خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به بازداشت جعفر ابراهیمی

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به بازداشت جعفر ابراهیمی

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۱۵ دی ماه، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، با انتشار بیانیه ای، ضمن اعتراض به بازداشت غیرقانونی جعفر ابراهیمی، معلم و عضو کانون صنفی معلمان تهران، خواهان آزادی هر چه سریعتر وی شد. در این بیانیه به وضعیت جسمی این معلم زندانی اشاره شده و آمده است: “ابراهیمی به صورت روزانه نیاز به مصرف دارو دارد و نرسیدن این داروها به ایشان شرایط جسمانی اش را به وضعیت خطرناکی خواهد رساند”. گفتنی است دادسرای کرج با قرار وثیقه این فعال صنفی معلمان موافقت نکرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، روز یکشنبه ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸، این شورا طی بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی شدید خود از وضعیت جعفر ابراهیمی و اعتراض به بازداشت و نگهداری غیرقانونی این معلم و فعال صنفی، خواهان آزادی هرچه سریعتر این همکار و تمامی بازداشت شدگان اخیر اعتراضات آبان ماه است.

در قسمتی از این بیانیه آمده است: “ما ضمن اعتراض شدید به بازداشت غیر قانونی جعفر ابراهیمی و ادامه دادن آن در شرایطی نامشخص و به تعویق انداختن آزادی همه بازداشت شدگان، برخلاف وعده‌های مکرر اعلام شده، نگرانی روز افزون خود نسبت به سلامتی این فعال صنفی را ابراز می‌داریم. ادامه این بازداشت بی دلیل این پرسش را بیش از پیش مطرح می سازد: در حالی که مسئولان حکومتی در گفتارهای شعارگونه خود اعتراض را حق هر شهروند می‌دانند، عدم تحمل حضور برخی افراد برای همدردی با خانواده های عزادار را چگونه توجیه می کنند؟”

متن کامل این بیانیه در ادامه می آید:

“به نام خداوند جان و خرد

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به بازداشت غیرقانونی جعفرابراهیمی

پس از افزایش ناگهانی و نامتعارف قیمت بنزین در آبان ماه سال جاری و تنها چند ماه پس از کاهش شدید ارزش پول ملی و تورم ناشی از آن، اعتراضاتی شکل گرفت که توسط نیروهای انتظامی و امنیتی با بی‌تدبیری کامل و با خشن‌ترین روش‌ها بدون آن که نیازی به آن سطح از خشونت باشد، پاسخ داده شد. نتیجه آن خسارات سنگین جانی و مالی برای مردمی بود که تعداد قابل توجهی از آنان از محروم ترین اقشار اجتماع هستند. افرادی که به اعتراف برخی مسئولان دست کم نود درصد آنان بیگناه بودند. در پی این حوادث غم انگیز موجی از همدردی نسبت به آسیب دیدگان و انزجار نسبت به آسیب زنندگان ایجاد شد.

در حالی که انتظار می‌رفت به دنبال آن برخوردهای نابخردانه، پس از فروکش کردن التهاب اولیه، مسئولان این حوادث به دلجویی از آسیب دیدگان و خانواده های عزادار بپردازند و در صدد جبران خسارت‌های ناشی از بی تدبیری‌های خود باشند، با حیرت و تأسف شاهد اصرار لجوجانه بر رویه غلط گذشته بوده و هستیم. بر همین مبنا بود که در مراسم چهلم جان باختگان آبان ماه باز هم بر مردمی که صرفا به قصد همدردی با خانواده‌ها و ابراز انزجار از برخوردهای خشن بر سر مزار برخی از آنان گردآمده بودند، تاختند و تعداد زیادی را بازداشت نمودند. از جمله این دستگیر شدگان تعدادی از فعالان اجتماعی و صنفی بوده اند. جعفر ابراهیمی، عضو کانون صنفی معلمان تهران و بازرس شورای هماهنگی، یک مورد از این بازداشت ها بوده است. او در نقطه ای خارج از مکان اعلام شده بدون وجود هیچ دلیل روشنی، بازداشت گردیده و پس از گذشت حدود ده روز همچنان وضعیت نامشخصی دارد. در این مدت خانواده ابراهیمی همانند خانواده سایر بازداشت شدگان در بی خبری و سرگردانی به سر می‌برند و هیچ نهادی مسئولیتی دست کم در حد اطلاع رسانی درست از وضعیت آنان را، به عهده نمی‌گیرد. این در حالی است که ابراهیمی به صورت روزانه نیاز به مصرف دارو دارد و نرسیدن این داروها به ایشان شرایط جسمانی‌اش را به وضعیت خطرناکی خواهد رساند.

ما ضمن اعتراض شدید به بازداشت غیر قانونی جعفر ابراهیمی و ادامه دادن آن در شرایطی نامشخص و به تعویق انداختن آزادی همه بازداشت شدگان، برخلاف وعده‌های مکرر اعلام شده، نگرانی روز افزون خود نسبت به سلامتی این فعال صنفی را ابراز می‌داریم. ادامه این بازداشت بی دلیل این پرسش را بیش از پیش مطرح می سازد: در حالی که مسئولان حکومتی در گفتارهای شعارگونه خود اعتراض را حق هر شهروند می‌دانند، عدم تحمل حضور برخی افراد برای همدردی با خانواده های عزادار را چگونه توجیه می کنند؟

در شرایطی که کشور بیش از هر زمان دیگر نیازمند وحدت و انسجام ملی است، اتخاذ چنین رویکردی در برخورد با منتقدین داخلی، آیا سست نمودن پایه‌های همان ساختاری نیست که ادعای حفظ آن می‌شود؟ شورای هماهنگی تشکل های فرهنگیان، ضمن ابراز نگرانی شدید خود از وضعیت جعفر ابراهیمی و اعتراض به بازداشت و نگهداری غیرقانونی این معلم و فعال صنفی، خواهان آزادی هرچه سریعتر این همکار و تمامی بازداشت شدگان اخیر است.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران/ ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸”

در خصوص جعفر ابراهیمی گفتنی است که این معلم و عضو کانون صنفی معلمان تهران، روز پنجشنبه ۵ دی ماه مصادف با چهلم کشته شدگان اعتراضات آبان در بهشت سکینه کرج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

روز جاری همچنین خانواده‌ جعفر ابراهیمی (فعال صنفی معلمان) در تماس با خبرنگار ایلنا، از ادامه بازداشت وی خبر داده و گفته اند دادسرای کرج با قرار وثیقه این فعال صنفی معلمان و بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، موافقت نکرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید