خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ نگهداری در محیط نامطلوب موجب از کار افتادگی کلیه حسین رونقی شد

هرانا؛ نگهداری در محیط نامطلوب موجب از کار افتادگی کلیه حسین رونقی شد

خبرگزاری هرانا – حسین رونقی ملکی زندانی محبوس در زندان اوین به دلیل عدم انتقال به موقع به بیمارستان و عدم مرخصی استعلاجی یک کلیه خود را از دست داده و تحت عمل مجدد قرار گرفت.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حسین رونقی ملکی، فعال حقوق بشر به دلیل شرایط بد در زندان و عدم اعطایی مرخصی مسئولین زندان یک کلیه خود را از دست داده و مجبور به عمل دوباره شده است.

 

بنا بر گزارش پزشکی، عدم رسیدگی پزشکی بموقع، نگهداری در محیط نامطلوب زندان از جمله عواملی است که موجب از کار افتادگی کلیه این زندانی شده است و در صورت تکرار این موضوع جان وی در خطر قرار خواهد داشت.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۳ ماده ۷ کنوانسیون منع شکنجه و دیگر رفتار‌ها یا مجازاتهای بیرحمانه، غیر انسانی یا ترذیلی: افرادی که به اتهام ارتکاب جرمی تحت تعقیب قرار می‌گیرند باید در کلیۀ مراحل دادرسی از رفتاری عادلانه برخوردار شوند.
•    بند ۱ ماده ۲ کنوانسیون منع شکنجه و دیگر رفتار‌ها یا مجازاتهای بیرحمانه، غیر انسانی یا ترذیلی: بایستی تمامی موازین قانونی، اداری، قضایی و موازین مؤثر دیگری را جهت پیشگیری از اِعمال شکنجه در حوزۀ قضایی خود، اتخاذ کرد.
•    اصل ۳۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی: هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده، به هر صورت که باشد ممنوع و موجب مجازات است.
•    ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان مورد آزار و شکنجه یا مجازات‌ها یا رفتارهای ظالمانه یا خلاف انسانی یا رذیلی قرار داد.
•    ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر:
هیچ کس نباید شکنجه شود یا تحت مجازات یا رفتاری ظالمانه، ضد انسانی یا تحقیر آمیز قرار گیرد.
•    بند ۱ ماده ۱۰ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: در باره کلیه افرادی که از آزادی خود محروم شده‌اند باید با انسانیت و احترام به حیثیت ذاتی شخص انسان رفتار کرد.
•    ماده ۳۱ کنوانسیون حقوق زندانیان:
تنبیه و شکنجه بدنی، قرار دادن زندانی در سلول تاریک و یا هرگونه مجازات بیرحمانه، غیرانسانی و اهانت آمیز تحت هر شرایطی ممنوع است و باید به طور کامل از لیست مجازات و تنبیه برای جرائم انضباطی خارج شود.
•    بند ۱ ماده ۱۰ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: در باره کلیه افرادی که از آزادی خود محروم شده‌اند باید با انسانیت و احترام به حیثیت ذاتی شخص انسان رفتار کرد.
•    ماده ۱۰ کنوانسیون حقوق زندانیان: تمامی سلول‌ها و محل اقامت زندانیان، خصوصا خوابگاه‌ها باید مجهز به تمامی تجهیزات بهداشتی و درمانی، با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی و اقلیمی، امکانات تهویه هوا، گرم کننده و خنک کننده (بسته به فصل و سرما و گرمای هوا)، حداقل فضای طبقات، روشنایی و نور کافی باشند.
•    ماده ۱۱ کنوانسیون حقوق زندانیان:
مکانهایی که زندانیان در به سر می‌برند باید دارای نور طبیعی، هوای تازه، تاسیسات بهداشتی کافی پاکیزه، تأسیسات حمام کردن و دوش گرفتن، و آب گرم باشد. هم چنین همه مکانهایی که توسط زندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد باید به طور مرتب و به درستی حفظ و نگهداری و تعمیر شود و در همه حال ضد عفونی شده و مرتبا تمیز شود.
•    ماده ۱۹ کنوانسیون حقوق زندانیان:
هر زندانی (مطابق با استانداردهای محلی و ملی) باید دارای تختخوابی جداگانه و با ملافه‌های جداگانه و کافی باشد که به دفعات لازم تعویض و شسته شود تا اطمینان حاصل شود که تمیز و پاکیزه برای استفاده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید