خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  بحران در صنایع و پرداخت نشدن حقوق کارگران

بحران در صنایع و پرداخت نشدن حقوق کارگران

بحران در صنایع و پرداخت نشدن حقوق کارگران

خبرگزاری هرانا – شمار زیادی از کارگران در ایران در کنار گرانی و تورم روزافزون و همچنین نگرانی از بیکار شدن، با مشکلی به نام پرداخت نشدن حقوق و مزایای خود نیز مواجهند؛ کارگرانی که بسیاری از آنان در مواجهه با غول گرانی و تورم، حداقل حقوق، یعنی ۳۰۳ هزار تومان در ماه، دریافت می کنند.

صادق کارگر، فعال سندیکایی در نروژ، به رادیو فردا می گوید: « کاهش قدرت خرید کارگران تازگی ندارد و قدرت خرید آنان در سالیان گذشته در مقایسه یا نرخ واقعی تورم عقب افتاده است.»

به گزارش خبرگزاری های رسمی و همچنین وبسایت های کارگری، اما همین مبلغ نیز به طور مرتب و هر ماه به دست کارگران در بسیاری از کارخانه ها نمی رسد.

از جمله، خبرگزاری « ایلنا» چند روز پیش به نقل از آقایار حسینی، دبیر اجرایی خانه کارگر آبادان، نوشت که ۵۰۰ تا ۶۰۰ کارگر ‌کارخانه لوله‌سازی خوزستان ۱۸ ماه حقوق و مزایا طلبکار هستند.

یکی از کارگران این کارخانه به رادیو فردا می گوید: « زندگی برای ما خیلی مشکل شده است. حتی خوردن نان و پنیر که به نظر جمهوری اسلامی ساده است. مشکل خودمان را به چه کسی بگوییم؟»

در این وضعیت، گزارش های روزافزونی در مورد تجمع و اعتصاب کارگران در ماه های اخیر انتشار یافته است.

برای مثال، می توان به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران در مورد اعتصاب ۳۵۰۰ کارگر کارخانه لاستیک بارز در استان کرمان اشاره کرد که روز شنبه آغاز شد.

بر اساس این گزارش، کارگران لاستیک بارز از ماه ها پیش خواستار افزایش دستمزدهای خود و تبدیل قراردادهای یک ماهه به قرارداد یک ساله هستند.

علاوه بر این، کارگران لاستیک بارز از آنجا که یک هفته در میان، فقط روزهای جمعه، تعطیلند، خواستار تعطیلی دو روز در هفته هستند و به کاهش پاداش تولید که از بیستم مهر ماه جاری از مبلغ ۵۰ تا ۲۰۰ هزارتومان نسبت به دستمزد کارگران کاهش پیدا کرده است، معترضند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، رئیس حراست این کارخانه با حضور در میان کارگران، آنها را تهدید کرده است که در صورت پایان ندادن به اعتصاب، یگان ویژه وارد کارخانه خواهد کرد تا آنان را بازداشت کنند.

او در عین حال گفته است که مطالبات کارگران موضوعیتی ندارد.

این گزارش در شرایطی انتشار یافته است که خبرگزاری های رسمی تاکنون در این باره خبری منتشر نکرده اند.

البته این سکوت خبری در مورد اعتراض های صنفی کارگران توسط رسانه های رسمی تازگی ندارد و در گذشته نیز صورت گرفته است.

از جمله می توان به اعتصاب های کارگران لاستیک البرز و کارخانه لوله سازی خوزستان در ماه های گذشته اشاره کرد.

این در شرایطی است که بخش صنعت ایران بحرانی است و به گفته عید علی کریمی، دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین، ۷۰ درصد صنایع این استان مشکل دارند یا به گفته شریف حسینی، نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، ۲۳ واحد صنعتی و کارخانه خوزستان به دلیل مشکلات در آستانه تعطیلی قرار دارند.

در این ارتباط، برخی از کارشناسان امور کارگری ایران بر این عقیده هستند که به دلیل این وضعیت، می توان در انتظار اعتراض های صنفی بیشتری از سوی کارگران بود که حقوق عقب افتاده خود را طلب خواهند کرد.

بهروز کارونی – رادیو فردا

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید