خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  بازداشت مهدی افشار نیک و علی اکرمی

بازداشت مهدی افشار نیک و علی اکرمی

بازداشت مهدی افشار نیک و علی اکرمی

خبرگزاری هرانا  – ماموران امنیتی صبح امروز (چهارشنبه) با حضور در منزل «مهدی افشار نیک» و «علی اکرمی» اقدام به بازداشت این دو روزنامه نگار کردند.

به گزارش جرس، ماموران امنیتی ساعت ۹ صبح به منزل مهدی افشار نیک رفته و پس از بازرسی و تفتیش یک ساعته منزل وی، او را بازداشت کرده‌اند. علی اکرمی نیز در برنامه‌ای هم زمان از سوی ماموران بازداشت شده است.

مهدی افشار نیک از روزنامه نگاران حوزه انرژی در رسانه‌های ایران است و پیش از بازداشت در روزنامه «اعتماد» نویسنده ستونی ثابت درباره تاریخچه صنعت نفت ایران بود.

علی اکرمی نیز علاوه بر فعالیت مطبوعاتی در روزنامه‌های اصلاح طلب؛ مسوولیت دفترسیاسی نهضت آزادی را بر عهده داشت.

بازداشت‌های اخیر در حالی صورت می‌گیرد که طی هفته‌های گذشته دور تازه‌ای از برخورد با روزنامه نگاران آغاز شده است.

بر اساس گزارش‌ها، «حمید موذنی» روزنامه‌نگار، وب‌نگار و همکار بسیاری از روزنامه‌های محلی در بوشهر، «علی دینی ترکمانی» نویسنده و اقتصاددان و همکار سایت البرز نت در تهران، «امیر مهدی علامه‌زاده» خبرنگار ایلنا در تهران، «هادی احمدی» خبرنگار خبرگزاری ایسنا در کرج، «مهرداد سرجویی» همکار بسیاری از روزنامه‌های انگلیسی زبان در تهران، «ابراهیم رشیدی» همکار روزنامه‌های آذربایجان در اردبیل، در فاصله ۱۹ مرداد تا ۵ مهر بازداشت شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز در آخرین اطلاعیه خود، تداوم فشار بر روزنامه نگاران و موج جدید احضار و دستگیری و بازجویی از وب نگاران و روزنامه‌نگاران و روشنفکران در ایران را محکوم کرده و از روند رو به رشد فشار بر فعالان مطبوعاتی و مدنی ابراز انزجار نموده است. «

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمی‌توان دستگیر یا بازداشت کرد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•   بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•   ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.


مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید