خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  تشدید قرار تامین و بازداشت مجدد محمد غزنویان فعال حقوق زنان و کودکان

تشدید قرار تامین و بازداشت مجدد محمد غزنویان فعال حقوق زنان و کودکان

محمد غزنویان، فعال حوزه کودکان و زنان بار دیگر بازداشت شدiه است. غزنویان پیشتر در تاریخ ۱۹ بهمن‌ماه در قزوین بازداشت و به قید قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی در اول اسفندماه آزاد شده بود. او که ۳ روز قبل به همراه وکیل خود برای پیگیری وضعیت پروندهاش به دادگاه انقلاب قزوین مراجعه کرده بود، با تفهیم اتهامی جدید و تشدید قرار تامین و افزایش وثیقه به میزان ۱۰۰ میلیون تومان مواجه شد و به دلیل عدم استطاعت در تودیع قرار وثیقه بازداشت و به زندان چوبیندر قزوین منتقل شد. مهناز پراکند وکیل محمد غزنویان در گفتگویی با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، به تشریح وضعیت موکل خود پرداخته است.

دلایل بازداشت مجدد محمد غزنویان، اتهامات و آخرین وضعیت موکل شما چه بوده است؟

موکلم روز ۱۵ فروردین ماه برای پیگیری وضعیت پروندهاش به دادگاه انقلاب قزوین مراجعه کرده بود که مسئولان دادگاه متوجهی عدم اخذ آخرین دفاع وی شده و این موضوع را به وی اعلام میکنند. روز گذشته اتهام تبلیغ علیه نظام، به وی تفهیم و آخرین دفاع هم اخذ می شود و چون غزنویان درخواست میکند که وکیل پرونده را بررسی کند به او می گویند وکیل شما می تواند بیاید و لایحه دفاعیه را نیز بنویسد. روز گذشته، شانزدهم فروردین ماه، من به همراه موکلم به دادگاه انقلاب شهر قزوین مراجعه و ضمن ارائه وکالتنامه تقاضای مطالعه پرونده را مطرح کردم که بر اساس محتویات پرونده و با توجه به ادله و نوع اتهام، دفاع خود را مطرح کنم. اما متاسفانه اجازهی مطالعه پرونده به من داده نشد و نوع اتهام را «فعالیت تبلیغی علیه نظام » و «به نفع گروه های مخالف نظام» عنوان کردند. در واقع هر دو جزء ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی را در نظر گرفته بودند. متاسفانه بعد از نیم ساعت شعبه مجددا موکلم را احضار کرد و اتهام «ارتباط و عضویت در گروهک منافقین» را به وی تفهیم کردند.

چه دلایلی برای تفهیم این اتهام ارائه شد؟

دلایل کلی بودند و در واقع دلیلی ارائه نشد. آخرین دفاع از موکلم اخذ شد و به دلیل این که اتهام جدیدی هم به وی تفهیم کرده بودند قرار تامین وی را نیز تشدید و اعلام کردند که علاوه بر قرار تامین قبلی که مبلغ بیست میلیون تومان بود، باید هشتاد میلیون تومان دیگر هم وثیقه تودیع شود. به دلیل این که موکلم استطاعت تامین این قرار را نداشت قرار بازداشت صادر و وی را به زندان منتقل کردند.

تشدیدقرار چه تاثیری در روند پرونده خواهد داشت و مستندات حقوقی برای این اقدام چیست؟

از نظر قانونی اگر اتهامی به پرونده اضافه شود تشدید قرار تامین درست است. اما برای اخذ تامین موارد مختلفی در نظر گرفته شود. ماده ۱۳۴ قانون آیین دادرسی کیفری موارد متعددی را مطرح کرده است که برای اخذ قرار تامین باید لحاظ شوند. از جمله این که برحسب نوع جرم و شدت مجازات باید دلایل اسباب اتهام، احتمال فرار متهم، احتمال از بین بردن دلایل جرم و سابقه متهم نیز در نظر گرفته شود. متاسفانه در این رابطه تا جایی که من در دادگاه حضور داشتم دلایلی برای اتهامات وجود نداشت و ابراز نشد. همینطور اسباب اتهام وجود نداشت و احتمال فرار متهم نیز منتفی بود. چرا که موکل خود به دادگاه رجوع کرده بود. از سویی احتمال از بین بردن آثار جرم نیز وجود نداشت چرا که وی پیش از این بازداشت شده و تحقیقات کافی از وی به عمل آمده و با قرار آزاد شده بود. در پرونده مورد خاصی وجود نداشت که بتوان گفت متهم قصد دارد این دلایل را از بین ببرد. آقای غزنویان فاقد هر گونه سابقه کیفری و سوءپیشینه نیز هست اما این موارد در نظر گرفته نشد. بر این مبنا تشدید قرار از نظر قانون مصداق نداشته است.

آیا موکل شما باید تا زمان تامین قرار وثیقه در بازداشت بمانند؟

بله تا زمانی که وثیقه ی تعیین شده تامین و تودیع نشود باید در بازداشت بمانند.

سابقه خبر:

نوزدهم بهمن‌ماه سال گذشته ماموران امنیتی پس از بازداشت محمد غزنویان، با هجوم به منزل وسایل شخصی این فعال حوزه زنان و کودکان را ضبط کردند. غزنویان، ۲۷ ساله، روزنامه‌نگار حوزه اندیشه و اجتماع و دانش‌آموخته رشته‌ی علوم سیاسی و فعال حوزه کودکان و زنان در قزوین است.  از او مقالات و یادداشتهای زیادی با موضوعات حقوق بشر، زنان و کودکان در روزنامهها و سایتهای اینترنتی به چاپ رسیده است. او همچنین به عنوان مدیر داخلی مرکز پرورش استعدادهای کودکان کار و خیابان در قزوین فعالیت میکرد و در ایجاد و فعالیت این مرکز در محله هادی‌آباد قزوین نقش موثری داشت.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید