خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۳ دی ۱۳۸۹, 22nd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۰/۲۳ ساعت ۸:۴۱:۵۷

    خانه  > فرهنگی  >  احضار کارگردان و دست‌اندرکاران نمایشنامه “هدا گابلر” به دادسرا

احضار کارگردان و دست‌اندرکاران نمایشنامه “هدا گابلر” به دادسرا

احضار کارگردان و دست‌اندرکاران نمایشنامه “هدا گابلر” به دادسرا

خبرگزاری هرانا – به دنبال واکنش‌ها به اجرای تئاتری با نام “هِدا گابلر” در سالن چهارسو مجموعه تئاتر شهر تهران، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، روز چهارشنبه از احضار کارگردان و سایر عوامل دست‌اندرکار این نمایش برای “اخذ توضیح” به دادسرا خبر داده است.

دادستان تهران به خبرگزاری فارس گفته است که “براساس گزارش‌های واصله این نمایش از لحاظ محتوا و نحوه اجرای آن مشکلاتی داشت که دستور توقف اجرای تئاتر صادر شد.”
دادستان تهران اضافه کرده است: “در این زمینه پرونده قضایی تشکیل شده است و کارگردان و سایر عوامل دست‌اندرکار این نمایش برای اخذ توضیح به شعبه رسیدگی کننده احضار شده‌اند که نتیجه اقدامات قضایی متعاقبا اعلام خواهد شد.”

به گزارش رادیو فردا، نمایش “هدا گابلر” یکی از آثار مهم هنریک ایبسن، نمایش‌نامه‌نویس نروژی است که در آن، شخصیت محوری این نمایشنامه یعنی “هدا گابلر”، زنی مقتدر و مسلط است.

این نمایشنامه با کارگردانی وحید رهبانی  از روز پانزدهم دی‌ماه در سالن چهارسو در مجموعه تئاتر شهر تهران به اجرا در آمده بود که  سه‌شنبه اجرای آن متوقف شد.

خبرگزاری فارس نوزدهم دی ماه درگزارشی نوشته بود که این نمایش به محلی برای ترویج اباحه‌گری، ابتذال و عادی‌سازی چندشوهری، اختلاط زن و مرد و استفاده از نمادهای یک فرقه انحرافی موسوم به “بردگی جنسی و فراماسونری” و دیگر اقدامات ضدارزشی تبدیل شده است.

این خبرگزاری همچنین نوشته بود: “عادی‌سازی شرب خمر و حالات مستی پس از آن به صورت تلویحی با پوشش خوردن آب پرتقال و نیز برقراری رابطه نامشروع به صورت علنی و آشکار از دیگر نکاتی است که در این نمایش مبتذل دیده می‌شود.”

از اباحه گری به عنوان مجاز انگاری و عدم التزام به آموزه های شرعی دین نام برده می شود.

در همین زمینه، روابط عمومی اداره کل هنر‌های نمایشی در بیانیه ای اعلام کرده است: “با توجه به حساسیت‌های ایجاد شده از سوی برخی از اهالی رسانه و مسئولان فرهنگی اجرای نمایش هدا گابلر جهت بررسی مجدد توسط شورای نظارت و ارزشیابی این اداره کل و جلوگیری از تشویش افکار عمومی و توجه به دلنگرانی‌های مسئولان فعلا متوقف می‌شود.”

این در حالی است که حسین مسافرآستانه، مدیر اداره کل هنرهای نمایشی، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفته است: “تا جایی که می‌دانم کارگردان این نمایش بازجویی شده است. البته به مراجع قانونی حق می‌دهم که برای برقرار شدن عدالت همه موارد را در نظر بگیرند. اما با توجه به این که این نمایش کاملا بر اساس موارد قانونی و با داشتن مجوزهای قانونی از سوی ما اجرا شده، امیدوارم تا پایان، این روند قانونی طی شود تا اجحافی در حق این گروه صورت نگیرد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید