خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  بیانیه کانون صنفی معلمان ایران در اعتراض به بازداشت جعفر ابراهیمی

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران در اعتراض به بازداشت جعفر ابراهیمی

خبرگزاری هرانا – امروز پنجشنبه ۱۹ دی ماه، کانون صنفی معلمان ایران (تهران)‌، با انتشار بیانیه ای در اعتراض به بازداشت جعفر ابراهیمی، از اعضای این کانون و بازرس شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان ایران، تداوم بازداشت و پرونده سازی برای همه بازداشت شدگان را محکوم و خواهان آزادی بدون قید و شرط وی و همه‌ی بازداشت شدگان حوادث اخیر شده است. در بخشی از این بیانیه با اشاره به اینکه علیرغم سپری شدن حدود ۱۴روز از بازداشت جعفر ابراهیمی تاکنون تصویر روشنی از وضعیت او در دست نیست، آمده است که تداوم بازداشت وی، سوگیری منفی نسبت به جعفر ابراهیمی به صرف این که او یک فعال صنفی است را بیشتر می‌کند و می تواند حاکی از نوعی غرض‌ورزی نسبت به این گروه از بازداشت شدگان باشد. به طوری که با جدا کردن‌شان از سایرین به دنبال پرونده‌سازی و وارد نمودن اتهامات سنگین‌تر به آنان باشند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کانون صنفی معلمان ایران، امروز پنجشنبه ۱۹ دی‌ماه ۱۳۹۸، کانون صنفی معلمان ایران با انتشار بیانیه‌ای در اعتراض به بازداشت جعفر ابراهیمی، از اعضای این کانون و بازرس شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان ایران، تداوم بازداشت و پرونده سازی برای همه بازداشت شدگان را محکوم کرده  و خواهان آزادی بدون قید و شرط جعفر ابراهیمی و همه‌ی بازداشت شدگان حوادث اخیر شده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: “در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر آزادی برخی از بازداشت شدگان ۵ دی با تعیین قرار وثیقه شنیده شده است اما آن چه جای نگرانی و تاسف دارد، تمدید و طولانی‌تر نمودن قرار بازداشت چند تن از بازداشت شدگان از جمله جعفر ابراهیمی است، بدون آن که عمل خاصی انجام داده باشند. این اقدام شائبه‌ی برخورد شدیدتر و با سوگیری منفی نسبت به جعفر ابراهیمی به صرف این که او یک فعال صنفی است را بیشتر می‌کند و می تواند حاکی از نوعی غرض‌ورزی نسبت به این گروه از بازداشت شدگان باشد. به طوری که با جدا کردن‌شان از سایرین به دنبال پرونده‌سازی و وارد نمودن اتهامات سنگین‌تر به آنان باشند. این پروژه صرف نظر از ستمی که نسبت به متهمان احتمالی روا می دارد، نشان از رویه غلط و غیر قانونی است که در برخورد با نهادهای مدنی از گذشته تاکنون در پیش گرفته شده و از هر بهانه‌ای برای سرکوب و به حاشیه راندن فعالان و نهادهای مستقل مدنی،(سوء) استفاده می شود”.

متن کامل این بیانیه در ادامه می آید:

“به نام خداوند جان و خرد

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران(تهران)‌، درخصوص بازداشت جعفر ابراهیمی، عضو کانون صنفی معلمان تهران و بازرس شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان ایران تداوم بازداشت و پرونده سازی برای همه بازداشت شدگان را بشدت محکوم می‌کند و خواهان آزادی بدون قید و شرط جعفر ابراهیمی و همه‌ی بازداشت شدگان حوادث اخیر است

جعفر ابراهیمی معلم و فعال صنفی در عرصه آموزش و جامعه، پژوهشگر در رشته جامعه‌شناسی و حرفه‌ی معلمی، پنجم دی ماه در بهشت سکینه‌ی کرج بدون انجام هیچ کنش خاصی، بازداشت می‌شود. ابراهیمی به عنوان یک کنشگر اجتماعی، بر این باور است که وظیفه اصلی یک فعال مدنیِ پویا، تحلیل کنش‌ها و رفتارهای اجتماعیِ جامعه‌ای است که در آن زندگی می‌کند. او بر اساس همین باور، بر تجربیات و مشاهدات عینی برای تحلیل اجتماعی تاکید دارد و خود با حضور در عرصه‌های مختلف از فعالیت‌های صنفی در بخش آموزش و پرورش، کمک رسانی به آسیب دیدگان سیل، یاری رسانی به کودکان کار و آموزش آنان و… مصداق بارز این نگرش است. با همین نگرش نیز در یک مکان عمومی حاضر شد و بدون رخ دادن اتفاق خاصی به‌ مانند بسیاری از مردمی که در آنجا صرفا حضور داشته‌اند، بازداشت و به زندانی در کرج منتقل می‌شود.

اکنون حدود ۱۴ روز از بازداشت او می‌گذرد در حالی که هنوز تصویر روشنی از وضعیت او و این که به چه اتهامی بازداشت شده، بدست نیامده است.

آن چه موجب نگرانی بیشتر خانواده و همکاران ابراهیمی می‌شود، شرایط جسمانی و سلامت اوست. او از بیماری مزمنی رنج می برد که نیاز به مصرف روزانه دارو و مراقبت و معاینه دائم توسط پزشک متخصص دارد. بی تردید شرایط زندان به‌شکلی است که روند درمان این فعال صنفی در بهترین حالت بسیار کند خواهد بود. طبق ماده ۹۹، ۱۰۸ و ۱۱۴ آیین نامه اجرایی زندان ها، تامین سلامت همه‌ی بازداشت‌شدگان از جمله جعفرابراهیمی، برعهده‌ی ضابطین قضایی و قوه قضاییه است و مسئولیت هر گونه کوتاهی و سهل‌انگاری در این مورد بر عهده دستگاه قضایی کشور و سازمان امور زندانها خواهد بود و باید در مقابل هرگونه اتفاقی پاسخگو و مسئول باشند.

در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر آزادی برخی از بازداشت شدگان ۵ دی با تعیین قرار وثیقه شنیده شده است اما آن چه جای نگرانی و تاسف دارد، تمدید و طولانی‌تر نمودن قرار بازداشت چند تن از بازداشت شدگان از جمله جعفر ابراهیمی است، بدون آن که عمل خاصی انجام داده باشند. این اقدام شائبه‌ی برخورد شدیدتر و با سوگیری منفی نسبت به جعفر ابراهیمی به صرف این که او یک فعال صنفی است را بیشتر می‌کند و می تواند حاکی از نوعی غرض‌ورزی نسبت به این گروه از بازداشت شدگان باشد. به طوری که با جدا کردن‌شان از سایرین به دنبال پرونده‌سازی و وارد نمودن اتهامات سنگین‌تر به آنان باشند. این پروژه صرف نظر از ستمی که نسبت به متهمان احتمالی روا می دارد، نشان از رویه غلط و غیر قانونی است که در برخورد با نهادهای مدنی از گذشته تاکنون در پیش گرفته شده و از هر بهانه‌ای برای سرکوب و به حاشیه راندن فعالان و نهادهای مستقل مدنی،(سوء) استفاده می شود.

آن چه این نگرانی را افزایش می‌دهد حضور چندین ساله چندتن از همکاران ما همچون محمود بهشتی، اسماعیل عبدی و محمد حبیبی و بسیاری از فعالان صنفی دیگر، در زندان به صرف فعالیت های صنفی است؛ و اکنون نیز سعی در پرونده‌سازی در سکوت و البته غرض‌ورزانه برای یک فعال صنفی دیگر را دارند.

بدون شک هرگونه بازداری فعالان مدنی از انجام فعالیت‌ها به شکل مطلوب، حمله به جامعه‌ی مدنی‌ است که شائبه‌ی لجاجت نیروهای امنیتی با فعالان صنفی و مدنی را به یقین نزدیکتر می‌کند.

کانون صنفی معلمان تهران از وزارت آموزش و پرورش می‌خواهد فارغ از مصاحبه و پیگیری های ظاهری و تبلیغاتی و ارائه گزارش‌های غیر واقعی به وظیفه حقوقی خود نسبت به آزادی معلمان دربند و دانش آموزان آسیب دیده حوادث اخیر، عمل کند و رفتاری کارآمد و موثر درپیش بگیرد.

کانون صنفی معلمان ایران (تهران) تداوم بازداشت و پرونده سازی برای همه بازداشت شدگان را بشدت محکوم می‌کند و خواهان آزادی بدون قید و شرط جعفر ابراهیمی و همه‌ی بازداشت شدگان حوادث اخیر است و از دستگاه قضا می‌خواهد در شرایط دشوار کنونی رویه سنجیده‌تری را نسبت به منتقدین در پیش گیرد.

کانون، در صورت عدم تغییر در وضعیت جعفر ابراهیمی و ادامه‌ی رویه فعلی در نادیده گرفتن قوانین توسط مسئولان و ضابطین قضایی، حق دادخواهی از مراجع ذیصلاح داخلی و بین‌المللی را برای خود محفوظ می‌داند.

کانون صنفی معلمان ایران، ۱۹ دی ماه ۱۳۹۸″

در خصوص جعفر ابراهیمی گفتنی است که این معلم و عضو کانون صنفی معلمان تهران، روز پنجشنبه ۵ دی ماه مصادف با چهلم کشته شدگان اعتراضات آبان در بهشت سکینه کرج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و کماکان به صورت بلاتکلیف و بدون حق دسترسی به وکیل در یکی از سلول‌های انفرادی اندرزگاه ۸ زندان رجایی شهر کرج مربوط به اطلاعات سپاه بسر می‌برد.

گفتنی است دادسرای کرج تاکنون با قبول قرار وثیقه این فعال صنفی معلمان موافقت نکرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید