خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  بازداشت ۲ تن از دراویش گنابادی در کوار

بازداشت ۲ تن از دراویش گنابادی در کوار

بازداشت ۲ تن از دراویش گنابادی در کوار

خبرگزاری هرانا – یحیی دهقان و مهرداد کشاورز صبح امروز در شهرستان کوار  توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند .

 

به گزارش مجذوبان نور ٬ یحیی دهقان و مهرداد کشاورز از دراویش گنابادی صبح امروز  ۳ مهرماه با حمله و یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی ایشان و بدون ارائه حکم قانونی و قضایی بازداشت و به مکان نا معلومی منتقل شدند.

در ادامه این گزارش آمده است ٬ علاوه بر منزل شخصی این دو درویش ٬ به منازل دیگر دراویش نیز حملاتی مشابه انجام شده و در این بین یک دستگاه خودروی شخصی یکی از دراویش گنابادی ساکن کوار نیز توسط نیروهای امنیتی ربوده شده است ٬ شایان توجه است طبق گزارشات رسیده بازداشتها و حملات نیروهای امنیتی در شهرستان کوار که از صبح امروز آغاز شد همچنان ادامه دارد .

لازم به ذکر است ٬ در هفته های گذشته فشار ها و سرکوبها بر دراویش گنابادی افزایش یافته است ٬ به نحوی که یکی از دارویش گنابادی توسط نیروهای امنیتی به شهادت رسیده و نزدیک به ۱۰۰ تن از ایشان طی روزهای اخیر بازداشت و  ضرب و شتم شده اند که از این بین وکلای دراویش و اعضای سایت مجذوبان نور در بند امنیتی زندان اوین در وضعیتی بسیار بد به سر می برند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
  • بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمیتوان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
  • بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می باشد

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید