خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ روز شمار نقض حقوق شهروندان بهایی اردیبهشت ۸۹

هرانا؛ روز شمار نقض حقوق شهروندان بهایی اردیبهشت ۸۹

خبرگزاری هرانا – در تدوام سرکوب اقلییت مذهبی بهایی گزارشی ماهانه از سوی واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران منتشر می شود که گزارش مذبور نقض حقوق بهائیان در ماه گذشته است.
متن این گزارش به قرار زیر است:
۱ اردیبهشت : ” درسا سبحانی ” یکی از جوانان محروم از تحصیل بهایی و از فعالان کمپین یک میلیون امضاء که در پی یورشهای سازمان یافته ۱۱ اسفند به فعالین حقوق بشر دستگیر شده بود با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومان از زندان اوین آزاد گردید .
۳ اردیبهشت : ” شعله طائف ” شهروند بهایی ساکن سمنان که در آذر ماه سال گذشته مدتی بازداشت بود طبق رای دادگاه انقلاب سمنان به یک سال حبس تعزیری و ۲ سال زندگی خارج از سمنان محکوم شد .

۴ اردیبهشت : در شامگاه این روز اشخاصی ناشناس به قبرستان بهاییان دماوند هجوم آورده و این مکان را تخریب کردند.

– ماموران امنیتی به منازل دو شهروند بهایی ساکن روستای حسن آباد همدان به نامهای عباس و فتح الله بیاتی هجوم برده که پس از تفتیش و ضبط بعضی اموال شخصی و مذهبی محل را ترک کردند در هنگام خروج آقایان بیاتی روز بعد به ستاد خبری اطلاعات شهرستان بهار درنزدیک روستایشان احضار شدند .

۵اردیبهشت : حکم ۶ سال حبس تعزیری ” پیام فنائیان ” شهروند بهایی که در ۱۳ دی ماه در رابطه با حوادث روز عاشورا دستگیر شده بود طبق رای دادگاه تجدید نظر به ۱ سال حبس تعزیری کاهش یافت .

– عباس بیاتی به دلیل کهولت سن از معرفی به ستاد خبری شهرستان بهارمعاف شد ولی فتح الله بیاتی و پسرش بابک بیاتی پس از معرفی خود به ستاد خبری پس ازچند ساعت بازجویی آزاد شدند.

۶ اردیبهشت : گودرز بیدقی شهروند بهایی ساکن سمنان که در اسفند سال گذشته بازداشت شده بود به قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومان آزاد گردید

– به دستور اداره اماکن شهرستان بیرجند مغازه یک شهروند بهایی به نام ” فرشید دیمی ” پلمپ شد .

– دادگاه تجدید نظر استان خراسان حکم ۹ شهروند بهایی ساکن مشهد را اعلام کرد طبق این حکم ” داور نبیل زاده ” ، ” جلایر وحدت “، ” ناهید قدیری ” ، ” سیما اشراقی ” و” رزیتا واثقی ”  هر کدام به ۵ سال و همچنین ” هومن بخت آور” ، ” سیما رجبیان ” ، ” نسرین قدیری ” و ” کاویز نوزدهی ” به ۲ سال زندان محکوم شدند .

– ” سماء نورانی ” دانشجوی محروم از تحصیل بهایی که در پی یورشهای سازمان یافته بر فعالان حقوق بشر در ۱۲ اسفند ماه سال گذشته بازداشت شده بود با تودیع وثیقه به ارزش ۳۰ میلیون تومان از زندان اوین آزاد شد .

۷ اردیبهشت : فواد خانجانی شهروند بهایی ساکن تهران پس از احضاربه اداره اطلاعات ، بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شد .

– ماموران امنیتی شهرستان همدان به منزل چهار شهروند بهایی همدان هجوم آورده که پس از تفتیش و ضبط بعضی از اموال شخصی و مذهبی و دستگیری ۵ نفر از ایشان محل را ترک کردند .اسامی اشخاص بازداشت شده عبارتست از عزیز الله پور حمزه ، حمیده ایوبی ، عزیزالله پژمان ، فریبرز پورحمزه و فریده ایوبی .( فریده ایوبی روز بعد و چهارنفر دیگر ۲ روز بعد آزاد شدند )

۸ اردیبهشت : اداره اماکن مرودشت فارس از برخی بهاییان شهر مزبور خواسته تا به معرفی دیگر بهاییان شاغل بپردازند این بهاییان پس از آنکه این درخواست را نپذیرفتند مورد توهین و ناسزا قرار گرفتند .

– ” مهران بندی ” زندانی بهایی شهرستان یزد که در حال گذراندن محکومیت ۳ سال و نیم خود در این شهر بود ناگهان توسط مسئولین برای گذراندن باقیمانده دوره محکومیت به شهرستان خاش سیستان و بلوچستان برده شد از حکم نامبرده نزدیک به یک سال و نیم باقی مانده است .

۹ اردیبهشت : پویا تبیانیان زندانی بهایی سمنان که در حال گذراندن محکومیت ۲ ساله در زندان سمنان بود پس از ۱۴ ماه بطورناگهانی تحت عنوان عفو مشروط آزاد شد .

– ماموران امنیتی به منزل یک شهروند بهایی ساکن یزد به نام مجید اسلامی یورش برده و پس از تفتیش منزل و ضبط کامپیوتر ، کتب و عکسهای مذهبی آنجا را ترک کردند .

۱۱ اردیبهشت : ” مشفق سمندری ” شهروند بهایی ساکن بابل برای گذراندن دوره محکومیت ۶ ماهه بازداشت و به زندان منتقل شد .

– معین اسماعیل پور همراه همسر و پسرش آرمین اسماعیل پور ازشهروندان بهایی ساکن نشتارود تنکابن به اداره اطلاعات احضار که همسرش پس از سه ساعت بازجویی آزاد ولی نامبرده و پسرش روز بعد آزاد شدند .

– رای دادگاه تجدید نظر سوسن تبیانیان شهروند بهایی ساکن سمنان اعلام شد طبق این حکم نامبرده به یک سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد .

۱۳ اردیبهشت : نوید خانجانی فعال حقوق بشر و دانشجوی محروم از تحصیل بهایی که در یورشهای امنیتی ۱۱ اسفند به فعالان حقوق بشر بازداشت شده بود به قرار وثیقه به ارزش ۵۰ میلیون تومان از زندان اوین آزاد شد .

۱۵ اردیبهشت : طبق رای دادگاه تجدید نظر استان سمنان ” علی احسانی ” شهروند بهایی شهر مزبور به دو سال حبس تعزیری و دو سال تبعید محکوم شد .

– سیمین گرجی شهروند بهایی ساکن قائم شهر پس از احضاربه کلانتری محل ، بازداشت وبرای سپری کردن دوره محکومیت یک ساله به زندان شهرمنتقل گردید .

– محل کسب وحید اسماعیل زادگان شهروند بهایی اهل تنکابن به اتهام تبلیغ لاک و مهر شد .

– ” رامین اید لخانی ” از شهروندان بهایی پارس آباد ( استان اردبیل ) به اداره اطلاعات احضار که پس از معرفی بازداشت می گردد همسر نامبرده ( عهدیه راشدی راد ) هم که برای پیگیری وضعیت شوهرش به اداره اطلاعات مراجعه می کند ، بازداشت می شود .

۱۶ اردیبهشت : طی ماههای اخیر بر اساس حساسیت و فشارهای دستگاههای امنیتی ، بهاییان دچار مشکلات اقتصادی بسیاری شده اند ازجمله جواز کسب منوچهر ایقانیان و هوشنگ قدوسی که هر دو دارای مغازه عینک سازی بودند تمدید نشده و از آنها خواسته می شود مغازه هایشان را تعطیل کنند . یا سهراب کفاشی که دارای سوپرمارکت بوده به دلیل آنکه مسجد محل از اهالی خواسته از مغازه نامبرده خرید نکنند مجبور به تعطیل کردن محل کسب خود شد .

۱۸ اردیبهشت : فواد خانجانی پس از ۱۱ روز آزاد شد .

۲۰ اردیبهشت : رزیتا واثقی شهروند بهایی مشهد پس از دو ماه بیخبری اولین ملاقات خود را با خانواده اش انجام داد .

– سایت نگاه ( نگاهی نو به آئین بهایی ) برای چندمین دفعه طی ماههای اخیر فیلتر شد .

۲۱ اردیبهشت : ” ایقان شهیدی ” دانشجوی محروم از تحصیل بهایی که در پی یورشهای سازمان یافته ۱۱ اسفند به فعالان حقوق بشر در کرمانشاه دستگیر و به تهران منتقل شده بود در این روز به قید وثیقه به مبلغ ۵۰ میلیون تومان از زندان اوین آزاد شد .

– ماموران اداره اطلاعات قائمشهر به منازل دو برادر بهایی به نامهای چنگیز و پرویز اولادی هجوم آورده که پس از تفتیش منازل و ضبط کامپیوترها ، کتب و عکسهای مذهبی ، محل را ترک کردند .در هنگام خروج شهناز رنجبر- همسر پرویز – و چنگیز اولادی روز شنبه ۲۵ اردیبهشت به اداره اطلاعات احضار شدند.

۲۲ اردیبهشت : سایت ” سرویس خبری جامعه بهایی ” برای چندمین دفعه طی ماههای اخیر فیلتر شد .

۲۳ اردیبهشت : ” نگین سیاحی ” دانشجوی بهایی ترم ۲( احتمالا رشته دامپزشکی ) از دانشگاه ساری اخراج شد .

۲۵ اردیبهشت : ماموران اداره اطلاعات شهرستان ساری به منزل دو شهروند بهایی ساکن ساری به نامهای پژمان روشنکوهی و عین الدین خوان یغماء رفته که پس از بازرسی منزل پژمان روشنکوهی و ضبط کامپیوتر و کتب مذهبی محل را ترک کردند .( عین الدین خوان یغماء درمنزل نبود لذا محل مورد بازرسی قرار نگرفت )

۲۶ اردیبهشت : سیما لقائی ( رحمانیان ) شهروند بهایی ساکن قائمشهر به اداره اطلاعات شهر مذکوراحضار که پس از بازجویی آزاد شد .

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید