خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۵ مهر ۱۳۹۰, 13th of June 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۰۷/۰۵ ساعت ۱۷:۲۳:۰۵

    خانه  > اقلیت های ملی  >  هرانا؛ انتقال دستگیر شده گان ۲ شهریور (مراسم افطاری) تبریز به بازپرسی

هرانا؛ انتقال دستگیر شده گان ۲ شهریور (مراسم افطاری) تبریز به بازپرسی

خبرگزاری هرانا – روز گذشته جمعی از بازداشت شدگان مراسم افطاری در محله قوم تپه تبریز به بازپرسی دادگاه انقلاب جهت تکمیل پرونده منتقل شدند.

به گزارش هرانا؛ ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آقایان مهدی نوری، وحید شیخ بگلو، حسن ارک و مصطفی عوض‌پور به شعبهٔ چهارم بازپرسی به ریاست هاشم‌زاده انتقال داده شدند و به اتهامات وارده پاسخ دادند.

در این جلسهٔ بازپرسی آنان متهم به تجمع و تبانی علیه نظام شدند.

یک منبع آگاه به هرانا گفت: بازداشت شدگان نسبت به ضرب و شتم ایشان در حین بازداشت و در زمان نگهداری در اداره اطلاعات تبریز معترض بودند که در پاسخ بازپرسی هاشم‌زاده ایشان را متهم به توهین علیه مقامات کرد.

امروز نیز آقایان محمود فضلی، جمشید زارعی، مرتضی عوض‌پور و عزیز‌پور ولی به شعبه چهارم بازپرسی انتقال داده شدند.

تلاش وکلای این زندانیان برای صدور قرار وثیقه برای آنان تا کنون بی‌نتیجه بوده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
  • اصل ۱۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی: مردم ایران از هر قوم و قبیله ای که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند این ها سبب امتیاز نخواهد بود.
  • ماده ۲۶ و ۲۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: کلیه اشخاص در مقابل قانون متساوی هستند و بدون هیچگونه تبعیض استحقاق حمایت بالسویه قانون را دارند. از این لحاظ قانون باید هر گونه تبعیض را منع و برای کلیه اشخاص حمایت مؤثر و متساوی علیه هر نوع تبعیض خصوصاً از حیث نژاد، رنگ، جنس، زبان، مذهب، عقاید سیاسی و عقاید دیگر، اصل و منشاء ملی یا اجتماعی مکنت، نسب یا هر وضعیت دیگر تضمین بکند و در کشورهائیکه اقلیتهای مزبور را نمی توان از این حق محروم نمود که مجتمعاً با سایر افراد گروه خودشان از فرهنگ خاص خود متمتع شوند و بدین خود متدین بوده و بر طبق آن عمل کنند یا بزبان خود تکلم نمایند.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • بخش الف ماده ۱۵ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: شرکت‌ در زندگی‌ فرهنگی‌ برای عموم، بایستی به رسمیت شناخته شود.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید