خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ بی توجهی مسئولین در رسیدگی پزشکی به کاظمینی بروجردی

هرانا؛ بی توجهی مسئولین در رسیدگی پزشکی به کاظمینی بروجردی

خبرگزاری هرانا –  با وجود ابراز نگرانی دیده بان حقوق بشر و دیگر سازمانهای مدافع حقوق بشر نسبت به وضعیت بحرانی آیت الله کاظمینی بروجردی، مقامات دادگاه ویژه روحانیت نسبت به درمان ایشان در بیمارستان مجهز همچنان  بی توجه هستند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از تهران، صبح روز نهم آذر آقای بروجردی به دلیل درد شدید کلیه به درمانگاه زندان منتقل شد که پزشکان مستقر در زندان علت آن را وجود سنگ کلیه تشخیص دادند که به دلیل عدم وجود امکانات پزشکی نیاز به اعزام ایشان به بیمارستانی خارج از زندان است، امری که تا کنون انجام نپذیرفته است.

آقای بروجردی که ششمین سال حبس خود را می گذارند در این مدت دچار بیماریها و عوارض گوناگونی گردیده است از جمله بیماری قلبی و بیماری حاد تنفسی ( پلوموناری ادما) سنگ کلیه و پارکینسون و …..

روز دوشنبه ۷ آذر دیده بان حقوق بشر در بیانیه خود اعلام کرده بود که ما در مورد سلامتی و حفظ جان آقای بروجردی به طور جدی نگران هستیم و خاطر نشان کرده اند قوانین بین المللی و همچنین قوانین داخلی ایران از مقامات زندان می خواهد که برای زندانیان مراقبت های پزشکی مناسب را فراهم سازند.

حداقل مقررات استاندارد سازمان ملل متحد برای درمان زندانیان، مسوولین را ملزم می سازد که زندانیان نیازمند به درمان توسط متخصصین ویژه را به انستیتو های تخصصی و همچنین بیمارستان های مجهز اعزام نمایند.

علاوه بر این، مقررات سازمان های زندان های ایران، بیان می کند که زندانیان در صورت لزوم باید به بیمارستان های خارج از زندان منتقل شوند تا تحت درمان پزشکی مناسب قرار گیرند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بخش دوم ماده ۲۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانیان بیماری که نیاز به معالجات ویژه و تخصصی دارند باید به موسسات تخصصی یا بیمارستان های غیرنظامی در خارج زندان منتقل شوند. بیمارستان مورد اشاره باید تجهیزات لازم، تخت کافی، لوازم دارویی مناسب و پزشک متخصص و آموزش دیده برای مراقبت های پزشکی و درمانی از زندانی بیمار را داشته باشد.
  • ماده ۲۴ کنوانسیون حقوق زندانیان: پزشک زندان موظف است همه گونه آزمایش پزشکی را به محض ورود هر زندانی به زندان و همینطور در صورت لزوم به عمل آورد. بنابراین چنانچه زندانی مبتلا به بیماری جسمی یا روانی باشد، در اسرع وقت باید کشف شود و اقدامات لازم نظیر جداسازی زندانیان مشکوک به بیماریهای عفونی یا مسری و باقی اقدامات درمانی و پزشکی در مورد آنها به انجام برسد. در مورد زندانیانی که مبتلا به نقص فیزیکی (جسمی) یا روانی هستند خدمات توانبخشی باید ارائه شود. پزشک زندان همچنین موظف است میزان ظرفیت فیزیکی هر زندانی را برای کار و فعالیتهای جسمانی تعیین کند.
  • ماده ۲۵ کنوانسیون حقوق زندانیان:پزشک زندان موظف است مراقبت سلامت جسمی و روانی زندانیان باشد و باید بصورت روزانه و با دقت تمام زندانیان بیمار را ویزیت کند، اعم از همه کسانی که از بیماری شکایت دارند و یا حتی زندانیانی که تصور می شود تمارض می کنند.

    مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید