خانه  > اعدام  >  آمریکا اعدام ریحانه جباری را محکوم کرد

آمریکا اعدام ریحانه جباری را محکوم کرد

خبرگزاری هرانا – آمریکا اعدام ریحانه جباری را شدیداً محکوم کرد و اعلام کرد که تردیدهای جدی در روند بررسی این پرونده ونحوه اخذ اعترافات (تحت فشار) وجود داشته که اجرای عدالت در این خصوص را زیر پرسش برده است.

جین ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: «آمریکا، اعدام ریحانه جباری را که صبح امروز صورت گرفت، محکوم می‌کند.» در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است: «تردیدهای جدی در مورد رعایت عدالت در این پرونده و همچنین روند بازجویی‌ها و نحوه اعترافات و شهادت‌ها در این پرونده وجود داشته است.»

در بیانیه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، همچنین تصریح شده است به رغم درخواست‌های فعالان حقوق بشر در ایران و اعتراض‌های بین‌المللی ایران اقدام به اجرای حکم اعدام ریحانه جباری کرده است.

جین ساکی در پایان این بیانیه گفته است: «آمریکا در این راه به کسانی می‌پیوندد که همواره از ایران خواسته‌اند تا به موازین محاکمه عادلانه، براساس قوانین کشور و تعهدات بین المللی‌‌اش، پایبند بوده و احترام بگذارد.»

ریحانه جباری ۲۶ ساله در سال ۲۰۰۹ برای قتل مرتضی عبداللهی سربندی، یک جراح و کارمند پیشین وزارت اطلاعات محکوم به اعدام گردید. تقاضای فرجام اواز رأی صادره در دیوانعالی قضایی رد شد.

در همین حال خانواده مقتول رضایت نداده و بر قصاص او اصرا ورزیده وبالاخره ریحانه جباری سحرگاه امروز به چوبه دار سپرده شد.

وکلای مدافع ریحانه جباری عمل او را دفاع از خود در برابر تلاش برای جلوگیری از تجاوز جنسی عنوان کرده‌اند. بر اساس دفاع، ریحانه با چاقو در برابر تلاش مرتضی سربندی که قصد تجاوز به او را داشته دفاع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید