خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۰, 10th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۱/۱۸ ساعت ۸:۰۱:۳۵

    خانه  > فرهنگی  >  ۴۸ ساعت دیگر پل تاریخی ساسانی غرق می‌شود

۴۸ ساعت دیگر پل تاریخی ساسانی غرق می‌شود

خبرگزاری هرانا – باقیمانده پایه‌های پل ساسانی پاپیلا با شروع فاز دوم آبگیری سد گتوند علیا با توجه به بالا آمدن سطح آب، تا دو روز آینده به صورت کامل به زیر آب می‌رود.
به گزارش خبرگزاری مهر، پرونده پل ساسانی «پاپیلا» در حالی بسته می‌شود که این پل تاریخی به دلیل حفاری‌های غیرمجاز و برداشت شن و ماسه که به وسیله بیل مکانیکی انجام شده بود، مشکلات فراوانی را تجربه کرد.
بخش‌های باقیمانده پل تاریخی پاپیلا متعلق به دوره ساسانی و در محدوده شهرستان لالی استان خوزستان واقع شده است. این پل سال گذشته در نخستین همایش ملی ثبت آثار تاریخی، معنوی و طبیعی ثبت شده بود.
بنا به گفته کار‌شناسان میراث فرهنگی این پل با قطعه سنگ‌های ساروجی به وزن یک و نیم تن با ابعاد ۵/۶ در ۶ متر و ارتفاع هفت متر ساخته شده است. از نظر باستان‌شناسان مطرح اروپایی این پل که طاق‌های آن از نوع ضربی بوده، محور تجاری فرهنگی زاگرس میانی، شوش و سایر فرهنگ‌ها و تمدن‌های بین‌النهرین است.
این پل دارای ۶ پایه بوده که یکی از پایه‌ها به وسیله سنگ‌های رودخانه پوشیده شده است. اما مدتی است که به دلیل حفاری‌های غیرمجاز به شدت تخریب شده است.
این پل پیش از صدور مجوز آبگیری از وضعیت پایداری برخوردار نبود و جمع شدن آب بر دیواره‌ها و لابه لای سنگ‌ها باعث ریزش‌هایی شده بود این در حالی است که هیچ اقدام مرمتی نیز برای آن انجام نشد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید