خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۲۵ دی ۱۳۸۹, 9th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۰/۲۵ ساعت ۱۱:۴۶:۵۰

    خانه  > سایر گروهها  >  بازداشت ۳۰۸ نفر در ارتباط با شرکت‌های هرمی در ایران

بازداشت ۳۰۸ نفر در ارتباط با شرکت‌های هرمی در ایران

بازداشت ۳۰۸ نفر در ارتباط با شرکت‌های هرمی در ایران

خبرگزاری هرانا – عباسعلی محمدیان رئیس پلیس آگاهی تهران به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که ۳۰۸ نفر از اعضای شرکت‌های هرمی در ایران دستگیر شده‌اند.

برخورد با شرکت های هرمی بعد از آن شروع شد که مجلس ایران در سال ۱۳۸۴قانون ممنوعیت فعالیت شرکتهایی را تصویب کرد که ساختار هرمی یا شبکه ای دارند. با تصویب این قانون نهادهای انتظامی و امنیتی ایران، در سال‌های اخیر ، برنامه های متعددی را علیه این شرکت ها و اعضای آنها اجرا کرده اند.

رئیس پلیس آگاهی تهران گفته است که نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی و قضایی از روز چهارشنبه، ۲۲ دی ماه، عملیات مشترکی را “برای از بین بردن کامل شرکت‌های هرمی” شروع کرده‌اند.

براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، تاسیس، قبول نمایندگی، عضوگیری و ثبت‌نام در بنگاه، موسسه، گروه یا فهرست اسامی با وعده کسب درآمد ناشی از افزایش اعضا به صورت هرمی ممنوع است و کسانی که به چنین فعالیت‌هایی دست بزنند، علاوه بر برگرداندن مال، به حبس از شش ماه تا سه سال و جزای نقدی به دو برابر اموالی که از طریق مذکور به دست آورده‌اند، محکوم می‌شوند.

رئیس پلیس آگاهی تهران، فعالیت شرکت‌های هرمی را غیرقانونی خوانده و گفته است که “هر گونه اظهار بی‌اطلاعی از غیرقانونی بودن این فعالیت‌ها، نافی مسئولیت افراد فعال در این شرکت‌ها نمی‌شود.”

عملیات مشابه دیگری برای برخورد با فعالیت شرکت‌های هرمی در ایران، در روزهای پایانی اردیبهشت ماه امسال اجرا شد که در جریان آن، پلیس از “حمله” به ۴۱۰ شرکت و بازداشت ده‌ها نفر خبر داد.

این در حالی است که احمد رادان، جانشین فرمانده پلیس ایران، روز سی‌ام اردیبهشت امسال، از شناسایی تمام اعضای شرکت‌های هرمی در ایران خبر داده و گفته بود که عملیات پلیس برای برخورد با اعضای این شرکت‌ها “که بیش از دو میلیون نفر هستند”، آغاز شده است.

بر اساس گزارش‌ها، در جریان عملیاتی که از روز چهارشنبه آغاز شده است، دست‌کم ۲۰ دفتر که گفته می‌شود محل فعالیت اعضای شرکت‌های هرمی بوده‌اند، بازرسی شده‌اند.

علی تقوی مدیرکل بخش مبارزه با شرکت‌های هرمی وزارت اطلاعات هم به خبرگزاری فارس گفته است که از رشد فعالیت شرکت‌های هرمی در ایران کم شده و “تعداد اعضا و افراد فعال در این شرکت‌ها به یک‌دهم رسیده است.”

آقای تقوی همچنین با اشاره به بازداشت کسانی که در مرحله اول برخورد با شرکت‌های هرمی دستگیر شده‌اند، گفته است که “پرونده اعضای این شبکه به دادگاه ارسال شده و در مرحله حکم بدوی است، ولی هنوز حکم دادگاه تجدیدنظر اعلام نشده است.”

شرکت‌های هرمی از طریق تبلیغ و فروش یک کالا توسط خریدار به خریداران بعدی گسترش می‌یابند و در سال‌های اخیر “سوءاستفاده‌های مالی” این شرکت‌ها به تشکیل پرونده‌های قضایی بسیاری انجامیده است.

این نوع بازاریابی که در اصطلاح اقتصادی به “بازاریابی شبکه‌ای” معروف شده است، در دهه اخیر در ایران رواج بسیاری یافته و جوانان، زنان و حتی خانواده‌های بسیاری را به سمت خود کشانده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید