خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۸۹, 19th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۶/۱۱ ساعت ۷:۲۷:۰۷

    خانه  > فرهنگی  >  ممانعت از خروج جعفر پناهی و شرکت در جشنواره های بین المللی

ممانعت از خروج جعفر پناهی و شرکت در جشنواره های بین المللی

خبرگزاری هرانا – علی رغم آزادی جعفر پناهی، کارگردان سرشناس کشورمان، کماکان از خروج وی از کشور و شرکت در جشنواره های بین المللی ممانعت به عمل می آید.

جعفر پناهی روز چهارشنبه در بیانیه ای از این که به رغم آزادی از زندان هنوز هم نمی تواند در جشنواره های فیلم شرکت کند انتقاد کرده است.

این بیانیه قبل ازنمایش فیلم کوتاه “آکاردئون” ساخته جعفر پناهی در  جشنواره ونیز  قرائت شده است.

به گزارش رویترز، جعفر پناهی  در این بیانیه خطاب به «جشنواره  ونیز» تصریح کرده است که طی پنج سال گذشته ساخت فیلم های او به طور رسمی ممنوع شده است.

آقای پناهی نوشته است: “به رغم آزادی (از زندان)، من هم چنان  آزاد نیستم که به خارج  کشور  سفرکرده  و در فستیوال های فیلم شرکت کنم”.

جعفر پناهی اضافه کرده است: وقتی به یک فیلمساز اجازه داده نمی شود که فیلم بسازد، به مثابه این است که فکر او هم چنان در زندان است. ممکن است او در سلول کوچکی در حبس نباشد، بلکه او در زندان بسیار بزرگتری سرگردان است.

جعفر پناهی برنده شیر طلایی جشنواره ونیز سال ۲۰۰۰، اخیرا پس از ۸۸ روز بازداشت در زندان اوین، با قرار وثیقه دویست میلیون تومانی آزاد شد.

جعفر پناهی دهم اسفندماه سال گذشته در منزلش در تهران بازداشت شد. بازداشت او، اعتراض های گسترده ای را در داخل و خارج از ایران به دنبال داشت.

جعفر پناهی در بخشی از نامه خود از تلاش ها سینما گران در حمایت از آزادی وی، به ویژه در جریان جشنواره کن، تشکر کرده است.

جعفر پناهی گفته است: فکر می کنم همه این حمایت ها از طرف کسانی بود که به سینما و آزادی بیان فیلمساز اعتقاد راسخ داشتند. امیدوار باشیم که روزی همه دولت ها در جهان نیز به چنین باوری برسند.

قرار بود که همزمان با نمایش فیلم “آکاردئون” جعفر پناهی نیز در ونیز حضور داشته باشد.

جورجیو جوزتی، نماینده ارشد بخش “روز مؤلفان” جشنواره ونیز، پیشتر در مورد حضور پناهی در جشنواره گفته بود: “عمیقاً امیدوارم که آقای پناهی بتواند در ونیز در کنار ما باشد تا ۱۰ سال پس از زمانی که به خاطر فیلم دایره برنده شیر طلایی شد، به حق و کمال از جانب آنانی که به سینما عشق می‌ورزند، مورد تحسین واقع شو”».

“آکاردئون” بخش مختصری از فیلم بلند در دست ساخت آقای پناهی به نام “آنگاه و اکنون؛ ورای مرز‌ها و تفاوت‌ها” است که بر اساس اصل ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر که آزادی اندیشه، فکر و مذهب را حق هر فرد می‌داند، ساخته شده است.

جعفر پناهی در “آکاردئون” دو نوازنده دوره‌گرد در تهران را به تصویر می‌کشد که بر حسب اتفاق آکاردئون خود را گم می‌کنند.

جعفر پناهی مهرماه سال ۸۸ قرار بود به پاریس سفرکند اما از خروج او از ایران جلوگیری و گذرنامه وی توقیف شد.

جشنواره فیلم ونیز اول سپتامبر آغاز شد و در تاریخ ۱۱ سپتامبر  پس از یازده روز، با اکران فیلم «طوفان» اثر جولی تایمور، کارگردان آمریکایی به کار خود پایان خواهد داد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید