خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۱۱/۱۹ ساعت ۱۲:۰۳:۱۶

    خانه  > slide, زندانیان  >  گزارشی از مراحل درمانی آیت الله بروجردی در خارج از زندان

گزارشی از مراحل درمانی آیت الله بروجردی در خارج از زندان

خبرگزاری هرانا – آیت الله سید محمدحسین کاظمینی بروجردی، زندانی عقیدتی و بیمار زندان اوین که آستانه یازدهمین سال حبس خود برای نخستین بار از ماه گذشته به مرخصی استعلاجی اعزام شده، مشغول آزمایشات و درمان بیماری های ناشی از حبس طولانی مدت است. شرح مراحل درمانی وی در ادامه می آید.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در پی بیماری شدید آقای سید حسین کاظمینی بروجردی زندانی عقیدتی زندان اوین و تحقق «شروط سنگین» دادگاه ویژه روحانیت از جمله سپردن وثیقه سیصد میلیون تومانی و قرار کفالت توسط دو نفر کفیل، این زندانی عقیدتی صبح روز چهارشنبه پانزدهم دی ماه به مرخصی درمانی اعزام شد.

یک منبع نزدیک به آقای بروجردی با بیان اینکه منزل وی توسط نیروهای امنیتی تحت نظر بوده و محدودیت های ارتباطی اعمال شده، درباره مراحل درمانی این روحانی به گزارشگر هرانا گفت: “در این مدت حدود یکماه، آزمایشات مختلف خون و ادرار، ام آر آی، سی تی اسکن ، تستهای دندان پزشکی، نوار قلب و عضله، عکس کمر، تستهای تنفسی و ریه و اکسیژنی، اقدامات تشخیصی چشم پزشکی، انجام گرفته.”

این منبع مطلع ادامه داد: “ایشان از درد کمر و درد شدید پاها و بی حسی و سوزن سوزن شدن دست و پا و ناتوانی در راه رفتن و انجام فعالیتهای روزمره و کج شدن پا و ادم شدید در ناحیه پاها شکایت دارند. آزمایشات انجام شده به منظور درمان شامل ام آر آی ستون فقرات وگرفتن نوار عصب از اندامها و سایر آزمایشات می باشد . به گفته یک جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات، در عکس رادیوگرافی که از ستون فقرات ناحیه گردن و سینه و کمر گرفته شده به وضوح آرتروز شدید مشهود است و در نوار عصب گرفته شده از اندامها بیماری پلی رادیکولوپاتی مشخص می باشد.

به گفته این پزشک در اثر فشار به ستون فقرات در اثر شکنجه ها و ضربات وارده وهمچنین کار اجباری زیاد و استفاده نامناسب از ستون فقرات مشکل هرنی و تنگی کانال نخاعی ایجاد شده است. هرنی دیسک کمرو تنگی کانال نخاعی در ام ار آی ستون فقرات مشهود است، کانال نخاعی تنگ است و در اثر این تنگی بر روی عصبهای پای ایشان مثل عصب سیاتیک فشار وارد می کند و ایجاد درد می کند. که با توجه به جواب ام ار آی و نوار عصب اندامها وبالا بودن درجه تنگی کانال و هرنی دیسک کمری و گردنی درمان جراحی نیاز می باشد.”

منبع نزدیک به آقای بروجردی در پایان تاکید کرد: “بنا به اظهارات این پزشک کج راه رفتن و ناتوانی در راه رفتن و بی حسی و گزگز اندامها نیز مربوط به مشکلات کانال نخاعی می باشد اما ورم پاها مشکلات جدی قلب و عروق یا کلیه را مطرح می کند که حتما باید از نظر قلب و عروق و همچنین کلیه بررسی کامل و فوق تخصصی انجام شود.”

پیش از این هرانا گزارش کرده بود، صبح روز یکشنبه دوازدهم دی ماه، درپی وخامت حال سید محمدحسین کاظمینی بروجردی، مسئولین زندان اوین وی را به طور اورژانسی به بیمارستان نامعلومی در خارج از زندان منتقل کردند.

آقای کاظمینی بروجردی، در ماههای اخیر از «عارضه استخوان درد شدید» رنج برده و چندین بار به بهداری زندان اوین منتقل اما بدون درمان مناسب به بند ۳۲۵-الف ویژه روحانیت بازگردانده شده بود.

این زندانی عقیدتی در اثر بدرفتاری های زمان بازداشت و شرایط بد محیطی در مدت طولانی حبس، دچار ناراحتی های قلبی و ریوی شده است با این حال از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده. آقای بروجردی از اواخر آبان ماه به دردهای مفصلی و استخوانی و نیز جمع شدن رگها مبتلا شده، مشکلی که باعث خمیدگی و انحنای پاهای وی شد و توان راه رفتن مناسب را از او سلب کرده.

آیت الله کاظمینی بروجردی که در سال‌های ۱۳۷۴، ۱۳۷۹ و ۱۳۸۴ دستگیر و زندانی شده بود آخرین بار در سال ۱۳۸۵ بازداشت و به ۱۱ سال زندان، به انضمام مصادره اموال محکوم شد.

وی به مدت یکسال در زندان یزد نگهداری و سپس به زندان اوین منتقل شد.

در فروردین ماه سال جاری هرانا گزارش کرده بود، پرونده جدیدی برای این زندانی عقیدتی مفتوح شده است.

یکی از نزدیکان آیت الله بروجردی در گفتگو با گزارشگر هرانا گفته بود: “اخیرا ایشان به دادگاه فراخوانده شده و به او گفته اند پرونده جدیدی تحت عوان ارتداد برایش باز شده که ایشان پاسخ می دهند من این‌ها را قبول ندارم و حاضر نشده در هیچ دادگاهی شرکت کند. تمامی این‌ها همه شفاهی بوده و مانند سابق که هیچ حکم کتبی دریافت نکرده اند.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید