خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران بازداشت و پس از تفهیم اتهام آزاد شد

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران بازداشت و پس از تفهیم اتهام آزاد شد

خبرگزاری هرانا – محمد جواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران روز گذشته در پی حضور در دادسرای ارشاد، بازداشت و پس از تفهیم اتهام با تودیع قرار آزاد شد. احضار وی به دلیل انتشار “ربنا” در صفحه شخصی خود با صدای لیلا تهرانچیان صورت گرفته است. آقای حق شناس در توضیح جلسه بازپرسی اعلام کرده است که در پایان جلسه قرار بر این شد که پست مذکور حذف و مطلب دیگری حاوی توضیحات بازپرس جایگزین آن شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، امروز شنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸، محمد جواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران اعلام کرد روز گذشته در دادسرای ارشاد شعبه ۲ بازپرسی در خیابان بخارست حضور یافته و پس از چند ساعت بازداشت، تفهیم اتهام شده و نهایتاً با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده است.

محمدجواد حق شناس گفت: “حدود سه الی چهار هفته قبل تماس تلفنی با یک شماره چهار رقمی دریافت کردم که فرد پشت خط خود را از پلیس امنیت اخلاقی معرفی کرد و انتظار داشت که فردای تماس به پلیس مراجعه کنم اما به او گفتم که صرف تماس تلفنی امکان حضور نیست و اگر نیازی به مراجعه من هست باید دعوت نامه یا احضاریه بدهند”.

وی با اشاره به دریافت احضاریه ای در تاریخ ۲۶ خردادماه ادامه داد: “من موضوع را به ریاست شورای شهر منتقل کرده و هاشمی نیز در تماس تلفنی با مجموعه ای علت مساله را جویا شدند و آنها نیز اعلام کردند که موضوع مربوط به پست اینستاگرامی من در شب ۲۳ ماه مبارک رمضان شب قدر است”.

به گفته رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، وی در صفحه‌ اینستاگرام شخضی اش، صوتی از خانم «لیلا تهرانچی» که آیه ۷ و ۸ سوره آل عمران معروف به “دعای ربنا” را خوانده است، منتشر کرده بود.

حق شناس افزود: “نهایتا روز گذشته به همراه وکیلم به دادسرای ارشاد شعبه ۲ بازپرسی در خیابان بخارست رفتم که بازپرس «مصطفی پرتویی» بود و تفهیم اتهام من نیز تشویق مردم به فساد بود. وقتی موضوع اتهام با اعتراض من روبرو شد، آنها گفتند که بارگذاری صوت و کلیپ تصویری کسی که حجاب را رعایت نکرده و مجوز خوانندگی ندارد، تشویق مردم به فساد است و از آنجایی که بنده در کمیسیون فرهنگی شورای شهر حضور داشتم این موضوع بیشتر مورد توجه قرار گرفت”.

وی در مورد جلسه بازپرسی دیروز می گوید: “جلسه بازپرسی از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ و ۳۰ دقیقه ظهر ادامه داشت و طی آن ۱۴ صفحه بازپرسی انجام شد و هر چقدر تلاش کردم ماده قانونی که بر اساس آن جرم انگاری شده به من ابلاغ نشد. نهایتا برایم قرار وثیقه‌ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان در نظر گرفتند که چون توان پرداخت آن را نداشتم به بازداشتگاه رفتم”.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه معتقد بودم که پذیرفتن چنین وثیقه ای به معنای پذیرفتن ادعای نادرست آنهاست، گفت: “به همین خاطر حکم بازداشت را قبول کردم و از ساعت ۱۲ و نیم روز گذشته تا ساعت ۵ عصر در بازداشتگاه دادسرای ارشاد بود و در کنار دیگر زندانیان ساعاتی را ماندم تا اینکه نهایتاً در ساعت ۵ عصر سه تن از اعضای شورای شهر به دادسرا آمدند و تلاش کردند که پست اینستاگرامی را برداشته و یادداشت دیگری را بنویسند”.

حق‌شناس با بیان اینکه آقایان “خلیل آبادی”، “نظری” و “رسولی” به دادسرا مراجعه کردند، ادامه داد: “بازپرس مصر بود که من پست اینستاگرامی را بردارم و من گفتم اگر این مساله حکم قضائی شود قبول می‌کنم، نهایتا از آنجایی که اعضای شورا اصرار داشتند که ما یک کار جمعی می‌کنیم و ممکن است مشکلاتی ایجاد شود من قبول کردم که توضیحات بازپرس را در صفحه ایسنتاگرام خود بنویسم. قرار شد پست مذکور را حذف کرده و متن دیگر جایگزین شود و این متن نیز تا پایان جلسات دادگاه در صفحه‌ام بماند و حالا منتظر ادامه روند دادگاه هستیم”.

محمدجواد حق شناس پس از دریافت احضاریه‌ای در تاریخ ۱۰ تیرماه سال جاری، در نامه‌ای خطاب به محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، به تشریح ماجرای احضارش به دادسرا پرداخته و نوشته بود: “برخی دوستان آگاه و مطلع معتقدند این احضار در تداوم احضارهای قبلی سایر همکاران من‌جمله خانم ها فخارى، خداکرمى و آقاى میرلوحى و پرونده‌سازی و تحت فشار قرار دادن اعضای شوراست. (همان وعده‌اى که جناب علوى در اولین دیدارشان با شورا مطرح کردند)”.

لازم به یادآوری است ناهید خداکرمی و سیدمحمود میرلوحی دو عضو شورای شهر تهران نیز در بهمن ماه سال گذشته در دادسرا حاضر شدند. خداکرمی در پی شکایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان از وی به اتهام “تشویق مردم به بی حجابی” و آقای میرلوحی در پی شکایت محمد قالیباف شهردار سابق تهران به اتهامات “تشویش اذهان عمومی” و “توهین و نشر اکاذیب” به دادگاه احضار شده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید