خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۰, 19th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۲/۰۴ ساعت ۱۳:۴۳:۰۸

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ بی‌خبری مطلق از سرنوشت افشین شافعی، دانشجوی لس‌تر انگلستان

هرانا؛ بی‌خبری مطلق از سرنوشت افشین شافعی، دانشجوی لس‌تر انگلستان

هرانا؛ بی‌خبری مطلق از سرنوشت افشین شافعی، دانشجوی لس‌تر انگلستان

خبرگزاری هرانا – با گذشت بیش از دو ماه از بازداشت افشین شافعی توسط نیروهای امنیتی از سرنوشت وی اطلاعی در دست نیست.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، افشین شافعی دانشجوی دکترای اطلاعات و امنیت دانشگاه لستر انگلستان و شهروند ایرانی – نروژی که در ۲۶ آذرماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود کماکان در بازداشت نیروهای امنیتی است و اطلاعی از سرنوشت وی به دست نیامده است.

این شهروند ایرانی – سنی مذهب در پی وخامت حال عمومی پدرش به قصد ملاقات با وی وارد ایران شد و پس از فوت پدر و در مدتی که درگیر مراسم دفن و تعزیه پدرش بود از سوی اداره اطلاعات تهران احضار و ممنوع الخروج شد.

پس از اعاده پاسپورت وی توسط اداره اطلاعات و قصد وی جهت خروج از کشور در ۲۶ آذرماه سال ۹۰ توسط نیروهای امنیتی در هتل همای تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

نیروهای امنیتی پس از بازداشت وی با مراجعه به منزل ایشان اقدام به بازرسی منزل و ضبط وسایل ایشان نمودند.

در طول دو ماه بازداشت ایشان خانواده وی بار‌ها به زندان اوین و دادسرای ویژه مستقر در این زندان مراجعه کرده‌اند اما موفق به برقرار ارتباط با وی نشده و کماکان از سرنوشت وی بی‌خبر هستند و این امر موجب نگرانی شدید خانواده وی نیز شده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • ماده ۹۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانی محاکمه نشده باید اجازه داشته باشد بلافاصله خانواده خود را از بازداشت، مراحل محاکمه و از احوال خود مطلع کند. همچنین تمام امکانات مناسب برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان و نیز ملاقات حضوری، با نظارت و با در نظر گرفتن مقررات زندان و حفظ امنیت و نظم زندان، می بایست برای وی مهیا باشد.
  • ماده ۳۷ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانیان باید با نظارت لازم، اجازه ارتباط برقرار کردن با خانواده و دوستان خود در فواصل زمانی معین را داشته باشند. این ارتباط می تواند شامل نامه نگاری و تماس تلفنی یا ملاقات حضوری در زندان باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید