خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۲۶ آذر ۱۳۸۹, 12th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۹/۲۶ ساعت ۹:۲۰:۳۸

    خانه  > اندیشه و بیان  >  هفت نفر از طرفداران کاظمینی بروجردی بازداشت شدند

هفت نفر از طرفداران کاظمینی بروجردی بازداشت شدند

خبرگزاری هرانا – سازمان عفو بین الملل اعلام کرد: نیروهای امنیتی ایران طی هفته گذشته هفت نفر از طرفداران آیت الله حسین کاظمینی بروجردی را بازداشت کرده اند.

در این بیانیه آده است: طیبه حسینی، نگار غفار زاده، فروغ همتیار، مریم عظیمی، رویا عراقی و محمدرضا صادقی طرفداران آیت الله بروجردی روز چهارشنبه هفته گذشته در خانه هایشان در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند. طبق این گزارش، نیروهای امنیتی ایران پس از تفتیش منازل این افراد کامپیوتر و وسایل شخصی این افراد را با خود برده اند.

سازمان عفو بین الملل همچنین می گوید: محمد مهمان نواز یکی دیگر از هواداران آیت الله بروجردی نیز روز دوشنبه هفته گذشته به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده بود که پس از حضور در این دادگاه بازداشت شده است.

به گزارش رادیو فردا، سازمان عفو بین الملل می گوید: از سرنوشت و محل بازداشت این افراد اطلاعی در دست نیست.

این سازمان طرفدار حقوق بشر تصریح کرده است که این افراد به دلیل اعتقادات خود بازداشت شده اند.

آیت‌الله کاظمینی بروجردی، از مخالفان تئوری ولایت فقیه و دخالت دین در سیاست و موافق بازگشت به اصل دین سنتی است که مهرماه سال ۸۵ و به دنبال حمله نیروهای امنیتی به منزل شخصی او، دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.

در تیرماه سال ۸۶، آقای کاظمینی بروجردی در نامه‌ای که در رسانه‌ها انتشار یافت خطاب به «پاپ، دبیر کل سازمان ملل،‌ پارلمان اروپا، سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشر و دادگاه لاهه، روشنفکران و آزادی‌خواهان جهان و مبارزان دموکراسی» خواستار آن شد تا تدابیری اتخاذ شود که دادگاه وی به صورت علنی و در حضور نمایندگان خبرگزاری‌های بین‌المللی برگزار شود.

آقای کاظمینی بروجردی در آخرین جلسه دادگاه در شهریور ۸۶، به اتهام «محاربه» و «تبلیغ علیه نظام»، خلع لباس و به تحمل یک سال حبس در تهران و ۱۰ سال زندان و تبعید در شهر یزد محکوم شد.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی، اتهام وی را «ادعای رهبری اسلام سنتی و دین سنتی» عنوان کرده است و سایت‌های حامی دولت نظیر رجا نیوز، اعلام کرده‌اند که آقای کاظمینی بروجردی به «اقدام علیه امنیت ملی، ارتباط با بیگانگان» و ا«اظهارات دروغین در خصوص ارتباط با امام زمان» متهم شده‌است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید