خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ محکومیت به حبس و جریمه برای دو شهروند بهایی در سمنان

هرانا؛ محکومیت به حبس و جریمه برای دو شهروند بهایی در سمنان

خبرگزاری هرانا – دو شهروند بهایی بنامهای نادر کسایی و ندا مجیدی در دادگاه انقلاب سمنان به حبس و جریمه نقدی محکوم شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نادر کسایی شهروند بهایی ساکن سمنان به حکم دادگاه بدوی به اتهام تبلیغ علیه نظام و تبلیغ بهاییت به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

یاد آوری می شود نامبرده در اسفند ماه سال ۱۳۸۹ بازداشت و در فروردین ماه سال بعد به قید وثیقه آزاد شد. سپس به حکم دادگاه انقلاب سمنان و تائید دادگاه تجدید نظر استان مزبور به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد که منجر به بازداشت نادر کسایی در زمستان سال ۱۳۹۰ برای گذراندن دوران محکومیت در زندان سمنان شد که نامبرده پس از گذراندن ۳ ماه از دوران محکومیت، به دلیل آنکه حکم مذکور توسط دیوان عالی کشور نقض گردید به قید وثیقه آزاد شد.

سر انجام نادر کسایی با محاکمه مجدد به یک سال حبس تعزیری محکوم گردید.

قابل ذکر است همسر نامبرده به نام شهره اعظمی نیز چندی قبل به رای دادگاه تجدید نظر به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

از طرف دیگر یک شهروند بهایی دیگر ساکن مهدیشهر (سنگسر) از توابع سمنان به نام ندا مجیدی (قربانی) در دادگاه بدوی به پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

یاد آوری می شود نامبرده در آذر ماه ۱۳۹۰ در حالیکه باردار بوده حدود یک ماه بطور مداوم مورد بازجویی اداره اطلاعات سمنان قرار می گرفت.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
•    ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می باشد.
•    بند ۱ ماده ۱ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: از موجودیت و هویت ملی، قومی، فرهنگی، دینی و زبانی اقلیت‌ها در سرزمین‌های خود حمایت و ایجاد شرایط را برای ارتقای این هویت تشویق شود.
•    بند ۱ و ۲ ماده ۲ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: اشخاص متعلق به اقلیت‌ها حق دارند در نهان و به طور علنی، آزادانه و بدون مداخله و یا هر شکل از تبعیض، از فرهنگ خاص خود بهره‌مند و برخوردار شوند، دین خود را اعلام و به آن عمل کنند و به زبان خاص خود سخن بگویند و به صورتی موثر در زندگی فرهنگی، دینی، اجتماعی، اقتصادی و عمومی شرکت کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید