خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  در حمایت از اعتراضات خوزستان؛ اعتراضات مردمی در تبریز/ دستکم ۳ شهروند بازداشت شدند

در حمایت از اعتراضات خوزستان؛ اعتراضات مردمی در تبریز/ دستکم ۳ شهروند بازداشت شدند

خبرگزاری هرانا – شماری از شهروندان ساکن تبریز امروز شنبه ۲ مردادماه، در حمایت از اعتراضات خوزستان، دست به تجمع و راهپیمایی اعتراضی زدند. تجمع شهروندان تبریزی با حضور گسترده نیروهای امنیتی همراه بوده و در جریان آن دستکم ۳ شهروند بازداشت شدند. همچنین بر اساس گزارشات دریافتی از اردبیل، در پی فراخوان تجمع شهروندان، نیروهای امنیتی به صورت گستره ای در این شهر حضور داشته و جو امنیتی در این شهر حاکم است. همچنین قطع و اختلال اینترنت در مناطقی از شهرهای ارومیه، تبریز و اردبیل گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰، شماری از شهروندان در تبریز با برگزاری تجمعات و راهپیمایی اعتراضی در شهر، از اعتراضات خوزستان حمایت کردند.

معترضان در جریان این تجمعات شعارهایی به زبان ترکی از جمله “ملت آذربایجان این ذلت را تحمل نمی کند”، “هیهات من الذله” و آذربایجان بیدار است تکیه گاه خوزستان است، را سر دادند.

بر اساس ویدیو هایی که به دست هرانا رسیده است، یک زن تبریزی که نسبت به گرانی و بیکاری معترض است به مامور انتظامی که قصد متفرق کردن آنها را دارد می گوید: «مغازه‌ام را بستند، من با دو تا بچه سرگردانم.»

در جریان تجمعات اعتراضی شهروندان تبریز دستکم سه شهروند به نام های محمد محمودی، داود رحیمی و صمد لادوندی‌ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. طی روزهای اخیر و امروز نیز اولدوز قاسمی، شاهین برزگر، امیر ستاری، وحید ابهری، مجتبی عبدلی‌ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند. گفته می شود بازداشت برخی از این شهروندان نیز در ارتباط با تجمع اعتراضی روز جاری صورت گرفته است.

همزمان بر اساس ویدیوهای دریافتی؛ نیروهای امنیتی در میدان شریعتی اردبیل و خیابان های منتهی به این میدان به صورت گستره ای حضور داشتند و جو امنیتی در این  شهر حاکم بود. این اقدامات به دنبال انتشار فراخوانی در شبکه های اجتماعی مبنی بر حضور شهروندان در تجمع اعتراضی در این محل صورت گرفته است.

در این خصوص یک شهروند ساکن اردبیل به گزارشگر هرانا گفت: تا ساعتی قبل حتی اجازه ورود خودرو به سمت این میدان نیز توسط نیروهای نظامی داده نمی شد.

همچنین بر اساسی گزارشاتی که هرانا از شهروندان دریافت کرده، اینترنت در برخی مناطق شهرهای ارومیه، تبریز و اردبیل قطع  و در مناطق دیگر این شهرها با کاهش شدید سرعت مواجه شده است.

گفتنی است اعتراضات مردم خوزستان نسبت به بی آبی  و سوء مدیریت مسئولان، از شب پنجشنبه ۲۴ تیرماه آغاز شد و به بیش از ۳۰ شهر گسترش یافت. این اعتراضات علاوه بر استان خوزستان در شهرهای مختلف کشور در حمایت از مردم معترض این استان ادامه داشته است. بر اساس گزارشات دریافتی علاوه بر ده ها کشته و زخمی در جریان این اعتراضات صدها شهروند معترض بازداشت شده اند.

در گزارشات مختلف تاکنون اسامی دستکم ۹ شهروند جان باخته در جریان این اعتراضات عنوان شده است که هرانا بر اساس گزارشات تائید شده و به استناد به منابع خود، قادر به تایید ۵ تن از آنان به نام های، «مصطفی نعیماوی (عساکره)، قاسم (ناصری) خضیری، میثم عچرش، هادی بهمنی، و امید آذرخوش بوده و همزمان در حال بررسی گزارشات در خصوص کشته شدن چهار شهروند دیگر به نام های عیسی بالدی، محمد چنانی، حمزه (فرزاد) فریسات و حمید مجدم (جوکاری) است که کماکان قادر به تائید آن نیست.

هرانا پیشتر گزارش هایی از روز اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم و نهم اعتراضات خوزستان منتشر کرده و به جزییات و واکنش‌ها پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید