خبرگزاری هرانا
امروز پنج‌شنبه 1 جولای 2010, 8th of December 2019      آخرين بروز رسانی در 2010/07/01 ساعت 15:48:07

    خانه  > کودکان  >  هرانا؛ گزارشی از اذعان رسمی به وجود هفت هزار کودک کار خیابانی در تهران

هرانا؛ گزارشی از اذعان رسمی به وجود هفت هزار کودک کار خیابانی در تهران

خبرگزاری هرانا – گفته می شود تنها در تهران دستکم هفت هزار کودک کار وجود دارد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، این رقم که از سوی انجمن حمایت از حقوق کودکان ارائه شده تنها مربوط به کودکانی است که کار آن ها مشهود است و به راحتی در سطح جامعه دیده می شوند.

بسیاری از کودکان در کشور، به واسطه ی فقر شدید مجبور به کار در محیط های سخت و سر پوشیده منجمله کوره های آجرپزی و کارگاه های قالی بافی هستند که به دست آوردن آماری حتی نسبی از ایشان تقریبا غیر ممکن است.

علی رغم آمار و ارقام ارائه شده درباره ی ریشه کن شدن بی سوادی در سنین بالا ما شاهد افزایش بیسوادی در پایین هرم سنی حتی در پایتخت هستیم که این صحه گذارنده بر بالا بودن تعداد کودکان کار و بهره کشی از آن ها در کشور می باشد؛ کودکان با ورود به بازار کار به دلیل نبود فرصت و عدم تامین هزینه های تحصیلی از سوی دولت یا خانواده مجبور به ترک تحصیل می شوند.

فقر، بیکاری و اعتیاد والدین مهم ترین عوامل تاثیر گذار برای روانه شدن کودکان کم سن و سال به بازار کار و درآمد زدایی است.

کار کودکان در حالیست که ایشان به دلیل کم سن و سال بودن و عدم نظارت دستگاه ها در بسیاری از موارد استثمار شده و بر اساس ارزش واقعی زحمتی که می کشند حقوق دریافت نمی کنند. بر اساس آمار جهانی چهار نفر از هر پنج کودک کارگر، حقوقی مناسب کارش دریافت نمی کند.

جدا از توافق نامه های جهانی، بر اساس قانون کار در جمهوری اسلامی نیز، به کار گماردن کودکان کمتر از ۱۵ سال ممنوع است و به کار گیری نوجوانان ۱۵ تا ۱۸ سال نیز در شغل های سخت و زیان آور ممنوع است.

باید گفت که کودکان در تمام شاخه های اقتصادی جهان فعالند و کمتر حوزه ای یافت می شود که کودکان در آن فعالیت نداشته باشند.

بر اساس گزارش های سازمان بین المللی کار ILO، بیشتر کودکان شاغل در بخش هایی از اقتصاد مشغول به کارند که در آنها نه قراردادی وجود دارد و نه بیمه. آن ها مثلا یا در زمین های کشاورزی به همراه پدر و مادرشان کار می کنند، یا در کارخانه ها به صورت غیر رسمی مشغولند و یا در خانه ی ثروتمندان کلفتی و نوکری می کنند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید