خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۷ آبان ۱۳۸۹, 16th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۸/۲۷ ساعت ۱۰:۰۷:۰۹

    خانه  > اقلیت های دینی  >  احترام به آزادی مذهبی در ایران همچنان رو به وخامت است

احترام به آزادی مذهبی در ایران همچنان رو به وخامت است

خبرگزاری هرانا – وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، در گزارش سالانه خود در مورد آزادی‌های مذهبی در جهان در سال ۲۰۱۰، که روز روز چهارشنبه ٢۶ آبان ماه ٨٩ (١٧ نوامبر ٢٠١٠) منتشر گردید، از برخوردهای دولت جمهوری اسلامی با اقلیت های مذهبی آن کشور انتقاد کرد.

به گزارش تارنمای رسمی وزارت خارجه آمریکا، در بخشی از این گزارش آمده است: “در دوره زمانی تهیه این گزارش رویکرد دولت (ایران) در قبال احترام به آزادی مذهبی در کشور همچنان رو به وخامت نهاده است.” در گزارش وزارت امورخارجه آمریکا دولت ایران متهم شده است که با اقدامات خود برای همه گروهای مذهبی غیر شیعه به ویژه اقلیت های مذهبی، بهائیان، دراویش، مسیحیان و یهودیان “فضای تهدیدآمیز” ایجاد می کند.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین می گوید گزارش ها حاکی از آن است که زندانی کردن، آزار، ارعاب و تبعیض مبتنی بر عقاید مذهبی در ایران در دوره زمانی تهیه این گزارش ادامه داشته است.

وزارت امورخارجه آمریکا می گوید: همه اقلیت های مذهبی غیر شیعه در ایران به طور رسمی با درجاتی از تبعیض به ویژه در خصوص دستیابی به کار، آموزش و مسکن رو به رو هستند.

این گزارش تصریح کرده است که به رغم این که ادیان مسیحی، یهودی و زرتشتی به عنوان اقلیت دینی در ایران پذیرفته شده اند، در عمل همه غیر شیعیان با تبعیض اجتماعی رو به رو هستند.

وزارت خارجه آمریکا تصریح کرده است : از سال ۱۹۹۹ دولت ایران به دلیل نقض آزادی های اقلیت های مذهبی در فهرست “کشور با نگرانی ویژه” قرار داده شده است.

دولت آمریکا همچنین در این گزارش “اعتراض جدی خود به رویکرد خشن و رفتار سرکوبگرانه حکومت نسبت به اقلیت های مذهبی” اعلام کرده است.

وزارت امورخارجه آمریکا در گزارش سال گذشته خود در مورد آزادی های مذهبی که در آبان ماه سال ۱۳۸۸ منتشر شد، از وخامت آزادی های مذهبی در ایران انتقاد کرده بود.

در بخشی از آن گزارش، پس از اشاره به نقش و موقعیت آقای خامنه ای، به عنوان رهبر جمهوری اسلامی که بر سه قوه قانونگذاری، اجرائی و قضائی حاکم است، آمده بود که دولت اسلامی، حق شهروندانی را که از اسلام به آئین دیگری بگروند، به رسمیت نمی شناسد و طبق قانونی که در فوریۀ سال ۲۰۰۸ میلادی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، مجازات ارتداد مرگ خواهد بود.

طی ماهها و سالهای اخیر، بسیاری از رهبران روحانی اهل سنت، دراویش، نوکیشان مسیحی و همچنین شهروندان بهایی، مشمول ممنوع الخروجی، ممنوع التحصیلی، بازداشت، صدور احکام حبس و تبعید و شلاق، و همچنین محرومیت از حقوق شهروندی شده اند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید