خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸۹, 17th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۱۳ ساعت ۱۳:۳۰:۲۶

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ روز شمار نقض حقوق شهروندان بهایی درایران خرداد ۸۹

هرانا؛ روز شمار نقض حقوق شهروندان بهایی درایران خرداد ۸۹

خبرگزاری هرانا – در تدوام سرکوب اقلیت مذهبی بهایی گزارشی ماهانه از سوی واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران منتشر می شود که گزارش مذبور نقض حقوق بهائیان در ماه گذشته است.

متن این گزارش به قرار زیر است:

۲خرداد : دو شهروند بهایی ساکن همدان به نامهای ” صهبا خادمی ” و ” سرور سروریان ” که طبق حکم دادگاه تجدید نظر به اتهام تبلیغ بهائیت به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بودند در این روز برای گذراندن دوران محکومیت بازداشت و به زندان همدان منتقل شدند .

–  دادگاه انقلاب ساری احکام چهار شهروند بهایی ساکن ساری را که در سال گذشته مدتی در بازداشت بوده اند را اعلام کرد طبق این حکم : ” طره تقی زاده ” به اتهام تبلیغ علیه نظام و تبلیغ بهائیت به ۲۲ ماه حبس تعزیری ، ” سپیده معصومی ” به ۶ ماه حبس تعزیری ،” سپیده زمانی ” به پرداخت ۳ میلیون ریال جزای نقدی بابت تبلیغ علیه نظام و ۲ میلیون ریال جزای نقدی بابت کشف سی دی های مکشوفه مربوط به بهائیت محکوم شدند و حکم برائت ” سهی زمانی ” نیز اعلام گردید .

– به خانواده یک شهروند بهایی ساکن ماکو به نام ” جمیله اطهری ” که در این روز درگذشته بود جواز دفن داده نشد .

۵خرداد : ماموران امنیتی به منزل یک شهروند بهایی ساکن ساری به نام ” پژمان روشنکوهی ” هجوم آورده که پس از تفتیش منزل و ضبط بعضی وسایل شخصی و مذهبی ، نامبرده را نیز دستگیر و به بازداشتگاه شهید کچویی ساری منتقل می کنند .

۸خرداد : دو شهروند بهایی ساکن قائمشهر به نامهای ” رامبد رحمانیان ” و همسرش ” ساقی شیروانی ” به اداره اطلاعات شهر مزبور احضار و پس از بازجویی آزاد می شوند .

– در شامگاه این روز افرادی ناشناس با لودر و دیگر ماشین آلات سنگین قسمتی از گورستان بهاییان مشهد را تخریب کردند .

۱۰ خرداد : ماموران امنیتی به منزل یک شهروند بهایی ساکن ساری به نام ” فخرالدین صمیمی ” هجوم آورده که پس از تفتیش منزل و ضبط کتب ، سی دی ها و کامپیوتر ، نامبرده را نیز دستگیر و به بازداشتگاه شهید کچویی ساری منتقل می کنند .

۱۱ خرداد : جلسه دادگاه ” شهرام مودت ” شهروند بهایی ساکن بابلسر که زمستان سال گذشته مدتی در بازداشت بود در این روز تشکیل و حکم متعاقبا اعلام خواهد گردید .

– به خانواده  مرحومه ” جمیله اطهری ” شهروند بهایی ساکن ماکو پس از ۹ روز بلاتکلیفی مجوز دفن طبق شعائر مذهبی داده شد .

– طبق احضاریه ای از ” سهیل حقدوست ” شهروند بهایی ساکن قائمشهر خواسته می شود که طی ۳ روز خود را به اداره تعزیرات معرفی کند.

۱۲ خرداد : پیام فنائیان از بهاییان بازداشت شده طی جریان روز عاشورا که از ۱۳ دی ماه سال گذشته در بازداشت بود ، آزاد گردید .

۱۶ خرداد : ماموران امنیتی به منزل ” علیرضا خانلری ” شهروند بهایی ساکن تنکابن مازندران هجوم آورده که پس ازبازرسی منزل ، کامپیوتر و تعدادی از کتب ، سی دی ها و عکس های نامبرده را نیز ضبط کرده و با خود بردند .

۱۷ خرداد : ” شهناز رنجبر” شهروند بهایی ساکن قائم شهر پس از احضار و معرفی خود به اداره اطلاعات ، بازداشت و به اداره اطلاعات ساری منتقل می گردد .

– دادگاه انقلاب سمنان ” افشین ایقانی ” شهروند بهایی ساکن شهر مزبور را که سال گذشته مدتی در بازداشت بود را به ۴ سال وسه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم کرد .

۱۸خرداد : ” مشتاق سمندری ” شهروند بهایی ساکن بابل پس از احضار به اداره اطلاعات ، بازداشت و به اداره اطلاعات ساری منتقل شد .

– دادگاه ” سروش گرشاسبی ” شهروند بهایی ساکن تنکابن مازندران که پائیزسال گذشته مدتی در بازداشت بوده در این روز تشکیل وحکم متعاقبا اعلام خواهد گردید .

۱۹ خرداد : ماموران امنیتی به منزل یک شهروند بهایی ساکن شهرستان ساری به نام ” قوام الدین ثابتیان ” هجوم آورده و پس از تفتیش منزل و ضبط بعضی وسایل شخصی منزل را ترک کردند .

۲۰ خرداد : ” ناهید قدیری ” شهروند بهایی ساکن مشهد که سه ماه است در حبس انفرادی می باشد به دلیل فشارهای وارده در زندان به بیماری قلبی مبتلا شده است .

۲۲ خرداد : چهارمین جلسه دادگاه گروه ۷ نفره مسئولین امور اداری جامعه بهایی ایران موسوم به ” یاران ” در این روز تشکیل و اندکی پس از ظهر خاتمه یافت  جلسه بعدی به روز دیگر موکول شد سپس زندانیان به زندان بازگشتند .اسامی هفت شهروند مزبور عبارتست از : فریبا کمال آبادی ، مهوش ثابت ، بهروز توکلی ، جمال الدین خانجانی ، عفیف نعیمی ، سعید رضایی و وحید تیزفهم .

۲۳ خرداد. – دنباله جلسه دادگاه گروه یاران در ساعت ۹:۳۰ دقیقه صبح شروع و اندکی پس از ظهر خاتمه یافت و مقرر گردید ادامه جلسه به روز بعد موکول شود .

– ” نیوشا نوع خواه ” شهروند بهایی ساکن قائمشهر تلفنی به اداره اطلاعات احضار می شود .نامبرده مدتی است که ساکن تهران شده ولی خانواده اش در قائمشهر سکونت دارند .

۲۴ خرداد : ” عفیف بهین آئین ” دانش آموز سال سوم دبیرستان هراتی اصفهان به دلیل پاسخ گویی به شبهات و دفاع از عقاید خویش در برابر توهین دبیر دینی از طرف حراست آموزش و پرورش ناحیه ۲ اصفهان احضار و تهدید شد تا در صورت صحبت مجدد درباره عقایدش حکم تعلیق وی از تحصیل اعلام شود . ( قابل ذکر است به دلیل عدم پذیرش خواسته حراست توسط دانش آموز مذکور ، نامبرده به مدت یک هفته از دبیرستان اخراج گردید )

– آخرین جلسه دادگاه گروه یاران در این روز تشکیل و اندکی پس از ظهر خاتمه یافت و زندانیان به زندان منتقل شدند ( قابل ذکر است این هفت شهروند بهایی بیش از دو سال است در بازداشت می باشند )

– ” چنگیز اولادی ” شهروند بهایی ساکن قائمشهر تلفنی به اداره اطلاعات احضار که پس از بازجویی آزاد شد .

۲۵ خرداد : مسئولین بهداری زندان اوین از مداوای ” صهبا رضوانی ” شهروند بهایی ساکن سمنان که در حال سپری کردن محکومیت ۳ ساله خود در زندان اوین می باشد ممانعت به عمل میاورند .

۲۹ خرداد : ماموران امنیتی برای دستگیری ” سارا محبوبی ” شهروند بهایی و دانشجوی محروم از تحصیل شهرستان ساری به منزل وی رفته وچون نامبرده در مسافرت بود شروع به تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی و مذهبی نامبرده کرده سپس محل را ترک نمودند .

– طی تماس تلفنی از اداره اطلاعات قائمشهر با ” انیسا فنائیان ” و پدرش ، شهروندان بهایی ساکن قائمشهر از ایشان خواسته می شود که برای احضار در روز بعد آماده باشند .

۳۰ خرداد : آخرین جلسه بازپرسی ” نوید خانجانی ” دانشجوی محروم از تحصیل بهایی در شعبه ۳ زندان اوین تهران برگزار شد و اتهامات جدیدی علیه وی تفهیم شد این اتهامات عبارتست از : اقدام علیه امنیت ملی ، تبلیغ علیه نظام ، نشراکاذیب ، تشویش اذهان عمومی ،تشکیل کمیته حق تحصیل بهاییان ، عضویت در کمیته گزارشگران حقوق بشر و مجموعه فعالان حقوق بشر . آقای خانجانی کلیه اتهامات فوق را رد و اعلام کرد کلیه فعالیتهایش صرفا در جهت احقاق حقوق کسانی بوده که از تحصیل محروم شده اند .

– حکم دادگاه ” آرتین غضنفری ” یکی از شهروندان بهایی دستگیر شده در رابطه با حوادث عاشورا تهران اعلام گردید  طی این حکم نامبرده به یک سال حبس تعزیری محکوم شد نامبرده تقاضای تجدید نظر کرده است .

۳۱خرداد : ” مهریا بخشیان ” شهروند بهایی ساکن قائمشهر در این روز به اداره اطلاعات احضار که پس از بازجویی آزاد می شود .

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید