خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  دادگاه مدیر مسئول روزنامه اعتماد ملی برگزار شد

دادگاه مدیر مسئول روزنامه اعتماد ملی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – اولین جلسه دادگاه رسیدگی به شکایات از روزنامه توقیف شدۀ «اعتماد ملی» به مدیر مسئولی محمد جواد حق‌شناس روز یکشنبه بیست و چهارم مهرماه برگزار گردید.

یه گزارش جرس، در این جلسه، کیفرخواست نماینده دادستان سابق تهران، سعید مرتضوی، در ۱۲ صفحه و ۳۴ بند در حضور هیئت منصفه که ۱۱ نفر از ۲۱ نفر آن‌ها به تازگی انتخاب شده بوده‌اند قرائت گردید.

طبق این گزارش، برخی از اتهامات نامشخص بوده و نماینده دادستان نیز حالت تهاجمی و پرخاشگر داشته است.

همچنین بخشی از اتهامات خوانده شده علیه مدیرمسئول این روزنامه اصلاح طلب و ارگان حزب اعتماد ملی، به دبیر کلی مهدی کروبی، به این شرح اعلام شد: ۱. اقدام عله امنیت ملی ۲. تشویق مردم به اقدام علیه امنیت ملی ۳. هجو ۴. توهین ۵. افترا ۶. نشرمطلب خلاف واقع. ۷. پخش شایعه ۸. تبلیغ علیه نظام ۹. توهین به مرجع مسلم تقلید ۱۰. اشاعه فحشا و…

گزارش مذکور افزود: نماینده فرستاده شده از جانب سعید مرتضوی شکایتهای مدعیانی که از شکایت خود صرفنظر کرده بودند را قرائت می‌کرد.

از میان شکایت‌های خوانده شده در دادگاه هفت بند از مواد کیفرخواست شکایت نماینده دادستان سابق مرتضوی و ۳ بند شکایت خصوصی و ۲۴ بند شکایت از سوی نهادهای دولتی تنظیم گردیده بود. در این جلسه دادگاه که به ریاست خراسانی برگزار گردید، ۴ شاکی دولتی شکایات خود را مطرح نمودند که به ترتیب عبارتند از: ۱. نماینده رحیم مشایی رییس اسبق سازمان گردشگری و میراث فرهنگی ۲. نماینده میر فیصل باقر‌زاده رییس بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس ۳. سازمان نظام دامپزشکی ۴. صندوق ذخیره فرهنگیان.

مدیر مسئول روزنامه اعتماد ملی دفاعیاتش را در ۲ بخش قرائت کرد، که با تداخل دفاعیات با اقامه نماز ظهر ادامه دادگاه به جلسه بعد موکول گردید.

براساس این گزارش، زمان احتمالی جلسه بعدی دادگاه دی ماه عنوان شده است. بدین ترتیب احتمال لغو توقیف روزنامه اعتماد ملی قبل از انتخابات سال جاری که از سوی برخی از فعالان سیاسی مطرح گردیده بود با ابهام بیشتری مواجه گردید.

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید