خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, 15th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۲/۰۵ ساعت ۱۰:۴۱:۰۴

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ بازداشت یک شهروند بهایی در سمنان

هرانا؛ بازداشت یک شهروند بهایی در سمنان

خبرگزاری هرانا – عرفان احسانی شهروند بهایی ساکن مهدیشهر (سنگسر) از توابع سمنان در مسیر سمنان به مهدیشهر بازداشت شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ ماموران اداره اطلاعات سمنان به منزل یک شهروند بهایی ساکن مهدیشهر (سنگسر) از توابع سمنان به نام عرفان احسانی مراجعه کرده و پس از بازرسی منزل روز بعد وی را بازداشت کردند.

بر اساس این گزارش ماموران امنیتی پس از نشان دادن حکمی دست نویس و بدون مهر و امضا با ممانعت همسر وی ترانه ترابی که حامله و در منزل تنها بوده مواجه می‌شوند سپس ماموران با شکستن دوربین آیفون منزل به زور و تهدید وارد محل شده و بدون توجه به بارداربودن ترانه ترابی شروع به توهین و پرخاشگری و بازرسی منزل می‌کنند.

ماموران پس از ضبط بعضی وسایل شخصی و کتب مذهبی محل را ترک می‌کنند ولی روز بعد، یکشنبه ۳ اردیبهشت ماه عرفان احسانی را در مسیر برگشت از سمنان به مهدیشهر بازداشت کرده و به نقطه نامعلومی انتقال می‌دهند.

قابل ذکر است ترانه ترابی پیش از این به ۵ سال و ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

 

بررسی موارد حقوق نقض شده در این گزارش:

•    اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
•    بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمی‌توان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
•    بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می‌باشد.
•    بند ۱ ماده ۱ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: از موجودیت و هویت ملی، قومی، فرهنگی، دینی و زبانی اقلیت‌ها در سرزمین‌های خود حمایت و ایجاد شرایط را برای ارتقای این هویت تشویق شود.
•    بند ۱ و ۲ ماده ۲ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: اشخاص متعلق به اقلیت‌ها حق دارند در نهان و به طور علنی، آزادانه و بدون مداخله و یا هر شکل از تبعیض، از فرهنگ خاص خود بهره‌مند و برخوردار شوند، دین خود را اعلام و به آن عمل کنند و به زبان خاص خود سخن بگویند و به صورتی موثر در زندگی فرهنگی، دینی، اجتماعی، اقتصادی و عمومی شرکت کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید