خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  سازمان تامین اجتماعی از قانون تخطی می کند

سازمان تامین اجتماعی از قانون تخطی می کند

خبرگزاری هرانا – دبیر کل خانه کارگر در گفتگو با خبرنگار ایلنا از سلیقه ای عمل کردن سازمان تامین اجتماعی با تدوین آیین نامه ای برای مشمولان قانون بند ب تبصره ۲ ماده ۷۶ اصلاحیه قانون تامین اجتماعی درباره مشاغل سخت و زیان‌آور و تعیین حدود برای آن را نمونه ی بارز تخلف از قانون برشمرد.

دبیر کل خانه کارگر گفت: استان هایی همچون خوزستان و بوشهر که دارای شرایط آب و هوایی نامطلوب هستند، حتی کارمندان نیز مشمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور هستند و بایستی بتوانند با سابقه ۲۰ سال بازنشسته شوند.

به گزراش ایلنا از آبادان، علیرضا محجوب درهمایش دبیران اجرایی خانه کارگر سراسر کشوردر خوزستان با بیان اینکه در نظر گرفتن ۲۰ روز حقوق برای کارگران مشاغل سخت و زیان‌آور در حقیقت ظلم به کارگر به شمار می رود، افزود: ۴هزار کارگر شاغل در صنعت نفت که عمده آنان نیز خوزستانی بودند و در شرایط دشوار فعالیت می کردند، با تفسیر ساختگی سازمان تامین اجتماعی از قانون و به صورت ناعادلانه بازنشسته شدند.

وی افزود: متاسفانه تاکنون سازمان تامین اجتماعی بر طبق قانون رفتار نکرده و باعث تضییع حقوق کارگران شده است.

محجوب با بیان انجام تخلف در اجرای قانون سخت و زیان آور توسط سازمان تامین اجتماعی ، به تصویب استفساریه بند ب تبصره ۲ ماده ۷۶ اصلاحیه قانون تامین اجتماعی درباره مشاغل سخت و زیان‌آور نیز اشاره  و اظهارکرد: این سازمان از زمان تصویب این قانون همواره به طور سلیقه ای عمل کرده است و این یعنی تخطی از قانون.

به عقیده ی او مجلس تنها این قانون را وضع کرده است نه تفسیر تصریح کرد: طبق قانون سابقه ی کاری افراد شاغل در مشاغل سخت و زیان‌آور می بایست بر اساس ۲۰ سال سابقه متوالی یا ۲۵ سال سابقه متناوب و براساس به ازای هر یک سال کار یک و نیم سال سابقه محاسبه گردد.

وی یادآور شد: بر اساس این قانون فرد بیمه شده می تواند بازنشستگی زودتر از موعد داشته باشد، اما سازمان تامین اجتماعی کارگران را وادار و به آن‌ها تکلیف می‌کرد که پیش از موعد بازنشسته شوند و متاسفانه این مساله سبب شده بود تا سنوات آن‌ها نیز به درستی محاسبه نشود.

بر اساس گفته های این فعال کارگری، سازمان تامین اجتماعی معتقد است که مجلس با این طرح مرتکب ظلم شده است و این در حالیست که در حقیقیت این سازمان تامین اجتماعی است که با اجرا نکردن صحیح قانون به مردم ظلم می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید