خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  بامداد امروز یک نفر در قرچک و در ملاءعام اعدام شد

بامداد امروز یک نفر در قرچک و در ملاءعام اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز، چهارشنبه چهارم آبان ماه، جوانی ۲۹ ساله به نام “بخشعلی” در در خیابان فردوس شهرستان قرچک ورامین به دار آویخته شد.

به گزارش رسانه‌های دولتی، بخشعلی ۲۹ ساله، روز دوازدهم مرداد سال ۸۸ با انگیزه سرقت وارد خانه جیران ۸۶ ساله شده و پس از قتل پیرزن همسایه و نوه ۸ ساله‌اش و سرقت طلاهای قربانیان از محل گریخته بود.

ماموران پلیس آگاهی ورامین پس از تجسس نامبرده را دستگیر کردند. بر اساس این گزارش وی در اعترافات خود چنین آورده است: “صبح روز حادثه به بهانه اینکه کلیدم را جا گذاشته‌ام از زن سالخورده همسایه خواستم اجازه دهد از دیوار حیاط خانه آن‌ها وارد خانه‌ام شوم. پس از ورود او را از پشت سر غافلگیر کردم و با چاقو به جانش افتادم. وقتی سراغ طلا‌هایش رفتم چشمم به نگین (نوه ۸ ساله) افتاد که شاهد ماجرا بود. بنابراین دست و پای دختر بچه را بسته و پس از آزار و اذیت، او را نیز به قتل رساندم تا راز جنایت فاش نشود.”

قضات شعبه ۷۷ دادگاه کیفری استان تهران این جوان را به اتهام ۲ فقره قتل عمد و آزار و اذیت دختر بچه به ۳ بار اعدام در ملاءعام، ۱۰سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد. این حکم پس از تایید از سوی دیوان عالی در ملاءعام به اجرا درآمد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
  • بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
  • بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.
  • اصل ۳۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی: هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده، به هر صورت که باشد ممنوع و موجب مجازات است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید