خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  بیانیه جمعی از فعالان مدنی کردستان؛ صدا و سیما به چهار دهه نفرت پراکنی پایان دهد

بیانیه جمعی از فعالان مدنی کردستان؛ صدا و سیما به چهار دهه نفرت پراکنی پایان دهد

خبرگزاری هرانا – جمعی از فعالین مدنی، سیاسی و روزنامه‌نگاران کردستان طی بیانیه‌ای نسبت به انتشار اخبار کذب و نفرت پراکنی علیه شهروندان کرد در صدا و سیمای جمهوری اسلامی واکنش نشان داده و خواهان پایان دادن به این روند شدند. امضاکنندگان این بیانیه ضمن گوشزد کردن نیاز به عذرخواهی از شهروندان کرد افزوده‌اند، “چنانچه خطای رسانه‌ای از نوع توهین و به طور مکرر و هدفمند در یک پروسه زمانی بلندمدت اصالت و فرهنگ ملتی را مورد هدف قرار دهد خطا و پروژه‌ای هدفمند و عمدی و آگاهانه است.”

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جمعی از فعالین مدنی، مذهبی، سیاسی و روزنامه‌نگاران کردستان طی بیانیه‌ای نسبت به انتشار اخبار کذب و نفرت پراکنی علیه شهروندان کرد در صدا و سیمای جمهوری اسلامی واکنش نشان داده و خواهان پایان دادن به این روند شدند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «خطا و اشتباه غیر عمد در رسانه‌های جمعی محتمل و البته مستلزم اصلاح و در صورتی که این خطای غیر عمد توهین به ملتی باشد نه تنها اصلاح بلکه عذرخواهی رسمی الزامی است. چنانچه خطای رسانه‌ای از نوع توهین و به طور مکرر و هدفمند در یک پروسه زمانی بلند مدت اصالت و فرهنگ ملتی را مورد هدف قرار دهد خطا و پروژه ای هدفمند و عمدی و آگاهانه است.»

متن کامل این بیانیه که نسخه‌ای از آن جهت انتشار در اختیار هرانا قرار گرفته است، عینا در ادامه می‌آید:

«صدا و سیما به چهار دهه نفرت پراکنی پایان دهد!

خطا و اشتباه غیر عمد در رسانه های جمعی محتمل و البته مستلزم اصلاح و در صورتی که این خطای غیر عمد توهین به ملتی باشد نه تنها اصلاح بلکه عذرخواهی رسمی الزامی است. چنانچه خطای رسانه ای از نوع توهین و به طور مکرر و هدفمند در یک پروسه زمانی بلند مدت اصالت و فرهنگ ملتی را مورد هدف قرار دهد خطا و پروژه ای هدفمند و عمدی و آگاهانه است.

در تداوم توهین‌های گذشته صدا و سیمای جمهوری اسلامی آنچه در برنامه ای زنده که از شبکه دوم در ایام اخیر شاهد بودیم دروغی بزرگ و مضحک از زبان شخصی مجهول بود.این گونه تهمت و نفرت پراکنی‌ها از سوی رسانه ای که خود را ملی می خواند و بخشی از بودجه نجومی آن از طریق مالیات از مردم تامین می گردد، جفایی آشکار و ذبح کردن اخلاق رسانه‌ای و دور شدن از پرنسیب های یک رسانه است. رسانه‌ای که نگاه ایدئولوژیک و تقسیم شهروندان به خودی و غیر خودی بر آن تفوق دارد کارنامه ای بهتر از این نمی‌تواند داشته باشد که هر بار مردمانی را به تیر غصب و کین آماج حمله خود قرار دهد که مردم کرد در این ۴۰ سال از قربانیان این نگاه بوده‌اند.

بنابراین ما شماری از فعالان سیاسی و مدنی و مذهبی و روزنامه نگاری کردستان خواهان پیشگیری و توقف روند توهین‌ها و نفرت پراکنی‌ها و عذرخواهی رسمی رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی هستیم.»

امضاکنندگان این بیانیه عبارتند از: حسن امینی، صادق زنگنه، اسماعیل مفتی زاده، علی شمس برهان، صالح نیک بخت، رحمان بهمنش، رحیم فرهمند، جلال جلالی زاده، عبدالله سهرابی، خالد توکلی، محسن رضوی، هاشم حسین پناهی، اجلال قوامی، حامد فرازی، سیاوش حیاتی، علی اشرافی، حاصل داسه، محمد باقر ضیایی، مسعود کردپور، باقر پیری، رضا شجیعی، محمود محمودی، اسماعیل اعظمی، حامد اسراری، سعید نجاری، محمود مبارکشاهی، خالد ئویندار، ناصر وحیدی، مولود خوانچه زرد، موسی امیدی، امیر پیاده، آزاد محمدیانی، کیوان قلخانی، هیوا مکری، گلاله برزنجی، شیوا سردشتی، نامق امجدی، احمد بهرامی، فریدون بهمنی، ایرج عبادی، بهرام مهر پیما، سوران خدری، شاهو خدامرادی، نسرین صادق وزیری، مریم وحدانی، ارسلان پاشایی، توفیق رنجبر، مقصود اعظمی، جهانشاه عبدهو، عبدالله محمدپور، صالح ذهابی، احسان نیک پی، وریا قادریان، محمد میرزایی و فواد ساوان.

هفته گذشته یک خلبان با حضور در برنامه “انتهای الوند” شبکه دو صدا و سیمای جمهوری اسلامی مدعی شد: “در کردستان ما پرواز می‌کردیم با یک سری ضد انقلاب و اشرار درگیر بودیم. می‌گفتند گوشت خلبان کبری را کردها کیلویی ۵۰۰ میلیون تومان می‌خرند.” صحبت‌هایی که اعتراض جلال محمودزاده، نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی را در پی داشت. وی روز پنجشنبه ۲۰ آذرماه امسال طی نامه‌ای به عبدالعلی علی ‌عسکری،‌ رئیس سازمان صدا و سیما خواهان برخورد با عوامل تهیه و پخش این برنامه و عذرخواهی از شهروندان کرد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید