خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ باقری از گفتار تا کردار!

هرانا؛ باقری از گفتار تا کردار!

خبرگزاری هرانا – «روز جمعه ساعت یازده صبح دیدار با خانواده محترم آقای باقری» پیامکی بود که از سوی دوستی برایم فرستاده شد.

سر ساعت یازده، دم در خانه «سید محمود باقری» بودیم. کم-کم دوستان دیگر هم به ما پیوسته و کمی پس از ساعتِ قرار، وارد خانه شدیم. همسر فرهنگی‌اش مانند گذشته با روی باز ما را پذیرفت و به تک-تک دوستان خوش آمد گفت. این دومین بار بود که به دیدار این خانواده می‌رفتم.

نخستین بار، باز هم باقری در بازداشت بود. دوستان یکی پس از دیگری سخن گفتند. برخی به خاطره‌ها و خوی و منش و رفتار باقری و برخی نیز به دل داری خانواده‌اش پرداختند.اما بخش یکسان سخنان همه، بی‌گناهی و شگفتی از نه و نیم سال محکومیت وی بود. شاید گفته شود دیگر زندانیان مدنی-صنفی نیز بی‌گناه در بندند، اما حکم باقری در سنجش با حکم هیچ یک از آن‌ها جور در نمی‌آید. آشکار‌ترین اتهام وی شرکت در نشست شورای هماهنگی کانون‌های صنفی معلمان سراسر کشور در یزد است.

در این نشست که برون دادش، بیانیه‌ای سراسری بود، همه امضا کنندگان‌اش – بجز باقری- اکنون یا رفع اتهام شده‌اند و یا همچنان آزاد به زندگی خود می‌پردازند. دیگر اتهام او شرکت در راهپیمای بیست و پنجم خرداد ۸۸ است -که به گفته باقری هیچ گواهی بر این ادعا وجود نداشته و با فرض جرم بودنش- همه می‌دانند که در این روز، سراسر خیابان انقلاب، از امام حسین تا آزادی لبریز از مردم بود، آیا اکنون همه شرکت کنندگان‌اش در زندان بسر برده؟ یا منتظر حکم‌اند؟

اما ریشه این حکم باور نکردنی در کجاست؟

باقری را از سال‌ها پیش می‌شناسم. از نشست‌های کانون که هر سه شنبه برگزار می‌شد، گرفته، تا گردهمایی‌های فرهنگیان برابر خانهٔ ملت و پیگیری وضع خانواده‌های معلمان زندانی. آرام‌ترین، میانه رو‌ترین و مدنی‌ترین عضو کانون که به همه چارچوب‌ها و خط قرمزهای نوشته و نانوشته قانون پایبند بود-چه در اندیشه و چه در رفتار- باقری بود. همواره در رای گیری‌ها رویه میانه را بر می‌گزید. پیروی و دانش او از قانون بود که او را درجایگاه مسئول تشکیلات کانون نشاند و باقری را بر آن داشت که پیگیر پرونده کانون در وزارت کشور شود. شخصیتی کوشا و دل آرا، زبانی گیرا، قلمی شیوا و رفتاری شکیبا از او دوست و همکاری دلربا ساخته است که آشکارا بر ساختار گروهی همانند کانون صنفی سودمند و کارا ست. روز‌ها و ماه‌ها در پی پرونده کانون با انبوهی سند و مدرک در کیف‌اش، سرگردان در وزارت کشور در پی دیدار با این کارمند و با آن مسئول، راه‌ها پیمود و این پیگیری و سرسختی در رسیدن به هدف، آموزنده و مایه شگفتی بوده و هست. انسانی با باورهای ژرف دینی و مذهبی و اخلاق مدار، گشاده رویی ولبخند از ویژه گی‌های منش و چهره‌اش بود. باقری با چنین اخلاق و منشی می‌تواند برای یک گروه و تشکیلات عضوی ارزشمند و توانا باشد که بود.

کانون صنفی معلمان در تهران، گروهی گسترده و پراکنده در همه بیست منطقهٔ پایتخت است. با این حال، تنها منطقه‌ای که کانون صنفی مستقلی دارد، منطقه چهار بود، که آن هم با تلاش‌ها و ویژگی‌های شخصی باقری انجام پذیر بوده است. به گفته یکی از دوستان نزدیک‌اش، هرگاه از دغدغه‌های صنفی سخن می‌گفت، چون به گفته‌هایش باور قلبی داشت بر روح و اندیشهٔ دیگر فرهنگیان اثر گذاشته و سخن چون از دل برآید، بر دل نیز می‌نشیند. در کش و قوس‌های پرونده‌اش، بیش از پنجاه تن از همکاران دبیرستان محل کارش با امضای نامه‌ای درخواست شکست حکم‌اش را کردند-و ما می‌دانیم که این روز‌ها گردآوری چنین نامه و امضاهایی در آموزش و پرورش چقدر با هراس‌های فردی همراه است با این حال این نامه نوشته و امضا گردید- و این از چه می‌تواند حکایت کند، جز نفوذ بالای او در اندیشه دیگران. این ویژگی در کنار شجاعت در گفتار، ژرفای پندار، نیک کرداری، سر سختی و استواری، هر مخالفی را از کوره بدرکرده و وادار به واکنش می‌کند-آن هم نه از روش‌های مدنی و اخلاقی، بلکه ناجوانمدانه و از سر ناتوانی!

وی که کار‌شناس فیزیک است و به رشته و کارش همواره بالیده و متعهد است، در بالا‌ترین سال‌های دبیرستان درگیر آموزش دانش آموزان بود. در کلاس‌های کنکور به خوبی می‌درخشد و روش آموزش فیزیک‌اش در میان دانش آموزان زبان زد است و این نشان از توان بالای او در برقراری تراز میان کار و کنش‌های صنفی دارد. باقری فرهنگی‌ای سخت کوش و کنشگری اخلاق مدار و درست کار است که به آنچه می‌گوید و می‌کند باور دارد. از این رو، سخت جان در راه رسیدن به هدف‌اش پیش می‌رود و این ویژگی او را همواره در گفتگو‌ها، انسانی استوار در پیروی از اندیشه‌اش می‌نمایاند- حتی در روزهای بازداشت -و این جرمی نابخشودنی برای یک کوشای سیاسی-مدنی است.

باقری دارای دو فرزند پسر و دختر است. ویژگی‌های رفتاری و اخلاقی او پیوندهای عاطفی فراوانی میان این خانواده برقرار کرده است و بیم آن می‌رود این وابستگی‌ها به تن و روان و درس بچه‌ها ضربه وارد کند. همه به ویژه خانواده سید محمود باقری چشم براه بازگشت هر چه زود‌تر او به آغوش خانواده و دوستان هستند. باشد تا آنهایی که این فرهنگی با فرهنگ را به نه و نیم سال! زندان محکوم کرده‌اند لختی بیاندیشند و باور کنند و بدانند، کسانی که باقری را می‌شناسند این حکم را بسیار ستمگرانه‌تر از هر حکمی که در چند سال گذشته صادر شده است، می‌دانند. و این می‌تواند پیامدهای.

نویسنده: یکی از اعضای کانون صنفی معلمان ایران

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید