خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۸۹, 12th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۰/۲۰ ساعت ۱۹:۴۲:۳۴

    خانه  > سایر گروهها  >  کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری خواستار آزادی فریبرز رئیس دانا شد

کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری خواستار آزادی فریبرز رئیس دانا شد

کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری خواستار آزادی فریبرز رئیس دانا شد

خبرگزاری هرانا – شران بورو، دبیر کل کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری، در نامه ای به آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی  از وی خواست، فریبرز رئیس دانا اقتصاددان منتقد دولت، فوری و بدون هیچ قید و شرطی آزاد شود.

آقای رئیس دانا، چند ساعت پس از اجرای قانون هدفمند شدن یارانه ها، در روز ۲۸ آذر سال جاری، توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت شد و در حال حاضر، در زندان اوین به سر می برد.
خانم بورو با اشاره به اینکه آقای رئیس دانا از حقوق کارگران ایران دفاع می کرد، بازداشت وی را، آخرین نمونه از بازداشت فعالان کارگری، فعالان حقوق معلمان، دانشجویان و وکلای مدافع در ایران توصیف کرد.

دبیر کل کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری در این نامه نوشت که ایران به دلیل امضای مقاوله نامه های سازمان بین المللی کار، موظف به پایان دادن به نقض حقوق بنیادین تشکل ها است.

پیش از این، اعتراض هایی در ایران و خارج از ایران نسبت به بازداشت فریبرز رئیس دانا صورت گرفته بود و معترضان خواستار آزادی فوری این اقتصاددان منتقد دولت شده بودند.

علاوه بر این، کمپینی نیز برای آزادی فریبرز رئیس دانا تشکیل شده است که تاکنون بیش از ۳۵۰ تن از شخصیت های دانشگاهی، فعالان سیاسی، اقتصاددانان و فعالان جنبش مدنی در داخل و خارج از ایران، طومار تهیه شده از سوی این کمپین را امضا کرده اند.

داریوش آشوری، فرهاد نعمانی، رضا براهنی، سعید پیوندی، مهدی خانباباتهرانی، رضا علامه زاده، کاظم علمداری، مهرداد مشایخی، احمد سیف، جمشید اسدی و مرتضی محیط از امضاکنندگان این نامه هستند.

به رغم این انتقادها و درخواست برای آزادی فریبرز رئیس دانا، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، گفته است که او به دلیل مصاحبه با رسانه های بیگانه و به گفته او، اخلال در هدفمند کردن یارانه ها بازداشت شده است.

رادیو فردا

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید