خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۰, 9th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۷/۱۶ ساعت ۱۸:۰۵:۰۱

    خانه  > اندیشه و بیان  >  بازداشت تعدادی از فعالان رسانه ای در شیراز

بازداشت تعدادی از فعالان رسانه ای در شیراز

بازداشت تعدادی از فعالان رسانه ای در شیراز

خبرگزاری هرانا – در ادامه موج جدید بازداشت فعالان رسانه‌ای و روزنامه نگاران، تعدادی از خبرنگاران و همکاران رسانه‌ای ایسنا در شیراز بازداشت شده‌اند.

به گزارش جرس، فرزاد صدری، سعید نظری، علی نظام الملکی و هخامنش یونسی ازجمله خبرنگاران و همکاران ایسنا هستند که هفته گذشته توسط اداره اطلاعات شیراز دستگیر و به بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ شیراز منتقل شده‌اند.

تعداد بازداشت شدگان بیشتر از این گزارش شده؛ اما خانواده‌های این فعالان رسانه‌ای و کنشگران مدنی، به دلیل فشارهای امنیتی و تهدیدهای صورت گرفته علیه آنان و فرزندان بازداشت شده‌شان، مایل به اعلام این امر نیستند.

اسم برخی از بازداشت شدگان نیز پس از یک هفته سکوت خبری به دلیل همین فشار‌ها و تهدید‌ها، مشخص و منتشر شده است.

پلاک ۱۰۰ بازداشتگاه معروف اداره اطلاعات شیراز است که پس از انتخابات ۸۸ همچون بندهای ۲۰۹ و ۲۴۰ اوین ارجمله پرکار‌ترین بازداشتگاه‌های نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بوده است.

بازداشت این فعالان رسانه‌ای در شیراز همزمان با دور جدیدی از فشار و بازداشت علیه فعالان مطبوعاتی و رسانه‌ای صورت می‌گیرد. محمد حیدری، مهدی افشارنیک، علی اکرمی و محسن حکیمی ازجمله روزنامه نگاران و فعالان حوطه رسانه هستند که سه روز پیش در تهران بازداشت شدند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید