خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  بی خبری مطلق از وضعیت مهندس محمد توسلی

بی خبری مطلق از وضعیت مهندس محمد توسلی

خبرگزاری هرانا – با گذشت ۲۰ روز از بازداشت رییس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران هیچ خبری از وضعیت او در دست نیست.

 

به گزارش میزان خبر، مهندس محمد توسلی که از ۱۲ آبان ماه در بازداشت است، تاکنون با منزل خود تماس نگرفته است و هیچ گونه اطلاعی از وضعیت او در دست نیست.

بی‌خبری از وضعیت این فعال سیاسی، نگرانی‌ها در مورد سلامت وی را تشدید کرده است.

بازداشت اخیر مهندس محمد توسلی توسط نیروهای امنیتی پس از حمله رسانه های اقتدار گرا به نامهٔ ۱۴۳ فعال سیاسی و اجتماعی، خطاب به رییس جمهور پیشین ایران،سید محمد خاتمی، صورت گرفته است.

در این نامه فعالان سیاسی و اجتماعی گوشزد کرده بودند: «کمترین چشم‌انداز روشنی برای صیانت از آرای مردم و برگزاری انتخابات آزاد، سالم و منصفانه وجود نخواهد داشت.»

همسر مهندس توسلی پیش از این در مصاحبه‌ای با سایت جرس گفته بود: «آقای توسلی ۷۴ سال دارند و تا الان مشکل و ناراحتی جسمانی خاصی نداشتند و اگر مشکلی برایشان پیش بیاید بخاطر همین فشارهایی است که در انفرادی ممکن است به ایشان وارد شود. ما بسیار نگران حال ایشان هستیم.‌‌ همان زمان هم به آقایان گفتم چرا با خانواده ما این برخورد‌ها را می‌کنید؟ که فقط می‌گفتند صحبت نکنید، مصاحبه نکنید و سکوت کنید.»

بعد از عاشورای ۱۳۸۸،دختر مهندس توسلی، مهندس لیلا توسلی، و داماد ایشان، مهندس محمد نوید طاهری، بازداشت شدند و هم اکنون در حال سپری کردن احکام سنگین دادگاه انقلاب هستند.

مهندس محمد توسلی، اولین شهردار تهران پس از انقلاب سال ۵۷ بود و قبل و بعد از انقلاب در سالهای ۵۴، ۶۷، ۶۹، ۸۰ و ۸۸ بازداشت و زندانی شده و تحت شکنجه‌های طاقت فرسا قرار گرفته است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • ماده ۹۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانی محاکمه نشده باید اجازه داشته باشد بلافاصله خانواده خود را از بازداشت، مراحل محاکمه و از احوال خود مطلع کند. همچنین تمام امکانات مناسب برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان و نیز ملاقات حضوری، با نظارت و با در نظر گرفتن مقررات زندان و حفظ امنیت و نظم زندان، می بایست برای وی مهیا باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید