنا، محمد جعفر منتظری رئیس کل دیوان عدالت اداری وابسته به قوه قضائیه، اعلام کرد که انتصاب سعید مرتضوی دادستان سابق تهران به سمت ریاست سازمان تامین اجتماعی غیرقانونی است.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری صبح امروز به شکایت برخی از نمایندگان مجلس از تصمیم وزیر رفاه و تامین اجتماعی برای انتصاب سعید مرتضوی رسیدگی نمود.

این هیات انتصاب سعید مرتضوی به عنوان رییس سازمان تامین اجتماعی را غیرقانونی اعلام و حکم انتصاب وی را باطل کرد.

در آخرین روزهای مجلس هشتم برخی از نمایندگان پیگیر طرح استیضاح شیخ‌الاسلامی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی به دلیل انتصاب سعید مرتضوی به ریاست سازمان تامین اجتماعی بودند. با میانجیگری حدادعادل و قول مرتضوی مبنی بر کناره گیری از سازمان تامین اجتماعی موضوع استیضاح نیز منتفی شد، ولی سعید مرتضوی با حمایت محمود احمدی‌نژاد همچنان بر کار خود در سازمان تامین اجتماعی ادامه داد.

در پی این رویداد برخی از نمایندگان مجلس با توجه به اینکه سعید مرتضوی به دلیل پرونده کهریزک تحت پیگرد قضایی قرار داشت، علیه انتصاب وی به دیوان عدالت اداری شکایت کردند.

در این بین تارنمای شبکه ایران، از سایت‌های خبری نزدیک به دولت، حکم صادره از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری را مردود دانست.

در مطلبی که در این سایت خبری منتشر شده، آمده است: «امروز در حالی خبر ابطال انتصاب سعید مرتضوی به عنوان مدیر عامل تامین اجتماعی از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری منتشر شد که بر اساس رای قاطع کمیسیون تخصصی مربوط در دیوان، هیات عمومی اساسا صلاحیت ورود در این موضوع را نداشته است.»

بنابر این گزارش کمیسیون تخصصی بیمه بازنشستگی و کار و کارگری دیوان عدالت اداری با اکثریت آرا اعلام کرد که هیات عمومی دیوان عدالت اداری صلاحیت رسیدگی به موضوع انتصاب سعید مرتضوی به عنوان مدیر عامل صندوق تامین اجتماعی را ندارد.

بر اساس این گزارش، در بند دوم رای صادره آمده است: «با توجه به اینکه هم بند یک صورتجلسه مذکور و هم ابلاغ انتصاب آقای سعید مرتضوی به عنوان مدیر عامل صندوق، از جمله آیین‌نامه، نظامات و مقررات دولتی نیست تا مطابق بند یک ماده ١٩ قانون دیوان عدالت اداری شکایت از آن‌ها قابل رسیدگی در هیأت عمومی باشد، بنابراین هیأت عمومی دیوان عدالت اداری صلاحیت رسیدگی و اتخاذ تصمصم در موارد خواسته شده را ندارد.»

با توجه به سابقه حمایت محمود احمدی‌نژاد از همکاران خود، باید دید که آیا سعید مرتضوی به راحتی از ریاست سازمان تامین اجتماعی کناره گیری خواهد کرد یا خیر، موضوعی که می‌تواند به جنجالی تازه میان قوقه قضائیه و دولت محمود احمدی‌نژاد تبدیل شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید