خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۱, 11th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۲/۰۵ ساعت ۱:۳۲:۲۳

    خانه  > سایر گروهها  >  برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر: مدافعان حقوق بشر را آزاد کنید

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر: مدافعان حقوق بشر را آزاد کنید

خبرگزاری هرانا – برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط نرگس محمدی، نسرین ستوده، عبدالفتاح سلطانی، محمد سیف‌زاده و تمام مدافعان حقوق بشر زندانی دیگر و پایان یافتن تمام اقدام‌های ایذایی ـ از جمله در سطح قضایی ـ علیه کلیه مدافعان حقوق بشر شد.

به گزارش تارنمای “جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران”، در بیانیه مطبوعاتی برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که با عنوان “دولتمردان ایران باید نرگس محمدی را فوری و بی‌قید و شرط آزاد کنند”، منتشر شده، آمده است: “این برنامه نگرانی عمیق خود را از دستگیری خانم نرگس محمدی و آزار مدافعان حقوق بشر نامبرده در بالا که ظاهرا به قصد تنبیه فعالیت حقوق بشری آن‌ها انجام می‌شود، ابراز می‌کند.”

متن این بیانیه به شرح زیر است:

 

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک “فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر” و “سازمان جهانی مبارزه با شکنجه” است، دستگیری مدافع حقوق بشر نرگس محمدی را محکوم می‌کند.

خانم نرگس محمدی، سخنگو و نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر، در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ در خانه پدر و مادرش در شهر زنجان به وسیله پلیس دستگیر و برای گذراندن محکومیت شش سال زندان خود به زندان اوینِ تهران منتقل شد. رسانه‌های دولتی در‌‌ همان روز اعلام کردند که او برای گذران محکومیت شش سال خود که در تجدید نظر تایید شده به زندان احضار شده است.

برنامه نظارت به شدت متاسف است که دستگیری خانم محمدی در‌‌ همان روز اعلام احضار رخ داده و او حتا امکان کافی نیافته که آماده شود و خود را به مسئولان زندان معرفی کند، با وجود اینکه او مادر دو کودک خردسال و دچار بیماری ناشناخته‌ای (فلج عضلانی) است که او را نیازمند رسیدگی پزشکی و آرامش می‌سازد.

برنامه نظارت یادآوری می‌کند که محکومیت خانم محمدی به شش سال زندان به اتهام‌های “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور”، “عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۰ تایید شد. اعضای دیگر کانون مدافعان حقوق بشر قربانی آزار و اذیت قضایی دایمی هستند، از جمله آقای عبدالفتاح سلطانی، که با وجود اعتراض به حکم بدوی ۱۸ سال زندان و ۲۰ سال محرومیت از اشتغال به حرفه هنوز در بازداشت خودسرانه است، خانم نسرین ستوده که محکومیت شش سال زندان را می‌گذراند و آقای محمد سیف‌زاده که محکومیت دو سال زندان را می‌گذراند. اعضای دیگر کانون مدافعان حقوق بشر آزاد هستند اما در خطر دستگیری به سر می‌برند، مثل آقای محمد علی دادخواه که در دادگاه بدوی به نه سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از اشتغال به حرفه و تدریس محکوم شده است. عبدالرضا تاجیک، یک عضو دیگر کانون مدافعان حقوق بشر، اخیرا پس از تایید محکومیت شش سال زندان در تجدید نظر ناگزیر از ترک کشور شد.

سوهیر بالحسن، رییس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر در این زمینه گفته است: “نرگس محمدی به خاطر تعهد محکم خود به دمکراسی و موازین اساسی حقوق بشر خودسرانه دستگیر و مورد آزار قرار گرفته است. آشکار است که دولتمردان در چارچوب اختناقِ حاکم در ایران برای خاموش کردن تمام صداهای مخالف دست به هر کاری می‌زنند.”

دبیر کل سازمان جهانی مبارزه با شکنجه، جرالد استابِرُک، نیز اضافه کرد: “ما آزار قضایی، حکم‌های ناعادلانه زندان و اقدامات تنبیهی علیه مدافعان حقوق بشر را که به قصد درهم شکستن تعهد آن‌ها به حقوق بشر انجام می‌شود، به شدت محکوم می‌کنیم.”

برنامه نظارت نگرانی عمیق خود را از دستگیری خانم نرگس محمدی و آزار مدافعان حقوق بشر نامبرده در بالا که ظاهرا به قصد تنبیه فعالیت حقوق بشری آن‌ها انجام می‌شود، ابراز می‌کند.

از این رو، برنامه نظارت از دولتمردان ایران می‌خواهد امکانات درمان پزشکی کافی در اختیار خانم نرگس محمدی قرار دهند و در تمام شرایط سلامت روانی و جسمانی تمام مدافعان حقوق بشر را در ایران تضمین نمایند.

برنامه نظارت همچنین خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط خانم نرگس محمدی، خانم نسرین ستوده، آقای عبدالفتاح سلطانی، آقای محمد سیف‌زاده و تمام مدافعان حقوق بشر زندانی دیگر و پایان یافتن تمام اقدام‌های ایذایی ـ از جمله در سطح قضایی ـ علیه کلیه مدافعان حقوق بشر است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید