خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا: رودخانه آستارا در خطر نابودی

هرانا: رودخانه آستارا در خطر نابودی

هرانا: رودخانه آستارا در خطر نابودی

خبرگزاری هرانا – ریزش روزانه ۱۰ هزار متر مکعب فاضلاب انسانی به رودخانه‌های جاری آستارا باعث نابودی محیط زیست دریای خزر و رودخانه‌های جاری آستارا شده است. فاضلاب‌های انسانی و پساب‌های کشاورزی شامل سموم و کودهای کشاورزی مهم‌ترین عوامل آلودگی زیست‌محیطی هستند که مجموعه این موارد موجب شده تا رودخانه‌های آستارا به شدت آلوده شوند که متاسفانه مسئولان این موضوع را یک خطر زیست محیطی نمی‌دانند و آن را جدی طلقی نمی‌کنند.

به گزارش هرانا، مسئولین شهرداری و آب وفاضلاب تا کنون هیچ گونه اقدامی برای رفع این مشکل انجام نداده و هریک تنها با ارجاع مسئولیت به دیگری از پزیرش آن سر باز می‌زنند.

آستارا یکی از شهرستان‌های توریستی و گردشگری مهم گیلان است که سال‌هاست به دلیل نبود سیستم فاضلاب شهری از معضلی به نام تخریب محیط زیست رنج می‌برد. در پی آلودگی رودخانه‌هایی که به دریای خزر سرریز می‌شوند آبزیان دریای خزر که از گونه‌های بسیار نادر می‌باشند نیز در معرض نابودی کامل قرار گرفته‌اند.

بررسی موارد حقوق نقض شده در این گزارش:

اصل اول اعلامیهٔ کنفرانس سازمان ملل متحد درباره محیط زیست (اعلامیه استکهلم) : انسان از حقوقى بنیادین براى داشتن آزادی، برابرى و شرایط مناسب زندگى در محیط زیستى که به او اجازه ى زندگى با حیثیت و سعادتمندانه را بدهد، برخوردار است.
ماده ۱۱ پروتکل الحاقی به کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر: هر فرد حق دارد در محیط زیست سالم زندگی کند.
ماده ۱۵ پیش طرح سومین میثاق بین المللی حقوق همبستگی : دولت ها موظف اند که شرایط طبیعی حیات را دچار تغییرات نامساعدی نکنند که به سلامت انسان و بهزیستی جمعی آسیبی وارد کند.
ماده ۱۴ پیش طرح سومین میثاق بین المللی حقوق همبستگی : هر انسان و کلیه انسان ها به صورت گروهی حق دارند، از محیط زیستی سالم و متعادل از نظر زیست محیطی و مساعد برای توسعه ی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حقوقی برخوردار گردند.
ماده ۲۴ منشور آفریقایی حقوق بشر: کلیه اقوام حق دارند از محیط زیستی رضایت بخش و جامع، مناسب برای توسعه خود، برخوردار باشند.
بخشی از ماده ۲۳ اعلامیه هزاره: تلاش‌های دسته جمعی برای مدیریت، حفاظت و توسعه پایدار تمامی جنگل‌ها تشدید شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید