خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  قرار نهایی منع تعقیب حسین رونقی ملکی صادر شد

قرار نهایی منع تعقیب حسین رونقی ملکی صادر شد

خبرگزاری هرانا – قرار منع تعقیب حسین رونقی ملکی، فعال حقوق بشر و وبلاگ نویس طی روزهای گذشته به سعید جلیلیان، وکیل مدافع وی ابلاغ شده است. آقای رونقی در سال ۸۸ بازداشت و سپس به ۱۵ سال حبس محکوم شده بود. وی نهایتاً در اردیبهشت ماه ۹۵ در پی ابتلا به بیماری های کلیوی و تایید پزشکی قانونی مبنی بر عدم تحمل کیفر آزاد شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲ تیرماه ۱۳۹۸، قرار منع تعقیب حسین رونقی ملکی، زندانی سیاسی سابق به وکیل مدافع وی ابلاغ شد.

حسین رونقی ملکی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام ضمن انتشار گواهی ادره کل پزشکی قانونی استان تهران مبنی بر تایید عدم تحمل کیفر وی که در سال ۹۵ صادر شده است، از ابلاغ قرار منع تعقیب خود خبر داد و نوشت : “دوم تیر نود و هشت، بعد از ۹ سال و ۶ ماه با صدور قرار موقوفی تعقیب بدلیل عدم تحمل کیفر، حکم آزادی به وکیل اینجانب آقای سعید جلیلیان ابلاغ شد”.

بر اساس گواهی پزشکی قانونی که به اجرای احکام جرائم امنیت ارسال شده است، به دلیل از کار افتادن کلیه چپ آقای رونقی گواهی عدم تحمل کیفر وی تایید شده است.

 لازم به ذکر است حسین رونقی ملکی، فعال حقوق بشر و وبلاگ نویس، درتاریخ بیست و دوم آذر ماه ۱۳۸۸ بازداشت شد.

شعبه‌ی ۲۶ دادگاه انقلاب پس از گذشت ۱۰ ماه از بازداشت در بند دو-الف اوین، در تاریخ سیزدهم مهر ماه ۱۳۸۹ او را به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم در شعبه‌ی ۵۴ دادگاه تجدید نظر تأیید شد و حسین رونقی پس از آن به بند ۳۵۰ اوین منتقل شد.

وی در پی ابتلا به بیماری‌های کلیوی در دوران حبس در اردیبهشت ماه ۹۵ از زندان اوین آزاد شده بود.

گفتنی است که احمد رونقی ملکی، پدر حسین رونقی ملکی در اردیبهشت‌ماه سال جاری با ارسال نامه‌ای به دادستان سابق تهران ضمن اشاره به احضار مجدد فرزندش به دادسرای اوین خواستار توجه به حقوق وی شده بود.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید