خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۸۹, 17th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۳/۰۵ ساعت ۱۰:۱۲:۳۲

    خانه  > اندیشه و بیان  >  قطع اینترنت در استان های آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و زنجان

قطع اینترنت در استان های آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و زنجان

خبرگزاری هرانا – عصر روز سه شنبه مورخ ۴ خردادماه، اینترنت منطقه ی شمال غرب کشور بدون اطلاع قبلی قطع شده و این وضعیت تا امروز در استانهای آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و زنجان هم چنان ادامه دارد.

بروز این مشکل فعالیت های برخی ادارات، شرکت ها و موسسات این منطقه به خصوص ارومیه را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده و تا حدودی فعالیتهای عادی برخی از این نهادها مختل شده است.

آنچه بیش از همه موجبات اعتراض مردم ارومیه را فراهم کرده در کنار قطع و وصل های مکرر شبکه اینترنت در طول یک هفته گذشته و عدم اطلاع رسانی این مشکل از سوی مسئولان ذیربط استان و به تبع آن کشوری مشکل قطعی اینترنت در این منطقه محدود به شبکه اینترنت نبوده و حتی خطوط IST نیز قطع بوده و امکان هیچگونه استفاده از شبکه اینترنت برای مردم این منطقه مقدور نیست.

خبرنگار مهر برای بررسی بیشتر این موضوع به سراغ تعدادی از کافی نت های فعال در شهر ارومیه مراجعه کرده که متاسفانه یا با درب بسته و با اعتراض مسئولان و کاربران اینترنتی مواجه شد.

یکی از کاربران اینترنتی گفت: مشکل قطع و وصلی اینترنت پایین بودن سرعت اینترنت در شهرستان ارومیه تقریبا مشکل کلیشه ای و حالت تکراری به خود گرفته است.

مدیر یکی از شرکت های اینترنتی فعال در آذربایجان غربی نیز در گفتگوی تلفنی با خبرنگار مهر ضمن اعتراض شدید نسبت به وضع به وجود آمده گفت: از عصر دیروز اینترنت بدون اطلاع رسانی قبلی قطع شده و امروز نیز همچنان ادامه دارد که موجب شده است با خیل عظیم تماس ها و اعتراضات مردم مواجه شویم.

وی ادامه داد: متاسفانه با وجود پیشرفت و توسعه روزانه زیرساختهای مخابراتی در سطح دنیا امروز همچنان شاهد بروز مشکلات فراوان از قبیل قطعی، سرعت پایین و امکان خدمات محدود به شبکه اینترنتی در سطح کشور و به تبع آن در ارومیه هستیم.

وی با بیان اینکه مردم و مشترکان این شرکت هر روز از وضع به وجود آمده گلایه مند هستند خاطر نشان کرد: مشکل پایین بودن سرعت اینترنت، قطع و وصلی و … در ارومیه مربوط به امروز نیست بلکه از سالیان گذشته نیز ادامه دارد ولی تاکنون اقدام موثر و عملی از سوی مسئولان در این زمینه صورت نگرفته است.

قطع دیتای تهران علت قطع اینترنت در شمال غرب کشور!

خبرنگار مهر در تماس با یکی دیگر از شرکتهای بزرگ اینترنتی استان در کمال تعجب با پیغام “با سلام مشترک گرامی اینترنت به دلیل قطعی دیتای تهران قطع می باشد” مواجه شد.

علت اصلی بروز مشکل در چهار استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان را نمی دانم، اما مشکل با محوریت شهرستان تبریز است.

مدیرعامل شرکت مخابرات آذربایجان غربی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در ارومیه ضمن تایید قطع بودن شبکه اینترنت چهار استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان گفت: این مشکل در پی اجرای طرح توسعه تجهیزات دیتا در منطقه با محوریت شهرستان تبریز به وجود آمده است.

بهمن اسماعیل زاده از علت اصلی بروز این مشکل اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: طرح توسعه رفت این شبکه به خوبی اجرا شده ولی در پی اجرای طرح برگردان با قطعی شبکه اینترنت به دلیل مشکلات سخت افزاری مواجه شده ایم.

وی با بیان اینکه در اجرای این طرح شرکت مخابرات استانهای مذکور هیچ گونه دخالتی ندارند، خاطر نشان کرد: این طرح توسط شرکت توسعه زیرساختهای وزارت ارتباطات اجرا می شود.

اسماعیل زاده اظهار داشت: شرکت های مخابرات استانهای منطقه شمال غرب کشور در این زمینه تنها نقش استفاده و توزیع کننده را عهده دار هستند و این شرکتها نیز همانند مردم عادی از بروز این مشکل گلایه مند هستند.

شرکت زیرساخت مخابرات وزارت ارتباطات باید پاسخگو باشد

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه شرکت زیر ساخت مخابرات وزارت ارتباطات باید در این زمینه پاسخگو باشد بیان داشت: بروز این مشکل از قبل باید پیش بینی می شد تا در صورت بروز شبکه اینترنت در ساعات پایانی روز قطع و مشکل برطرف می شد تا مردم صبح با قطعی اینترنت روبرو نشوند.

اسماعیل زاده در خصوص عدم اطلاع رسانی این مشکل به مردم بیان داشت: اجازه بدهید مشکل شناسایی و برطرف شود چون شرکت زیر ساخت مخابرات به ما هم در این زمینه اطلاع رسانی نمی کند.

وی علت قطع و وصلی های مکرر شبکه اینترنت استان گفت: در این مدت با مشکل خاصی روبرو نبوده ایم و برخی قطع و وصلی ها در فاصله بسیار محدودی برطرف شده اند.

مدیر عامل شرکت مخابرات آذربایجان غربی ضریب نفوذ اینترنت در استان را ۲۶ درصد اعلام کرد و بیان داشت: این در حالی است که متوسط ضریب نفوذ اینترنت در کشور ۲۳٫۵ درصد است.

اسماعیل زاده تعداد شرکت های TAP ( اینترنت پرسرعت) در استان را ۱۱ شرکت عنوان کرد و گفت: ۸ مورد از این شرکتها در حال حاضر دارای مشترک اینترنت بوده و مابقی نیز با کلیه تجهیزات آماده ارائه خدمات هستند.

وی تعداد شرکت های ISP استان را نیز ۱۲۴ شرکت اعلام کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۷ هزار و ۲۰۰ نفر در استان از خدمات اینترنتی استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه استان آذربایجان غربی در زمینه زیرساختهای مخابراتی جزو استانهای برتر کشور به شمار می رود، گفت: هم اکنون ۷ هزار کیلومتر فیبر نوری در استان به اجرا درآمده است و در زمینه ارائه خدمات اینترنتی مشکل خاصی وجود ندارد.

در حالیکه امروزه هر روز فناوری جدیدی در دنیا ارائه می شود قطع اینترنت در منطقه پرجمعیتی از کشور مانند شمالغرب جای سئوال دارد و به نظر می رسد مسئولان به جای ارائه آمار و ارقام باید به ارائه خدمات واقعی بپردازند.

منطقه شمال غرب کشور شامل استانهای آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل و زنجان بیش از هشت میلیون نفر را در خود جای داده اند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید