خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ محکومیت به حبس یک شهروند بهایی در بیرجند

هرانا؛ محکومیت به حبس یک شهروند بهایی در بیرجند

خبرگزاری هرانا – شهرام مختاری شهروند بهایی ساکن بیرجند به ۴ ماه حبس تعزیری و ۳۲ ماه حبس تعلیقی محکوم شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شهرام مختاری شهروند بهای ساکن بیرجند که از ۵ اردیبهشت ماه سال جاری توسط اداره اطلاعات بازداشت شده است به حکم دادگاه انقلاب بیرجند به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۴ ماه حبس تعزیری و ۳۲ ماه حبس تعلیقی محکوم گردیده است که با توجه به گذراندن بیش از سه ماه از دوران حبس، مدت محکومیت نامبرده در ۷ شهریور ماه به اتمام خواهد رسید.

همچنین توسط اداره اطلاعات پرونده‌ای دیگر جهت شهرام مختاری در دادگاه عمومی تشکیل شده که نامبرده در روز سه شنبه ۱۷ مردادماه سال جاری از زندان جهت محاکمه به دادگاه گسیل و پس از جلسه دادگاه به زندان بازگردانده شد حکم دادگاه متعاقبا اعلام می‌شود.

یاد آوری می‌شود در حال حاضر بجز شهرام مختاری یک شهروند بهایی دیگر به نام محمد حسین نخعی (۸۵ ساله) هم بیش از سه ماه است که بلاتکلیف در زندان بیرجند بازداشت می‌باشد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می‌باشد.
•    بند ۱ ماده ۱ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: از موجودیت و هویت ملی، قومی، فرهنگی، دینی و زبانی اقلیت‌ها در سرزمین‌های خود حمایت و ایجاد شرایط را برای ارتقای این هویت تشویق شود.
•    بند ۱ و ۲ ماده ۲ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: اشخاص متعلق به اقلیت‌ها حق دارند در نهان و به طور علنی، آزادانه و بدون مداخله و یا هر شکل از تبعیض، از فرهنگ خاص خود بهره‌مند و برخوردار شوند، دین خود را اعلام و به آن عمل کنند و به زبان خاص خود سخن بگویند و به صورتی موثر در زندگی فرهنگی، دینی، اجتماعی، اقتصادی و عمومی شرکت کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید