خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۸ دی ۱۳۸۹, 12th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۰/۱۸ ساعت ۷:۳۷:۵۸

    خانه  > سایر گروهها  >  مسیحیان برگشته از اسلام در ایران به کلیساهای زیر زمینی متوسل شده اند

مسیحیان برگشته از اسلام در ایران به کلیساهای زیر زمینی متوسل شده اند

مسیحیان برگشته از اسلام در ایران به کلیساهای زیر زمینی متوسل شده اند

خبرگزاری هرانا – وال استریت جرنال زیر عنوان “ایران مسیحیان را با موجی از دستگیری ها هدف گرفته است” می نویسد مقامات ایرانی دهها مسیحی را در دو هفته پس از کریسمس، در جریان جدید ترین چالش درگیرجوامع کوچک اما پویای مسیحی خاورمیانه، دستگیر کرده اند.

بنظر می رسد دستگیری ها در گوشه وکنار ایران متوجه افراد برگشته از اسلام، و یا کسانی است که دیگران را به برگشتن از اسلام ترغیب می کنند – اعمالی که در قوانین اسلامی ارتداد شناخته می شود، و در ایران با مجازات مرگ روبروست.

مرتضی تمدن استاندارتهران گفته است دراین دستگیری ها مسیحیان ارمنی یا کاتولیک هدف نبوده اند – که بخش اعظم جمعیت کوچک مسیحی ایران را تشکیل می دهند، بلکه به گفته او مسیحیان تبشیری هدف قرار گرفته اند، که در دیگر مناطق خاورمیانه نیز به دردسر افتاده اند.

آژانس خبری مسیحیان ایرانی – تشکیلاتی از مسیحیان بشارتی مستقر در تورنتو که ناشرخبرهای مربوط به مسیحیان در ایران، افغانستان و تاجیکستان است – می گوید در دستگیری های اخیر افرادی هدف قرار گرفته اند که از اسلام به مسیحیت گرویده اند، و یا سعی کرده اند چنین زمینه ای را برای دیگران فراهم کنند.

سامان کامور مدیر این آژانس می گوید کنجکاوی و علاقه به مسیحیت در میان مسلمانان ایرانی رو به افزایش است.
اما در ایران نشر کتاب های انجیلی و برگزاری مراسم مذهبی مسیحیان به زبان فارسی ممنوع است، و حضور مسلمانان در مراسم مذهبی کلیساها نیزمجاز نیست. به عنوان مثال در حالی که مسیحیان ارمنی می توانند در مراسم مذهبی کلیساهای ارمنی شرکت کنند، فارسی زبانان مجبورند سراغ تشکیلاتی زیر زمینی بروند که برای ایرانیان مسیحی شده مراسم مذهبی برپا می کنند.

وزیر اطلاعات ایران در ماه اکتبر گفته است ماموران او صد ها گروه کلیسائی زیر زمینی، از جمله دویست گروه زیر زمینی را در شهرمذهبی مشهد کشف کرده اند. آیت الله علی خامنه ای رهبر ارشد نیز در یک سخنرانی درهمان ماه اکتبر گفت دشمنان ایران پشت سر کلیساهای زیر زمینی هستند.

آقای کامور می گوید از هنگامی که مقامات چنین نظراتی را ارائه دادند، فشار بر جامعه ما نیز بیشتر و شکلی سازمان یافته تر پیدا کرده است.

سرکوبی ها در ایران با موجی نامرتبط با حملات اخیر علیه مسیحیان در خاورمیانه مصادف شده است که حملات به مسیحیان در عراق و مصر نمونه های بارز آن است.
بعضی از مسیحیان در کلیساهای با سابقه تر در خاورمیانه، از جمله در مصر و عراق، مسیحیان بشارتی را به تلاش هائی غیر ضروری و منجر به تشنج و اختلافات مذهبی به سبب ترغیب به گرویدن به مسیحت متهم می کنند.

مسیحیان بشارتی چنین اتهامی را رد می کنند، و از جمله نمایندگان آنها در مصر می گویند سعی شان صرفا متوجه تبلیغ برای جان بخشیدن به جامعه مسیحیان آن کشور است.

صدای آمریکا

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید