خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۱, 4th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۳/۰۴ ساعت ۱۵:۳۶:۳۰

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  بازداشت و تهدید و احضار فعالان دانشجویی مازندران توسط نهادهای امنیتی

بازداشت و تهدید و احضار فعالان دانشجویی مازندران توسط نهادهای امنیتی

بازداشت و تهدید و احضار فعالان دانشجویی مازندران توسط نهادهای امنیتی

خبرگزاری هرانا – در پی اعتراض دانشجویان دانشگاه مازندران به سوء مدیریت و بی توجهی مسئولین در خصوص درگذشت ناگهانی یک دانشجوی ممتاز آن دانشگاه و عضو بنیاد نخبگان ایران، دانشجویان دانشگاه مازندران دست به تحصن زده، و چند تن از فعالان آنها احضار و بازداشت و تهدید شده اند و کماکان فضای دانشگاه مازندران امنیتی- پادگانی گزارش شده است.

به گزارش تارنمای جرس، منصور فیروزی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی دانشگاه مازندران، روز چهارشنبه هفته گذشته به علت سردرد شدید و شرایط نامناسب جسمی به بیمارستان شفای بابلسر رجوع می کند و پس از انجام سی تی اسکن، پزشک متوجه پارگی یکی از مویرگ ها در ناحیه سر او شده و فوریت عمل در یک بیمارستان مجهز بر آنها محرز می شود، اما به دلیل عدم تمکن مالی جهت بستری در بیمارستان، نامبرده به خوابگاه باز می گردد و بهمراه دوستانش از چندین نفر از مسولین دانشگاه تقاضای کمک می کنند اما تا دو روز هیچ یک از مسولان و نهادهای دانشگاه پاسخگوی وی نشدند.

بر اساس گزارش مذکور، روز یکشنبه حال فیروزی در خوابگاه وخیم تر شده و دوستانش با اورژانس خوابگاه تماس می گیرند، که اورژانس نیز با تاخیر بسیار زیاد به محل رفته و وی با هزینه شخصی یکی از اساتیدش در آخرین لحظات به بیمارستان ۱۷ شهریور آمل منتقل شده و بستری می شود، اما در همان روز دچار مرگ مغزی شده و فوت می کند.

پیکر منصور فیروزی که عضو بنیاد نخبگان ایران و دارنده چند مدال قهرمانی داخلی و بین المللی بوده، روز دوشنبه برای مراسم تدفین به محل سکونت خانواده اش یعنی شهر داراب استان فارس منتقل می شود.

بنابر گزارش های دانشجویی، از همان ساعات اولیه در گذشت منصور، فضای دانشگاه و خوابگاه بشدت امنیتی شده و چندین نفر از فعالین قدیمی این دانشگاه به حراست مرکزی احضار و تهدید می شوند.

اما روز دوشنبه صدها اعلامیه در دانشگاه مازندران منتشر شده و از دانشجویان خواسته می شود ظهر سه شنبه جهت گرامیداشت و همدردی با خانواده فیروزی و هم اعتراضی صنفی به مسولان دانشگاه که بارها دچار چنین اشتباه هایی را مرتکب شده اند گرد هم آیند.

در همین روز (دوشنبه) چندین نفر از دانشجویان موقتا بازداشت شده و پس از بازجویی و تهدید آزاد می شوند، همچنین لیستی ده نفره از دانشجویانی در اختیار انتظامات قرار می گیرد که از ورود آن ها باید ممانعت شود.

همچنین تماس های تهدید آمیز نهادهای امنیتی با برخی دانشجویان و احضار آنها نیز در همین حین ادامه داشت.

از طرف حراست مرکزی دانشگاه نیز، با خانواده های گروهی از دانشجویان تماس گرفته شده و به آنها گفته می شود: «به فرزندتان بگویید وارد تجمعات اعتراضی نشود چون بازداشت می شود.»

بر اساس این گزارش، با این حال روز سه شنبه دوم خرداد، حوالی ظهر تجمعی در مقابل دانشکده انسانی دانشگاه مازندران صورت گرفته و لحظه به لحظه بر جمعیت افزوده می شود، که بعضی از دانشجویان پلاکاردهایی با متن «ما عزادار منصور فیروزی هستیم» نیز حمل می کرده اند.

پس از حدود سی دقیقه چندین نفر از اعضای حراست دانشگاه به تجمع هجوم برده و پس از ضرب و شتم ابوالفضل گرمابی، دانشجوی کارشناسی ارشد این دانشگاه، وی را سوار اتومبیل کرده و به همراه خود می برند. پس از ده دقیقه جمعیت به تدریج پراکنده شد، که همزمان سه دانشجوی دیگر به نامهای پوریا خالقی، مبین رستمیان و راستین اعلمی نیز بازداشت می شوند.

گزارش مذکور همچنین خاطرنشان می کند که در دو روز گذشته چندین نفر از دانشجویان مازندران به اطلاعات بابلسر احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفته اند، و لیست ممنوع الورودی ها به حدود بیست نفر رسیده است.

طبق آخرین گزارش، سه نفر از چهار دانشجوی بازداشتی تا این لحظه آزاد شده و از دانشجوی چهارم هیچ اطلاعی در دست نیست.

گفتنی است در سال ۸۷ نیز دو دانشجوی دختر دانشگاه مازندران به نام های شیوا دلفانی و ثریا رئیسی بدلیل مشکلات صنفی و بی توجهی مسولین این دانشگاه، در گذشته بودند.

تا زمان ارسال این خبر، فضای خوابگاه دانشگاه مازندران امنیتی گزارش شده است.

بررسی موراد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمی‌توان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید