خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  شماری از فیلمسازان در ایران و جهان خواستارآزادی جعفر پناهی شدند

شماری از فیلمسازان در ایران و جهان خواستارآزادی جعفر پناهی شدند

۸۵ تن از سینماگران ایرانی در نامه ای سرگشاده خطاب به دولت جمهوری اسلامی خواستار آزادی جعفر پناهی، کارگردان سرشناس ایرانی شدند. دراین نامه که توسط خبرگزاری ایلنا انتشار یافته است گروهی از سینماگران مستقل ایرانی، با توجه به شرایط جسمی جعفر پناهی که به مدت ۶ روز است در اعتصاب غذا به سر می برد، خواستار آزادی هر چه سریعتر وی شده اند.

 

جعفر پناهی، کارگردان سرشناس ایرانی ازماه مارس گذشته دربازداشت به سرمی برد، این درحالیست که ژیل ژاکوب، رئیس جشنواره کن هنگام معرفی فهرست هیئت داوران جشنواره سال ۲۰۱۰ اعلام کرد ازجعفر پناهی برای شرکت در هیئت داوران جشنواره دعوت بعمل آمده بود و وی نیزدعوت جشنواره را پذیرفته بوده است.

جواد شمقدری، معاون سینمائی وزارت ارشاد که برای شرکت درجشنواره کن به فرانسه سفر کرده است در دیدار با ژیل ژاکوب در خصوص وضعیت پناهی گفت قرار بود وی به شش سال زندان محکوم شود اما با پیگیری های انجام شده، فقط حکم ممنوع الخروجی برای وی صادر شد. گفتنی است پیش از این نیز جواد شمقدری با ارسال نامه ای خطاب به رئیس جشنواره کن متذکر شده بود “امید زیادی است که به زودی جعفر پناهی آزاد شود”.

برتران دولانوئه، شهردار پاریس نیز در نامه ای خطاب به رئیس جشنواره کن، با جعفر پناهی، کارگردان سرشناس ایرانی ابراز همبستگی کرد. در این نامه آمده است هنگامی که نگاه سینمای جهانی رو به سوی گزینش هیئت داوران این جشنواره دارد، افکار وی متوجه صندلی خالی می شود که به یقین ببنندگان بسیاری درسراسر جهان آن را خواهند دید، صندلی که می بایست سینماگر ایرانی بر آن می نشست. شهردار پاریس در ادامه این نامه می افزاید پیام جعفر پناهی از زندان که در آن شرایط غیرقابل تحمل زندان را توصیف کرده بود و همچنین تصمیم وی مبنی بر اقدام به اعتصاب غذا، وی را عمیقا تحت تاثیر قرار داده است.

هم چنین روز سه شبنه ۱۸ ماه مِه سال، مجله ی قانون بازی در جشنواره ی کن فریاد کمک‌خواهی دردناک پناهی را خطاب به فستیوال کن و فراتر از آن، خطاب به جهان منتشر کرد.

امروز ما تصمیم گرفتیم فراخوانی بین‌المللی را شروع کنیم و هم‌اکنون اولین امضاکنندگانش را معرفی خواهیم کرد.

باشد که در فرانسه و در تمام جهان همه آنانی که دستگیری خودسرانه هنرمندان به خشم شان می‌آورد و حتی فراتر از مورد خاص جعفرپناهی، هر زن و مردی که آرزوی دموکراسی در ایران را در دل دارد، به ما بپیوندد.
فراخوان
یکی از مهمترین سینماگران ایرانی، جعفر پناهی امروز در زندان بدنام و مخوف اوین حبس است.
جعفر پناهی که اکنون ۸۰ روز است در زندان به سر می‌برد، توانست چند کلمه نامه‌اش را از زندان به بیرون بفرستد؛ پیامی که کمی بعد روی پایگاه اینترنتی «قانون بازی» قرار گرفت و روز شنبه آنانی را که در زمان خوانش نامه از فراز پله‌های کن حاضر بودند، آشفته کرد.
مقامات جمهوری اسلامی ایران با هدف قرار دادن جعفر پناهی، هنرمند با شهرت جهانی، ثابت می‌کنند که از این به بعد برای تا تکمیل سیاست سرکوبشان در مقابل هیچ‌ چیز عقب‌نشینی نخواهند کرد.
جعفر پناهی، کارگردانی متعهد که با فیلم‌هایش به جامعه ایران می‌پرداخت، با وجود تهدیدات حکومتی همواره در ایران ماند. تنها خطای وی حمایت از میرحسین موسوی بود؛ کاندیدایی که در آخرین انتخابات ریاست جمهوری، خود حکومت ایران صلاحیتش را تایید کرده بود. پناهی امروز از سوی حکومت ایران متهم به تهیه فیلمی علیه رژیم شده است؛ اتهامی که خود در نامه‌اش منکر می‌شود.
به همین سبب است که ما خواستار آزادی فوری و بی‌شرط این فیلم‌ساز ایرانی هستیم.

امضاکنندگان:
۱- رابرت ردفورد
۲- مایکل مور
۳- مارتین اسکورسیزی
۴- شیرین نشاط
۵- عباس بختیاری
۶- شجاع آذری
۷- برتران توونیه
۸- ایزابل هوپر
۹- آنیس وَردا
۱۰- آموس گیتای
۱۱- جوزین بَلَسکو
۱۲- کلود لانزمن
۱۳- دنیل تامپسون
۱۴- امانوئل کَرِر
۱۵- برنار-هانری لوی
۱۶- عتیق رحیمی
۱۷- مرجان ساتراپی
۱۸- آرمین عارفی
۱۹- انوک اَمِه
۲۰- یَن موا
۲۱- بهمن قبادی
۲۲- پیر ریچار
۲۳- زاویه گیانولی
۲۴- محسن مخملباف
۲۵- عبدالرحمان سیسوکو
۲۶- پاتریسو گوزمن
۲۷- پال توماس آندرسون
۲۸- جوئل و اتان کوئن
۲۹- فرانسیس فورد کاپولا
۳۰- جاناتان دمه
۳۱- رابرت دونیرو
۳۲- کورتیس هانسون
۳۳- جیم جارموش
۳۴- اَنگ لی
۳۵- ریچارد لینکلاتر
۳۶- تِرِنس مالک
۳۷- جیمز شاموس
۳۸- پال شریدر
۳۹- استیون سودربرگ
۴۰- استیون اسپیلبرگ
۴۱- اولیور استون
۴۲- فردریک وایزمن

 

اسامی ۸۵ سینماگر ایرانی نیز به شرح زیر است:

فرهنگ آدمیت، پوریا آذربایجانی، هادی آفریده، مصطفی آل احمد، فرشید اخلاقی پور، مهدی اسدی، کیارش اسدی زاده، جمال اسکویی، مهرداد اسکوئی، جان اشرفی زاده، اشکان اشکانی، تورج اصلانی، دانش اقباشاوی، مانیا اکبری، جواد امامی، محسن امیریوسفی، عباس امینی، قاسم انصاری، مجید برزگر، لاله برزگر، جوادبزرگمهر، آبتین‌بکتاش‌، مهدی‌بوستانی‌، کاوه بهرامی مقدم، بهنام بهزادی، آیدا پناهنده، نیماجاویدی، یلدا جبلی، مرتضی جذاب، امین جعفری، محمد جعفری، رضا حائری، محسن خان جهانی، بهمن دادفر، فرید دغاغله، مریم راز، روزبه رایگا، حامد رجبی، مهسا زرین جویی، علی زمانی عصمتی، سامان سالور، رضا سبحانی، ابراهیم سعیدی، محمد شیروانی، مهرداد شیخان، ابوذر صفاریان، ابوذر ضرابی، مجید عاشقی، مرتضی علی عباس میرزایی، نیما عباس پور، جعفر عبدی پور، محسن عبدالوهاب، امید عبدالهی، ابوالفضل علایی، شهرام علیدی، محمود غفاری، مریم فخیمی، کمال فرهنگ، بایرام فضلی، مهدی قربان پور، رهبر قنبری، کاوه قهرمان، مرتضی قیدی، عبدالرضا کاهانی، بهمن کیارستمی، مجید گرجیان، حمیدرضا لطفیان، پیمان ماندگار، روح الله مسرور، شهرام مکری، کاظم ملایی، اسماعیل منصف، روح الله مولوی، شهرام میراب اقدم، بیژن میرباقری، مهدی نادری، حمید ناصری، رضا نجفی، وحید نصیریان، لیلا نقدی پری، پیمان نهان قدرتی، مرتضی هدایی، حسن یکتا پناه و عباس یوسف شاهی.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید